SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SuperNova ma trzykrotnie niższą słuchalność niż dwa lata temu. Benbenek: Niepotrzebnie zmieniliśmy nazwę i muzykę

Radio SuperNova, którego właścicielem jest Grupa ZPR Media, zdecydowanie straciło słuchaczy po zmianie nazwy. W ostatnim badaniu Radio Track stacja miała zaledwie 0,6 proc. udziałów w rynku. Dwa lata wcześniej, gdy nadawała jako Radio Wawa, słuchalność była na poziomie 1,9 proc. - Niepotrzebnie została zmieniona nazwa. Teraz potrzeba sporo czasu, by przebić się z nią w badaniach. Ale cierpliwości, ta stacja odniesie sukces - przekonuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, szef Grupy ZPR Media.

Stacja od dłuższego czasu traci odbiorców. Jeśli chodzi o słuchalność SuperNovy w całej Polsce w grupie wiekowej 15-75, to w ostatnim badaniu Radio Track pracowni Kantar Public (lipiec - wrzesień 2022 r.) rozgłośnia osiągnęła 0,6 proc. udziału w rynku. Rok temu w tym samym okresie stacja notowała 1 proc., a dwa i trzy lata temu - po 1,9 proc.

Radio SuperNova zadebiutowało w eterze 5 maja 2021 r. i zastąpiło na tych samych częstotliwościach nadające od 1992 r. Radio Wawa. Zapowiadano wówczas, że w stacji pojawią się "najlepsze polskie przeboje, nowe brzmienia, wartościowy kontent i tematy, które emocjonują słuchaczy". Ramówkę miały wypełnić rodzime hity z lat 80., 90. i tych, które powstały po roku 2000. SuperNova zapowiadała, że postawi także na promocję nowych brzmień i art popu.

Po dziewięciu miesiącach stacja zmieniła koncepcję. - Przeprowadziliśmy szczegółowe badania preferencji naszych słuchaczy i w konsekwencji wprowadzamy kolejny etap zmian programowych, m.in. w zakresie brzmienia stacji - mówił na początku lutego Paweł Szaniawski, prezes w spółkach, do których należą koncesje Radia SuperNova. - Poszerzamy naszą bazę muzyczną. Stawiamy na muzykę wyrazistą, różnorodną, ale zarazem spójną i energetyczną. Będzie to miks pozytywnej i dynamicznie brzmiącej muzyki, zarówno starsze hity z lat 90. aż po utwory współczesne, melodyjny rock, pop i dance.

W rezultacie stacja zaczęła grać również disco polo (które było obecne w Wawie), pasma zostały wydłużone, zniknęła publicystyka nadawana w południe, a audycje w większości straciły nazwy.

Spada słuchalność. Benbenek: "spokojnie"

Jeśli chodzi o słuchalność Radia Supernova to już kilka miesięcy temu było widać, że stacja traci odbiorców. Na początku roku (styczeń-marzec 2022 r.) rozgłośnia osiągnęła 0,7 proc. udziału w rynku. Tak źle w analogicznym okresie nie było w poprzednich sześciu falach. Bo w pierwszym kwartale 2021 r. stacja notowała 1,5 proc. udziału, w 2020 r. - 1,3 proc., w 2019 r. - 2 proc., w 2017 i 2018 r. - 1,3 proc., a w 2016 r. - 1,1 proc.

Jeszcze gorsze dane pojawiły się wiosną tego roku. Radio SuperNova w okresie marzec - maj 2022 r. odnotowało najgorszy wynik w historii (biorąc pod uwagę także wyniki Radia Wawa). Jej udział słuchania spadł do 0,5 proc. Rok wcześniej w analogicznym okresie stacja notowała słuchalność na poziomie 1,3 proc.

Gdy pytam o te wyniki szefa Grupy ZPR Media, która jest właścicielem Radia Supernova, zaprzecza, że słuchalność spada. - Ona się zatrzymała - precyzuje Zbigniew Benbenek. Spójrzmy jednak na kolejne fale badań z tego roku, poczynając od wyników za okres styczeń - marzec. Wtedy stacja miała 0,7 proc. udziałów w rynku. Dalej było: 0,6 proc., 0,5 proc., 0,6 proc., 0,7 proc., 0,8 proc. i wreszcie 0,6 proc.

