SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szersza oferta multipleksu eksperymentalnego TVP

Od wtorku do multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej, nadawanego w standardzie DVB-T2/HEVC dołączy kanał TVP Polonia. Tym samym dotrze do blisko 90 proc. społeczeństwa, które znajduje się w zasięgu MUX-u próbnego TVP. Nadawca chwali się też nowościami w jesiennej ramówce. Kontynuowany będzie program informacyjny Polonia 24.

Kanał TVP Polonia wraca do naziemnej telewizji cyfrowejKanał TVP Polonia wraca do naziemnej telewizji cyfrowej

Multipleks eksperymentalny TVP uruchomiono w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W jego skład wchodzą: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, a od niedawna także duble TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Info HD. Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się w czerwcu na dalsze funkcjonowanie MUX-u. TVP nie musiała płacić za zgody za jego działanie w przeciwieństwie do nadawców prywatnych, którzy od lipca muszą płacić za multipleksy eksperymentalne. MUX działa, choć główne kanały Telewizji Polskiej w MUX-3 mogą nadawać w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

TVP informuje, że TVP Polonia będzie dostępna na 19 pozycji pilotów list programowych urządzeń z naziemną telewizją cyfrową. Adresowana do Polaków mieszkających za granicą stacja do lutego br. była już dostępna w multipleksie eksperymentalnym. Zniknęła po wprowadzeniu do jego oferty TVP3 Warszawa HD. Nie wiadomo jak nadawca publiczny pomieści stacje naziemne. MUX-3 nie przechodzi na standard DVB-T2/HEVC, a 3 października rozpoczyna nadawanie kanał TVP Nauka. W drugiej połowie listopada zostanie z kolei reaktywowana stacja TVP 4K, która będzie transmitować mecze mundialu w Katarze.

Co w jesiennej ramówce TVP Polonia?

Jesienią TVP Polonia będzie emitowała kontynuację cyklu „Kamperem po Południu”. To magazyn społeczno-kulturalny o charakterze podróżniczym, ukazujący życie, wydarzenia i inicjatywy Polaków zamieszkujących w krajach położonych na południe od Polski (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia oraz Zaolzie). Karol Gnat, historyk i dziennikarz, podróżuje wraz z ekipą kamperem, odwiedzając środowiska polonijne; opowiada o inicjatywach podejmowanych przez Polaków za granicą, a ze swoimi gośćmi rozmawia m.in. o powodach, dla których oni lub ich przodkowie znaleźli się poza Polską.

Nie zabraknie również kolejnych odcinków teleturnieju „Polacy to wiedzą!” oraz kontynuacji cyklów: „Przystanek Ameryka”, „Kierunek Zachód” czy „Magazyn z Wysp”.  We wtorki TVP Polonia pokaże nowe wydania „Wilnoteki” i „Studia Lwów”. Wojna na Ukrainie jest także ostatnio głównym tematem cyklicznego programu „Wschód”. Realizowany jest on na Kresach, terenach Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej. Przybliża mieszkańcom naszego kraju miejsca urodzenia ich przodków, pokazuje historię krainy, która przez wieki była częścią naszej ojczyzny. Audycja łączy Kresowian porozrzucanych po całym świecie.

W dalszym ciągu będziemy mogli oglądać flagowy program „Polonia 24". Bieżące wydarzenia z życia Polaków na obczyźnie relacjonować będą: Klaudia Carlos, Agata Konarska, Paulina Drażba, Grzegorz Miśtal i Przemysław Toczek. W jesiennej ofercie TVP Polonia znajdziemy także programy kulturalne i publicystyczne, m.in. „Informacje kulturalne”, „Sądy, przesądy”, magazyn „Co dalej?”, a także serię podróżniczą „Zakochaj się w Polsce!”.

Pojawią się również nowe produkcje „Na ratunek ogrodom”, „Korona Gór Polski” oraz „Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem – Bułecką". W listopadzie TVP Polonia zaprosi widzów do udziału w Festiwalu Produkcji Telewizyjnej „Heart of Europe”. Ceremonia otwarcia, łączenia ze studiem festiwalowym oraz transmisja Gali Zamknięcia, będzie emitowana tylko w TVP Polonia.

Z danych Nielsena wynika, że TVP Polonia w 2021 roku miała 0,19 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Stacja w marcu 2023 roku ma obchodzić trzydziestolecie nadania pierwszego sygnału. trzydziestolecie nadania pierwszego sygnału.

Dołącz do dyskusji: Szersza oferta multipleksu eksperymentalnego TVP

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grażyna
Przecież Polonia 24 cały czas była i jest na antenie ! Co za debile pracują tutaj ?!
odpowiedź
User
Taxman
Powróci Polonia 24? Przecież cały czas była na antenie....🙉
odpowiedź
User
Ej
To jest kanał dla Polonii za granicą i nie powinien być w DVB-T.
odpowiedź