SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie tylko HBO. Jakie są polskie aktywa WarnerMedia?

W wyniku fuzji Discovery i WarnerMedia powstał koncern Warner Bros. Discovery. W Polsce jeszcze nie doszło do faktycznego połączenia aktywów obu podmiotów. WarnerMedia działa nad Wisłą od lat 90. XX wieku. Oto jakie spółki wchodzą w jego skład.

Niecałe dwa tygodnie temu ogłoszono, że w w Polsce grupą Warner Bros. Discovery pokieruje Katarzyna Kieli, obejmując stanowisko president and managing directora na polski rynek i CEO TVN. Kieli dotąd zarządzała biznesem Discovery w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, nadzorując m.in. TVN Grupę Discovery. Teraz skupi się na wydzielonym w strukturze polskim rynku, obejmując nadzór też nad polskimi aktywami WarnerMedia, które wchodzą w skład połączonej grupy,

Koncern ten w Polsce działa od lat 90. XX wieku, W 1996 roku naszym kraju wystartował kanał premium HBO, a w kolejnych latach ruszyły siostrzane stacje HBO2 i HBO Comedy (obecnie HBO3) oraz Cinemax i Cinemax 2. Kanały te pojawiły się w ofertach kablówek i platform cyfrowych w ramach dodatkowych pakietów.

Ponad dekadę temu dołączył do nich serwis streamingowy HBO GO, który w marcu tego roku zmienił się w HBO Max, poszerzając ofertę. Aktywa te podlegają pod spółkę HBO Polska, której siedziba znajduje się centrum Warszawy przy placu Trzech Krzyży.

Z danych w KRS wynika, że w zarządzie spółki HBO Polska są: Anna Łuczyńska, Tomasz Gwiazda oraz Francesca Chichi oraz Michał Walewski, który dołączył do zarządu w 2021 r. i pełni w firmie funkcje office head i szefa sprzedaży. Spółka nie ma prezesa.

Kanały Warnera: HBO, Cartoon Network, Warner TV

W 2020 r. spółka HBO Polska zanotowała spadek przychodów o 4,8 proc. do 367,3 mln zł. Zysk operacyjny firmy poszedł w górę z 13,5 do 15,4 mln zł, zysk brutto - z 11,27 do 14,17 mln zł, a zysk netto - z 8,87 do 11,35 mln zł. W 2020 r. spółka zapłaciła 2,81 mln zł podatku dochodowego, a rok wcześniej - 2,4 mln zł.

Pod tym samym adresem na placu Trzech Krzyży siedzibę ma też spółka Turner Broadcasting Systems Poland, odpowiedzialna za stacje dziecięce Cartoon Network, Boomerang oraz kanał filmowy Warner TV (wcześniej nosił nazwę TNT). Kanały te od kilkudziesięciu lat dostępne są w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Z danych Nielsena wynika, że w 2021 r. Cartoon Network był czwartą najchętniej oglądaną stacją dziecięcą z udziałem wynoszącym proc. U polskich operatorów można też oglądać międzynarodowy kanał informacyjny CNN.

W zarządzie polskiej spółki Turnera także zasiada Michał Walewski. Oprócz niego jego członkami są: Oliver Heinze (general manager WarnerMedia w Europie Środkowo-Wschodniej) oraz Caroline Browne. Także w tej firmie nie ma prezesa.

Z dostępnych w KRS danych wynika, że w 2020 r. przychody Turner Broadcasting Systems Poland ze sprzedaży wyniosły 8 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 10,4 mln zł. Zysk netto spadł z 211 tys. do 153 tys. zł W 2020 r. firma zapłaciła 63 tys. zł podatku dochodowego, rok wcześniej - 68 tys. zł.

Warner dystrybuuje też filmy kinowe

Do WarnerMedia należy też dystrybutor filmowy Warner Bros. Entertainment. Odpowiada ona za dystrybucję filmów kinowych produkowanych przez studio Warner Bros, w związku z czym w ofercie nie ma polskich filmów. Ostatnio firma wprowadziła do kin takie produkcje jak "Matrix Zmartwychwstania", "Batman" czy "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a".

W zarządzie tej spółki są Oliver Heinze i Paweł Dutkalski, pełniący w firmie od bardzo wielu lat też funkcję dyrektora sprzedaży.

Z danych z KRS wynika, że w 2019 r. przychody Warner Bros. Entertainment wyniosły 52 mln zł, podczas gdy rok później było to zaledwie 9,65 mln zł. Spadek wynika z faktu, że przez dużą część 2020 r. kina były zamknięte z powodu pandemii koronawirusa, a wiele premier kinowych przesunięto lub odwołano. W 2020 r. firma zanotowała 1,79 mln zł straty, podczas gdy rok wcześniej miała 1,16 mln zł zysku netto. W 2019 r. spółka zapłaciła 291 tys. zł podatku dochodowego.

Warner Music nie jest częścią WarnerMedia

W naszym kraju działa też wytwórnia muzyczna Warner Music - polski oddział jednej z czterech głównych wytwórni muzycznych świata. Nad Wisłą jest ona wydawcą takich polskich artystów jak Dawid Kwiatkowski, Sylwia Grzeszczak czy Mela Koteluk.

Warner Music w przeszłości częścią koncernu TimeWarner i stąd się wzięła jej nazwa. Jednak w 2004 r. firmę przejął ówczesny prezes wytwórni Edgar Bronfman Jr. oraz fundusze private equity. Kwota transakcji wyniosła 2,6 mld dol. W 2011 r. firmę przejął koncern Access Industries należący do amerykańskiego multimilionera Lena Blavatnika, urodzonego na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Dołącz do dyskusji: Nie tylko HBO. Jakie są polskie aktywa WarnerMedia?

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Czy na antenie CNN pojawiają się jakieś materiały TVN24? Albo czy TVN24 wspiera, np. od strony technicznej, reporterów CNN nadających z Polski? Wydawałoby się to logicznym.
odpowiedź
User
telewidz
Czy na antenie CNN pojawiają się jakieś materiały TVN24? Albo czy TVN24 wspiera, np. od strony technicznej, reporterów CNN nadających z Polski? Wydawałoby się to logicznym.

TVN24 współpracuje z CNN, ale ta współpraca rozpoczęła się jeszcze przed fuzją Warnera z Discovery
odpowiedź
User
kolis
Czy na antenie CNN pojawiają się jakieś materiały TVN24? Albo czy TVN24 wspiera, np. od strony technicznej, reporterów CNN nadających z Polski? Wydawałoby się to logicznym.


Logiczne to będzie za 2 lata. Teraz trwa łączenie spółek.
odpowiedź