SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Seriale i TVP HD naziemnie? „Warunkiem dostępność częstotliwości”

Z przesłanego do KRRiT projektu Karty Powinności TVP wynika, że kanały TVP Seriale i TVP HD mogą być w przyszłości oferowane za darmo.  - Warunkiem koniecznym do rozszerzenia oferty TVP w telewizji naziemnej jest dostępność nowych zasobów częstotliwości - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Kanał TVP SerialeKanał TVP Seriale

W piątek informowaliśmy, że po objęciu przez Mateusza Matyszkowicza funkcji prezesa Telewizji Polskiej, nadawca publiczny przesłał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nowy projekt Karty Powinności. Wynika z niego, że TVP Muzyka nie powstanie, TVP 4K po mundialu w Katarze zniknie i powróci dopiero w 2024 roku, a w 2023 roku telewizja publiczna uruchomi TeenTV.

 Nie są to jedyne plany TVP odnośnie kanałów telewizyjnych. - TVP dąży także do rozszerzania, w miarę dostępnych zasobów, oferty programów rozpowszechnianych w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny o programy TVP Seriale, TVP HD i TVP Dokument - można przeczytać w projekcie.

TVP brakuje miejsca na multipleksach

Kanał TVP Dokument wchodzi już w skład multipleksu eksperymentalnego nadawcy publicznego. Niedawno KRRiT i Urząd Komunikacji Elektronicznej zdecydowały, że MUX-6 na stałe przypadnie Telewizji Polskiej.

Kiedy do oferty naziemnej mogą dołączyć stacje TVP HD i TVP Seriale? - Wprowadzone do Karty Powinności zapisy ujednolicają podejście do udostępniania kanałów Telewizji Polskiej w ramach poszczególnych metod dystrybucji. Warunkiem koniecznym do rozszerzenia oferty TVP w telewizji naziemnej jest dostępność nowych zasobów częstotliwości. Obecność kanałów w ofercie bezpłatnej sprawi zapewne, że operatorzy będą zainteresowani renegocjacją warunków handlowych na model maksymalizujący zasięg kanału w danej sieci - zdradza Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

TVP HD i TVP Seriale są udostępniane odpłatnie operatorom kablowym i platformom satelitarnym. Gdyby rozpoczęły niekodowaną emisję naziemną, musiałoby dojść do renegocjacji umów z operatorami płatnej telewizji. Na to szybko się nie zanosi, ponieważ TVP brakuje miejsca na multipleksach dla nowych stacji. W drugiej połowie listopada w MUX-6 pojawi się okolicznościowy kanał TVP 4K, a nadawanie w tej jakości obrazu zajmuje znacznie więcej pasma niż w przypadku stacji HD.

Dodatkowe miejsce na multipleksach zagwarantuje TVP przejście MUX-3 (TVP1 HD, TVP2, TVP Info HD, TVP3, TVP Sport HD i TVP Historia) na standard nadawania DVB-T2/HEVC. Po marcowej decyzji UKE, nadawca publiczny może nadawać w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

MUX-5 wciąż niezagospodarowany

Telewizja Polska mogłaby teoretycznie zabiegać o rezerwację pasma przewidzianego dla MUX-5. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski proponował jednak, aby trafiło ono do stacji obecnie nadawanych w MUX-8, czyli m.in. Nowej TV, Zoom TV, telewizji Wp, Metro, TVP Kultura i TVP Kobieta. Wówczas pasmo ósmego multipleksu trafiłoby na potrzeby cyfrowego radia DAB+. UKE prowadzi analizy w sprawie tej propozycji.

Propozycja ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF i  najczęściej w polaryzacji pionowej w przeciwieństwie do innych multipleksów, których emisja odbywa się w zakresie UHF i polaryzacji poziomej. Aby odbierać dostępne stacje z MUX-8, często potrzebna jest dodatkowa instalacja antenowa. Za rok na międzynarodowej konferencji może jednak zapaść decyzja, żeby po 2030 roku kolejną część pasma UHF przekazać na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych.

Z danych Nielsena wynika, że TVP Seriale miał w ub.r. 1,47 proc. udziału w rynku telewizyjnym, a TVP HD 0,46 proc. Przed rokiem informowaliśmy, że Telewizja Polska rozważa zmianę nazwy TVP HD na TVP Relaks. W ramówce miały dominować programy podróżnicze i kulinarne. Plany te nie zostały zrealizowane. TVP HD powstał w momencie, kiedy wielu nadawców tworzyło stacje  treściami w wysokiej rozdzielczości. Obecnie HD to już standard.

Dołącz do dyskusji: TVP Seriale i TVP HD naziemnie? „Warunkiem dostępność częstotliwości”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Nie do końca rozumiem - po przejściu na DVB-T2/HEVC TVP ma się nie mieścić na całych 2 multipleksach? A co z migracją TVP ABC z mux 1 na mux 6 i co ze zwolnieniem slotów na mux 8? Jest chyba jakaś granicą?
odpowiedź
User
TT
2 MUXy w DVB-T2/HEVC pozwalają na umieszczenie 16 kanałów HD. I tyle powinno TVP wystarczyć. TVP powinna zwolnić sloty w MUX1 i MUX8 w zamian za cały MUX6 i jednocześnie jak najszybciej przejść na nowy standard w MUX3 (co zwiększy automatycznie pojemność multipleksu). Czas też zracjonalizować portfolio kanałów tematycznych (np. po przejściu pozostałych stacji TVP na HD dalsze utrzymywanie TVP HD traci sens).
odpowiedź
User
seba
1x 4K = 2HD = 4 SD
1 HD = 2 SD
Z racji abonamentu czy rekompensaty wszystkie kanały TVP powinny być dostępne naziemnie w HD, jak się nie mieści to oznaka, że już starczy!!!
Z TVP HD zrobić kanał filmowy a z TVP3 wywalić politykę i zrobić kanał promujący Polskę czyli kanał przyrodniczo, turystyczno, kulinarny + regiony.
Śmiem twierdzić, że SERIALE naziemnie miały by spokojnie 5% oglądalności.
odpowiedź