SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przez internet będzie można złożyć dokumenty dot. procesu budowlanego

Drogą elektroniczną będzie można złożyć dokumenty dot. procesu budowlanego - zakłada nowy pakiet mieszkaniowy, który zawiera m.in. zmiany w przepisach budowlanych. Chodzi np. o zgłoszenie robót budowlanych, rozbiórki czy zawiadomienia o zakończeniu budowy - wskazało MRPiT.

fot. Shutterstock.comArticle

We wtorek odbyło się w Sejmie II czytanie tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego. Projekt został odesłany do komisji.

Jak zaznaczył resort rozwoju, pracy i technologii, zmiany w przepisach ustawy – Prawo budowlane umożliwią inwestorom składanie niektórych wniosków i dokonywanie zgłoszeń w procesie budowlanym w postaci elektronicznej. "Wprowadzą one także możliwość załączania do wniosków (zgłoszeń) kopii dokumentów zamiast ich oryginałów" - podkreśliło ministerstwo.

Jak dodano, postulat cyfryzacji procesu budowlanego był podnoszony przez różne środowiska związane z budownictwem. "Potrzeba takiej cyfryzacji uwypukliła się zwłaszcza w okresie obecnie trwającej pandemii" - zwrócił uwagę resort.

Rozwiązania przewidują, że inwestor będzie mógł korzystać ze specjalnego generatora udostępnionego na rządowej stronie internetowej. Na tej stronie za pomocą generatora inwestor wypełni wniosek (zgłoszenie, zawiadomienie), załączy skan lub zdjęcie dokumentów wymagających dołączenia (których oryginał ma w postaci papierowej) i kompletny wniosek (zgłoszenie, zawiadomienie) wyśle przez internet - wskazał resort.

MRPiT zwróciło uwagę, że będzie też można składać dokumentację do organów administracji budowanej w formie papierowej.

Drogą elektroniczną będzie można np. złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych; zgłosić roboty budowlane - niewymagające dołączenia projektów); złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę; lub zgłosić rozbiórkę.

Przewidziano też możliwość złożenia drogą elektroniczną wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym w postaci elektronicznej; jak też wniosku o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego.

Według MRPiT przez internet będzie można też złożyć wniosek o: zmianę pozwolenia na budowę; o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego; przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę i praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia.

Drogą elektroniczną ma też być możliwe zgłoszenie: zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych; złożenie wniosku o wydanie decyzji wyłączającej stosowanie niektórych obowiązków w stosunku do kierownika budowy oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości.

Inne możliwości to: złożenie wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego; zawiadomienie o zakończeniu budowy; złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie oraz zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przez internet będzie można złożyć dokumenty dot. procesu budowlanego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl