SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

YouTube powiększył przewagę nad Netfliksem w streamingu na ekranie telewizora w czerwcu

W czerwcu 2023 roku 6,4 proc. udziału w całkowitej oglądalności na ekranie telewizora w Polsce stanowił streaming. Jest to wynik o 0,1 pkt. proc. niższy niż w maju br. Najchętniej oglądane były treści na YouTube z 1,8 proc. udziału, a drugie miejsce zajął Netflix - 1,5 proc. - wynika z badania Nielsen The Gauge.

Serwis streamingowy YouTubeSerwis streamingowy YouTube

Nielsen The Gauge to platforma pokazująca oglądalność treści wideo na telewizorze w podziale na telewizję naziemną, satelitarną, kablową oraz streaming. Narzędzie zadebiutowało na rynku amerykańskim wiosną 2021 roku. Pomiary The Gauge Polskę objęły pod koniec ub.r.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Z danych Nielsena wynika, że w czerwcu 2023 roku udział oglądalności streamingu wśród całkowitej oglądalności na ekranie telewizora (grupa wszyscy 4+) stanowił 6,4 proc. Jest to o 0,1 pkt. proc. mniej niż w maju 2023 roku, o 0,3 pkt. proc. mniej niż w kwietniu br., o 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu br., tyle samo ile w lutym br., o 0,5 pkt. proc. więcej niż w styczniu br. oraz o 0,8 pkt. proc. więcej niż w grudniu ub.r. - pierwszego oficjalnego miesiąca pomiarów The Gauge.

YouTube powiększa przewagę nad Netfliksem

Liderem wśród platform OTT jest platforma YouTube, która względem poprzedniego miesiąca powiększyła przewagę nad Netfliksem. Udział YouTube w oglądalności na telewizorze w czerwcu 2023 wyniósł 1,8 proc. (wzrost o 0,1 pkt. proc. względem maja br.). Drugi Netflix miał 1,5 proc. udziału (spadek o 0,1 pkt. proc.). Pozostałe platformy wygenerowały łącznie 3,1 proc. udziału (bez zmian), ale Nielsen nie ujawnia o nich szczegółowych informacji. W tym gronie znajdują się m.in. Disney+, Viaplay, HBO Max oraz SkyShowtime, który premierę na rynku polskim miał w lutym 2023 roku.

- Streaming odpowiada za nieco mniejszą oglądalność na ekranie telewizora w czerwcu (6,4 proc. w porównaniu z 6,5 proc. w maju). YouTube pozostaje liderem streamingu drugi miesiąc z rzędu, zwiększając swój udział na dużym ekranie do 1,8 proc., wyprzedzając Netflix, którego udział spadł nieznacznie do 1,5 proc. (z 1,6 proc. w maju). Jednocześnie obserwujemy wzrost oglądalności Netfliksa na komputerach/laptopach o 19 proc. w czerwcu w porównaniu z majem - informuje Nielsen.

Dla porównania, w czerwcu br. największy udział w oglądalności miała telewizja satelitarna (34,5 proc. całej oglądalności na telewizorze), na drugim miejscu znalazła się telewizja kablowa (30,4 proc.), a trzecim najpopularniejszym źródłem treści oglądanych na ekranie telewizora była telewizja naziemna (23 proc.).

Co to jest The Gauge?

Raport The Gauge został stworzony, aby zapewnić branży medialnej miesięczną analizę oglądalności na ekranie telewizora w ramach poszczególnych źródeł telewizji. Nielsen opublikował swoje pierwsze wydanie The Gauge w USA w maju 2021 roku.

Dane dotyczące polskiego rynku pochodzą z jednoźródłowego panelu telemetrycznego Nielsena składającego się z 3 500 gospodarstw domowych i prawie 9 700 panelistów. Zestawienie oparte jest o dane miesięczne dotyczące udziału w oglądalności AMR (Average Minute Rating).

Dane przedstawione są dla grupy powyżej 4 roku życia w podziale na treści pochodzące z telewizji kablowej, satelitarnej, naziemnej (zarówno liniowej jak i przesuniętej w czasie do 7 dni) oraz oglądalności pochodzącej ze streamingu (oglądalność live streaming stacji telewizyjnych na platformach OTT zaklasyfikowana jest jako oglądalność streamingu). Do kategorii „Inne” zaliczana jest oglądalność nierozpoznanych treści.

Nielsen Polska informuje że stworzył The Gauge: Polska przy użyciu metodologii koncepcyjnie podobnych do tych w wersji amerykańskiej. - Przy dokonywaniu jakichkolwiek porównań należy wziąć pod uwagę różnice metodologiczne - zaznacza firma badawcza.

Dołącz do dyskusji: YouTube powiększył przewagę nad Netfliksem w streamingu na ekranie telewizora w czerwcu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
T
Inne = 5,7% Oprócz oglądania DVD co to jeszcze może być?
odpowiedź
User
Karol
Fajnie jak by Nielsen napisał coś więcej o tym JAK KONKRETNIE są te dane zbierane.
odpowiedź