SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel do Komisji Europejskiej o sprzeciw wobec późniejszego przejścia TVP na nowy standard nadawania

Telewizja Polska będzie nadawała w nowym standardzie dopiero od 2024 roku, a to oznacza, że tuż przed wyborami kilka milionów telewidzów utraci dostęp do innej informacji, niż ta podawana przez publicznego nadawcę - alarmuje Towarzystwo Dziennikarskie. I apeluje do Komisji Europejskiej oraz RPO o sprzeciw wobec takiego rozwiązania.

Fot. AKPAArticle

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej już ruszyła. W województwach dolnośląskim i lubuskim wystartowała najwcześniej, bo już pod koniec marca.  Do końca czerwca proces ma się zakończyć w całym kraju. Osoby, które mają sprzęt niekompatybilny z DVB-T2/HEVC mogą utracić dostęp do większości stacji naziemnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to w skali kraju 1,7 mln gospodarstw domowych. W większości osoby starsze i samotne.

Także w końcówce marca w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę szef MSWiA poprosił prezesa UKE, aby zajmowany przez TVP MUX-3 mógł kontynuować emisję w DVB-T. Urząd wyraził zgodę: Telewizja Polska może nadawać w starym standardzie do końca przyszłego roku.

"Agresja rosyjska ma znaczenie także dla innych"

Ta decyzja zaniepokoiła Towarzystwo Dziennikarskie, którego członkowie w liście otwartym piszą, że tym samym „agresja Putina stała się pretekstem do ograniczenia wolności mediów”. - Kilka milionów telewidzów w Polsce utraci dostęp do innej niż rządowa informacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej uwzględnił wniosek TVP (o zmianę terminu przejścia na nowy standard – przyp. jk) „w związku z wojną w Ukrainie”, tak jakby rosyjska agresja nie miała znaczenia dla innych nadawców – czytamy w apelu.

Członkowie Towarzystwa przypominają, że w konsekwencji przedłużonego nadawania w starym standardzie - przed wyborami 2023 roku „blisko 2 miliony gospodarstw domowych, mających stare telewizory i anteny, jeśli ich nie wymieni lub nie zmodernizuje, utraci dostęp do programów informacyjnych TVN -u i Polsatu („Fakty” i „Wydarzenia”)”, a będzie mogło oglądać tylko programy informacyjne publicznego nadawcy. - I o to właśnie chodzi rządzącym – pointują autorzy apelu. Ich zdaniem w ten sposób „nachalna, nienawistna i zakłamana propaganda TVP ma zapewnić PiS władzę na następną kadencję”.

Stąd końcowy apel do Rzecznika Praw Obywatelskich, Komisji Europejskiej oceniającej stan praworządności w Polsce oraz do Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC), o sprzeciw wobec „dalszego ograniczenia wolności mediów w Polsce”.

Protestują też inni

Decyzja UKE wywołała także sprzeciwy i krytykę ze strony nadawców komercyjnych, takich jak Cyfrowy Polsat, Kino Polska TV, TVN i Telewizja Puls, którzy są zaskoczeni decyzją prezesa Urzędu. Obawiają się utraty widzów, a co za tym idzie - także i przychodów reklamowych.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nieprzystosowanych do nowego standardu w całym kraju jest 1,7 mln gospodarstw domowych. To może być nawet na 3-4 mln potencjalnych widzów. 25 kwietnia na DVB-T2/HEVC mają przejść województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Dołącz do dyskusji: Apel do Komisji Europejskiej o sprzeciw wobec późniejszego przejścia TVP na nowy standard nadawania

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Agresja rosyjska jest bezprzedmiotowym argumentem, ponieważ na Ukrainie i we wsztstkich krajach sąsiednich już obowiązuje dvb-t2, z racji uszczuplenia widma i konieczności jego racjonalnego wykorzystania działanie tvp jest niedopuszczalne- chyba, że zapisujemy, że na zawsze pozostaje w tym standardzie i na tym jednym muxie bez żadnego kuglarstwa w postaci muxów eksperymentalnych ma funkcjonować.
odpowiedź
User
saba
Przecież jeśli kupi się dekoder to będą działać wszystkie kanały w tym nowym systemie. Więc w czym problem?

Poza tym jeśli UKE wyraził zgodę, to znaczy, że możliwe jest opóźnienie nadawania do 2024.
odpowiedź
User
Lolo
Nie róbta głupot tvp .. jakoś moja babka jest po 80stce i kupiła dekoder i ma wasze kanały.....
odpowiedź