SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PR-owcy z pesymizmem o przyszłości branży

Przed nami redukcje etatów i spadek popytu na usługi public relations - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli branży PR przez agencję Exacto. 58 proc. badanych uważa, że wkrótce nastąpi istotna redukcja zatrudnienia, a 37 proc. PR-owców spodziewa się spadku popytu na swoje usługi. 

Article

W najnowszej fali badania Exacto pytano, jakie reperkusje będzie miała dla branży public relations epidemia Covid-19.

69 proc. respondentów uznało, iż zmieni się tryb pracy specjalistów zajmujących się komunikacją. To wynik konieczności dostosowania się do nowych realiów, szczególnie w zakresie metod i technik komunikowania z uwzględnieniem ograniczonego kontaktu bezpośredniego. Tryb pracy może się zmienić również dlatego, że konieczne będzie zwiększenie intensywności zaangażowania zespołów w obsługę projektów.

37 proc. uczestników badania prognozuje, że pojawią się zatory na poziomie popytu na usługi firm z branży PR. Najmocniej z taką tezą zgadzają się naukowcy z uczelni wyższych i ośrodków badawczych (47 proc.).

Branża obawia się "świata po pandemii"

38 proc. pytanych osób  widzi przyszłość swojej branży w ciemnych barwach, w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa. Aż 12 proc. ankietowanych przyznało, że będzie zmuszonych poszukiwać pracy w innej branży niż PR. Myśli tak co piąty freelencer.

Jednym z kluczowych wyzwań jakie stają przed naszą branżą jest konieczność zmiany podejścia do oferty proponowanych klientom usług. Coraz większe znaczenie odgrywać będzie specjalistyczne doradztwo z uwzględnieniem zarządzania kryzysowego, a także komunikacji wewnętrznej, włącznie z zabezpieczeniem organizacji przed potencjalnymi zdarzeniami negatywnymi dla wizerunku – podsumowuje dr hab. prof. UW Dariusz Tworzydło, prezes zarządu Exatco z zespołu badawczego, który zrealizował badanie.

Co czwarty specjalista z branży PR należy do grupy "pesymistów", którzy kreślą przeważnie czarne scenariusze dotyczące kondycji branży PR. Podkreślają oni szczególnie mocno, że popyt na usługi firm z branży PR spadnie, a także biorą pod uwagę konieczność szukania pracy –  nawet w innym zawodzie. Są również "optymiści", aczkolwiek są w mniejszości (13 proc. ankietowanych). Ich zdaniem pandemia nie powinna być przeszkodą w rozwoju kariery zawodowej, a wpływ kryzysu na branżę PR nie będzie destabilizujący.

Czy są światła w tunelu?

Pomimo wielu obaw, a także świadomości trudności jakie stają przed branżą, aż 43 proc. badanych uznaje pandemię koronawirusa bardziej za szansę biznesową dla agencji PR niż zagrożenie. Najmniej z tą tezą zgadzają się jednak sami przedstawiciele agencji public relations oraz freelancerzy i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Co ciekawe, światło w tunelu dostrzegają nawet pesymiści (co dziesiąty badany z tej grupy jest skłonnych zgodzić się z tezą, że pandemia stwarza szanse biznesowe).

Wyniki powyższych analiz pochodzą z projektu badawczego, który przeprowadził zespół Exacto. Celem badań było poznanie wpływu pandemii koronawirusa na branżę PR oraz zebranie opinii w zakresie przyszłości branży po opanowaniu sytuacji związanej z COVID-19. Dane były zbierane na przełomie kwietnia i maja 2020 roku. Ostatecznie w badaniu udział wzięło 242 specjalistów branży PR

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PR-owcy z pesymizmem o przyszłości branży

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TvMan
Nie ma spamu w skrzynce!!!
2 1
odpowiedź
User
Jaki
Gdy firma działa dobrze i komunikuje się uczciwie i normalnie, agencja PR to zbędny wydatek. Być może wracamy do czasów normalności, gdy dział PR miały tylko organizacje gigantyczne korpo i politycy.
1 0
odpowiedź
User
kk
jesteśmy zmuszani do powrotu do pracy, bez standardów sanitarnych, na spotkania z klientami
0 0
odpowiedź