SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie liczba odbiorców satelitarnych znanego operatora. Powodem m.in. kanały FTA

SES, operator satelitarny znany w Europie z pozycji orbitalnej Astra 19,2E, na całym świecie nadaje ponad 8 tys. kanałów. Docierają one do 369 mln gospodarstw domowych. Na koniec 2022 roku było ich o 3 mln więcej niż w 2021 roku. Z badania Satellite Monitor wynika, że wzrost jest związany z rosnącą popularnością kanałów niekodowanych (FTA).

Anteny satelitarne Article

W Europie przybyło 6,3 mln domostw korzystających z sygnału satelitarnego SES, natomiast w Afryce 3 mln. W Ameryce Północnej zasięg firmy zmniejszył się o 5,4 mln domostw, natomiast w krajach Ameryki Łacińskiej, Azji i Pacyfiku nie doszło do większych zmian. Dzięki szerszemu zasięgowi usług światłowodowych i 5G mieszkańcy Stanów Zjednoczonych masowo rezygnują z tradycyjnych usług płatnej telewizji na rzecz serwisów streamingowych typu Nefflix, Amazon Prime Video, Disney+ czy HBO Max. Z raportu Leichtman Research Group wynika, że najwięksi operatorzy płatnej telewizji w Stanach Zjednoczonych stracili w 2022 roku 5,88 mln abonentów.

Kraje rozwijające się i kanały FTA napędzają wzrost

W biedniejszych krajach, gdzie światłowód i 5G nie mają jeszcze takich zasięgów, telewizja satelitarna wciąż jest najlepszym sposobem na bogatą ofertę programową. Tak jest na przykład w Afryce, gdzie platformy cyfrowe pozyskują nadal wielu abonentów. Zauważają to firmy, takie jakie Canal+, które coraz więcej inwestują w tej części świata. W Etiopii SES dociera do 90 proc. gospodarstw domowych z telewizją dzięki współpracy z lokalnym parterem Ethiosat.

Wzrost napędzają też kanały niekodowane, których popularność na rozwiniętych rynkach rośnie w przeciwieństwie do tych płatnych. Wielu odbiorców traktuje bowiem satelitarną ofertę FTA jako uzupełnienie do streamingu. Tak jest na przykład w Niemczech, gdzie oferta darmowych stacji na Astrze 19,2E jest bogata. To wszystkie kanały publiczne w wysokiej rozdzielczości i komercyjne, a nawet tematyczne w standardowej rozdzielczości. Wciąż debiutują też nowe kanały, jak muzyczne Deluxe Dance By Kontor, Deluxe Flashback, Deluxe Rock i Deluxe Rap.

Operator satelitarny SES miał w 2022 roku 1,020 mld euro przychodów wideo, co oznacza spadek o 5,5 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Łączne przychody SES w zeszłym roku wyniosły 1,944 mld euro, czyli o 2,3 proc. mniej niż w 2021 roku.

Jak oglądać kanały z Astry 19,2E?

Choć kiedyś z Astry 19,2E  korzystała platforma cyfrowa Wizja TV (jej anteny nadal można spotkać przy budynkach) i Telewizja Polska, to obecnie po polsku są tam dostępne tylko TV Trwam i Radio Maryja. Większość polskich nadawców korzysta z konkurencyjnej pozycji Hot Bird 13E. Nie mniej jednak część odbiorców satelitarnych korzysta z obu pozycji orbitalnych, aby posiadać dostęp do większej liczby stacji.

Aby rozszerzyć instalację satelitarną z Hot Birdem 13E o Astrę 19,2E nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy. Można dokupić dodatkowy konwerter (od 20 zł), przełącznik DiSeqC (od 14,50 zł), który sumuje sygnały oraz uchwyt do konwertera zez (od 9,99 zł). Druga możliwość to zakup konwertera monoblock (od 47,50 zł), który umożliwia odbiór z dwóch pozycji orbitalnych. Jest on zalecany do anten o wielkości 80-90 cm.

Jeśli ktoś posiada antenę ustawioną na Hot Birda, z którego korzystają wszystkie polskie platformy, to może łatwo uzyskać odbiór z Astry. Potrzeba jedynie dostrojenia konwertera na przykład poprzez spoglądanie na siłę i jakość sygnału odbieranego przez dekoder lub telewizor z wbudowanym tunerem. Uchwyty do konwerterów mają opcję regulacji, więc nie powinno stanowić to dużego problemu. Po podłączeniu sprzętu trzeba też zmienić odpowiednie ustawienia w dekoderze. Najczęściej zaznaczyć opcję odbioru z dwóch konkretnych pozycji i czasami zaznaczyć, że używamy przełącznika DiSeqC. Na dekoderach Canal+ stacje z Astry 19,2E są domyślnie zapisane na liście, a w przypadku Polsat Box trzeba je dodać za pomocą ustawień „ręcznie”.

Dołącz do dyskusji: Rośnie liczba odbiorców satelitarnych znanego operatora. Powodem m.in. kanały FTA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl