SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały wirtualne TVP pozostaną w naziemnej telewizji cyfrowej

Choć Telewizja Polska zrezygnowała z MUX-8, to emisja TVP Kultura i TVP Kobieta jest z niego kontynuowana. Z multipleksu nie zniknęły też stacje TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i Perszyj. Centrum Informacji TVP zapewnia Wirtualnemedia.pl, że tak zwane kanały wirtualne, będą dalej dostępne dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej.

Wirtualny kanał TVP Historia 2 na liście naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Od 3 stycznia 2023 roku kanały TVP Kultura i TVP Kobieta wchodzą w skład MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej były one dostępne w MUX-8, ale po 4 latach umowy nadawcy publicznego z operatorem multipleksu, czyli firmą Emitel, doszło jedynie do czasowego przedłużenia współpracy. Obie firmy nie chciały robić widzom zamieszania w okresie świątecznym. Kwestią dni jest więc zapewne zniknięcie dubli TVP Kultura i TVP Kobieta z ósmego multipleksu.

Co z kanałami HbbTV?

Za pośrednictwem MUX-8 są nadawane nie tylko dwa kanały tematyczne Telewizji Polskiej, ale także dodatkowe stacje HbbTV: TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i ukraiński Perszyj. Mogą je odbierać odbiorcy naziemni, których telewizory z aktywną funkcją HbbTV są podłączone do internetu. TVN Warner Bros. Discovery szacuje, że w Polsce takich urządzeń jest 800 tys.

TVP zdecydowała się opuścić MUX-8, bo uzyskała rezerwację MUX-6. W dokumencie Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie ma jednak mowy o wirtualnych kanałach.

- W multipleksie szóstym (zwanym dalej „MUX6”) może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności Spółki, o której mowa w art. 21a urtv. Programy, o których mowa powyżej nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX8 w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozpowszechniania tych programów w MUX6 - czytamy w decyzji rezerwacyjnej.

W decyzji rezerwacyjnej mowa o „usługach dodatkowych”

Urząd podkreśla w dokumencie, że TVP wnioskowała o „dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 470-694 MHz wykorzystywanych w służbie radiodyfuzyjnej, na terenie całego kraju, przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych w jakości HD lub UHD objętych kartą powinności Spółki, wraz z usługami dodatkowymi”. Kanały HbbTV można więc rozumieć jako usługi dodatkowe.

Wszystko wskazuje na to, że dostęp do TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 nadal będzie możliwy z listy kanałów naziemnych, a nie dopiero po wejściu do aplikacji TVP GO. - Informujemy, że kanały wirtualne: TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 nadal będą nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. O szczegółach poinformujemy w odpowiednim terminie – zapewnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Nie zdradza na jaki multipleks zostaną przeniesione kanały HbbTV, ani czy dołączy do nich ostatnio uruchomiona stacja Alfa TVP.

Dołącz do dyskusji: Kanały wirtualne TVP pozostaną w naziemnej telewizji cyfrowej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Dla porównania - czeska telewizja zakończyła emisję programu CT3 ze względu na oszczędności.
odpowiedź
User
Troglo
Nikt nie ogląda utrzymują naszych pieniędzy...udają wszystko oszaleli nic

Nikogo nie obchodzi jakie twoja rodzina ma podejście!
odpowiedź
User
Bartek
Norbi to producent muzyczny. Ma w swoim dorobku wiele albumów. Wylansował wiele przebojów, między innymi "Kobiety są gorące".
odpowiedź