SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Rzeczpospolita” i „Echo Dnia” liderami sprzedaży e-wydań w 2016 roku

W 2016 roku najwyższą sprzedaż wydań elektronicznych wśród ogólnopolskich gazet codziennych osiągnęła „Rzeczpospolita”. W segmencie dzienników regionalnych i lokalnych liderem było „Echo Dnia”.

Article

„Rzeczpospolita” (Gremi Business Communication) w 2016 roku miała średnią sprzedaż e-wydań na poziomie 11 136 egz. W skali roku tytuł ten zanotował wzrost wynoszący 13,98 proc. - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Drugą pozycję w badanym okresie zajął „Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes) ze średnim wynikiem na poziomie 10 505 egz., o 11,79 proc. większym niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Na podium uplasował się jeszcze „Puls Biznesu” (Bonnier Business Polska). Średnia sprzedaż e-wydań tego dziennika zwiększyła się rok do roku o 4,86 proc. do 2 935 egz.

Największym wzrostem pochwalić się mogła wydawana przez Forum „Gazeta Polska Codziennie”, która zajęła siódmą pozycję. Jej średni wynik zwiększył się o 20,47 proc. i wyniósł 306 egz.

Z kolei największy spadek sprzedaży e-wydań, wynoszący 12,24 proc. do 1 936 egz., osiągnęła „Gazeta Wyborcza” (Agora). W zestawieniu spadła ona z miejsca czwartego na piąte.

W zeszłym roku tylko jeden dziennik wykazał sprzedaż mutacji cyfrowych. Była to „Gazeta Wyborcza”, której wynik w porównaniu do analogicznego 2015 roku zmalał o 11,18 proc. i wyniósł 675 egz.

Wśród dzienników regionalnych i lokalnych pozycja lidera średniej sprzedaży e-wydań w 2016 roku należała do „Echa Dnia” (Polska Press Grupa). Jego wynik wyniósł 905 egz., po wzroście o 1,69 proc.

Drugie miejsce zajął „Dziennik Bałtycki” (Polska Press Grupa). Średnia sprzedaż ogółem tego dziennika w analizowanym okresie wyniosła 574 egz., po wzroście o 26,99 proc.

Podium uzupełnia „Głos Wielkopolski” (Polska Press Grupa), który awansował z piątej lokaty. Jego sprzedaż, po wzroście o 24,68 proc., uplasowała się na poziomie 394 egz.

Dwa oczka niżej (po awansie z 13. lokaty) znalazł się „Dziennik Łódzki” (Polska Press Grupa), którego średni wynik e-wydań zwiększył się o 165,19 proc. do 358 egz. Jednocześnie był to największy wzrost w zestawieniu.

Największy spadek z kolei odnotowała „Gazeta Współczesna” (również Polska Press Grupa), która w rankingu spadła z miejsca 17. na 22. - ostatnie. Średni wynik tej gazety zmalał o 28,92 proc. i ostatecznie wyniósł 59 egz.

E-wydania to dostępne w Internecie wersje gazet, identyczne pod względem zawartości z wersjami papierowymi. Ich sprzedaż wraz ze sprzedażą wydań drukowanych zaliczana jest do sprzedaży ogółem.
Mutacje cyfrowe to wydania różniące się finalnie od wersji papierowych, wzbogacone np. o dodatkowe zdjęcia czy multimedia. Raportowane są tutaj np. wydania dzienników na tablety (iPady, Kindle). Sprzedaż mutacji cyfrowych nie jest zaliczana do sprzedaży ogółem.
Z kolei sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań drukowanych, sprzedaży egzemplarzowej e-wydań oraz wszystkich form prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Rzeczpospolita” i „Echo Dnia” liderami sprzedaży e-wydań w 2016 roku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sam
Ale jak to? Przecież GW ma ponad 100k subskrypcji
odpowiedź
User
mbbm
Dziwnie jest to liczone. Nagle okazuje się, że tysiące prenumeratorów GW nie jest uwzględnianych, bo artykuły z papierowego wydania czytają na stronie, a nie ściągają PDF. Pomiar niedostosowany do zmieniającej się rzeczywistości.
odpowiedź
User
u
No ale zaraz. Bo raz piszą, że GW ma 100 tys. subskrypcji, a tu że niecałe 2000. Coś ktoś nie do końca zdradza nam prawdę chyba. Czyli jest tylko 2000 czytelników GW online, a reszta kont to konta widma?
odpowiedź