- My mamy miesięczne dane, a pan podaje wyniki za okres trzech miesięcy. Ale proszę poczekać, będzie lepiej. Spokojnie - zapewnia Zbigniew Benbenek. Przyznaje, że przy zmianach, które dokonano półtora roku temu, popełniono błąd. - Niepotrzebnie została zmieniona nazwa z Wawy na Radio SuperNova. Teraz potrzeba sporo czasu, by przebić się z nią w badaniach. Ale cierpliwości, ta stacja odniesie sukces - ocenia.

Grupa ZPR Media, do której należy Radio SuperNova, informowała w zeszłym roku, że chciała zmienić nazwę Radia Wawa, która początkowo nadawała tylko w Warszawie, by nie kojarzyła się jedynie ze stolicą, skoro program nadaje też w innych miastach Polski. SuperNova oprócz Warszawy jest słyszalna w analogowym eterze także w Ostrołęce, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Opolu, Trzebnicy, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Koninie oraz w Kielcach. Grupa ZPR Media zgodę na zmianę nazwy stacji od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymała pod koniec 2020 r.

"Bardzo fajnie się słucha tego radia"

W ocenie właściciela stacji to nie był jedyny błąd, jaki popełniono w ostatnim czasie. - Nie wiem, czy zbyt nerwowo nie odeszliśmy od tego, co zmieniliśmy. Skoro zrezygnowaliśmy z grania disco polo, to należało to utrzymać, a nie przywracać ten gatunek. Niepotrzebnie jednocześnie zmieniliśmy nazwę i muzykę. To powinien być bardziej lifting niż gwałtowna zmiana. Ale SuperNova to jest bardzo dobrze robione radio. To, co teraz się dzieje na antenie, jest spójne. Stacja gra melodyjnie, lekko, tanecznie, energetycznie, disco polo nie pojawia się tak często jak wcześniej. Bardzo fajnie się słucha tego radia - przekonuje Zbigniew Benbenek. I zaznacza, że zmiany nazwy i prezentowanej na antenie muzyki nie będzie.

Mój rozmówca zapewnia, że rośnie słuchalność Radia SuperNova w internecie. - To są duże wzrosty i tym małym spadkiem w badaniach się nie martwimy. Teraz mocno inwestujemy w nowe, polskie zespoły, organizując quizy, zabawy i produkcje wideo. To początek budowania dużego przedsięwzięcia multimedialnego, a nie tylko radiowego. Patrzymy na SuperNovę jak na radio przyszłości - mówi Benbenek. - Nasza aktywność w sieci zbuduje nam na nowo wyższą słuchalność w eterze. Tylko to się nie dzieje w pół roku, potrzebujemy na to dwóch, trzech lat.

Co ciekawe, spadek słuchalności po zastąpieniu Radia Wawa przez SuperNovą nie przełożył się na wyniki finansowe nadawcy. Spółka International Communication w 2021 r. osiągnęła wzrost przychodów o 14,8 proc. do 5,7 mln zł i zysku netto z 602,6 do 637,7 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: SuperNova ma trzykrotnie niższą słuchalność niż dwa lata temu. Benbenek: Niepotrzebnie zmieniliśmy nazwę i muzykę

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Powinni oddać częstotliwości esce rock a muzo zostawić w spokoju każdy byłby zadowolony;)
odpowiedź
User
Lolik
Ta nazwa stacji to jakieś sci fi... Trudna do zapamiętania. Podstawowy błąd
odpowiedź
User
Sebastian
No ja nie rozumiem i nie trawię człowieka. Najpierw miał pomysł na zmianę nazwy i teraz żałuje. Lepszym rozwiązaniem jest to , żeby Radio SuperNova była w Warszawie na częstotliwości co obecnie nadaje Eska Rock , a na częstotliwości co nadaje obecnie przywrócić Radio Wawę.
odpowiedź