SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

James Cameron powalczy z byłą żoną o Oscary

Ogłoszono nominacje do Oscarów za rok 2009. Najwięcej statuetek, bo aż po 8, otrzymać może hit Jamesa Camerona, "Avatar" oraz dzieło jego byłej żony, Kathryn Bigelow, "The Hurt Locker. W pułapce wojny".

James Cameron powalczy z byłą żoną o Oscary

Filmy rywalizować będą m.in. w najważniejszych kategoriach, czyli najlepszy film i najlepszy reżyser. Szansę na Oscara mają także Polacy. Bartek Konopka i Anna Wydra nominowani zostali za "Królika po berlińsku" w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

82. ceremonia wręczenia nagród Akademii Filmowej odbędzie się 7 marca w Kodak Theater
w Los Angeles. Gospodarzami będą Steve Martin i Alec Baldwin.

Nominację ogłosili przewodniczący Akademii Filmowej Tom Sherak oraz aktorka Anne Hathaway. Oto pełna lista:

Najlepszy film:
"Avatar"
"The Blind Side"
"Dystrykt 9"
"Była sobie dziewczyna"
"The Hurt Locker. W pułapce wojny"
"Bękarty wojny"
"Precious: Based on the Novel "Push' by Sapphire"
"A Serious Man"
"Odlot"
"W chmurach"

Najlepszy aktor:
Jeff Bridges ("Szalone serce")
George Clooney ("W chmurach")
Colinn Firth ("A Single Man")
Morgan Freeman ("Invictus")
Jeremy Renner ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")

Najlepsza aktorka:
Sandra Bullock ("Narzeczony mimo woli")
Helen Mirren ("The Last Station")
Carey Mulligan ("Była sobie dziewczyna")
Gabourey Sidibe ("Precious: Based on the Novel "Push' by Sapphire")
Meryl Streep ("Julie i Julia")

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Matt Damon ("Invictus")
Woody Harrelson ("The Messenger")
Christopher Plummer ("The Last Staion")
Stanley Tucci ("Nostalgia anioła")
Christoph Waltz ("Bękarty wojny")

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Penélope Cruz ("Nien - Dziewięć")
Vera Farmiga ("W chmurach")
Maggie Gyllenhaal ("Szalone serce")
Anna Kendrick ("W chmurach")
Mo'Nique ("Precious: Based on the Novel "Push' by Sapphire")

Najlepszy reżyser:
James Cameron ("Avatar")
Kathryn Bigelow ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")
Quentin Tarantino ("Bękarty wojny")
Lee Daniels ("Precious: Based on the Novel "Push' by Sapphire")
Jason Reitman ("W chmurach")

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Neill Blomkamp i Terri Tatchell ("Dystrykt 9")
Nick Hornby ("Była sobie dziewczyna")
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche ("In the Loop")
Geoffrey Fletcher ("Precious: Based on the Novel "Push' by Sapphire")
Jason Reitman i Sheldon Turner ("W chmurach")

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Mark Boal ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")
Quentin Tarantino ("Bękarty wojny")
Alessandro Camon i Oren Moverman ("The Messenger")
Joel Coen i Ethan Coen ("A Serious Man")
Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy ("Odlot")

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

"Ajami" (Izrael)
"El Secreto de Sus Ojos" (Argentyna)
"Gorzkie mleko" (Peru)
"Prorok" (Francja)
"Biała wstążka" (Niemcy)

Najlepszy film animowany:
"Koralina i tajemnicze drzwi"
"Fantastyczny Pan Lis"
"Księżniczka i Żaba"
"Brendan et le Secret de Kells"
"Odlot"

Najlepsze zdjęcia:
Mauro Fiore ("Avatar")
Bruno Delbonnel ("Harry Potter i Książę Półkrwi")
Barry Ackroyd ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")
Robert Richardson ("Bękarty wojny")
Christian Berge ("Biała wstążka")

Najlepszy montaż:

Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron ("Avatar")
Julian Clarke ("Dystykt 9")
Bob Murawski, Chris Innis ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")
Sally Menke ("Bękarty wojny")
Joe Klotz ("Precious: Based on the Novel "Push' by Sapphire")

Najlepsza charakteryzacja:
Aldo Signoretti i Vittorio Sodano ("Boski")
Barney Burman, Mindy Hall i Joel Harlow ("Star Trek")
Jon Henry Gordon i Jenny Shircore ("Młoda Victoria")

Najlepsza scenografia i dekoracje:
Rick Carter and Robert Stromberg, Kim Sinclair ("Avatar")
Dave Warren and Anastasia Masaro, Caroline Smith ("Parnassus")
John Myhre, Gordon Sim ("Nine - Dziewięć")
Sarah Greenwood, Katie Spencer ("Sherlock Holmes")
Patrice Vermette, Maggie Gray ("Młoda Victoria")

Najlepsze kostiumy:
Janet Patterson ("Bright Star")
Catherine Leterrier ("Coco Chanel")
Monique Prudhomme ("Parnassus")
Colleen Atwood ("Nine - Dziwieć")
Sandy Powell ("Młoda Victoria")

Najlepsza muzyka:
James Horner ("Avatar")
Alexandre Desplat ("Fantastyczny Pan Lis")
Marco Beltrami and Buck Sanders ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")
Hans Zimmer ("Sherlock Holmes")
Michael Giacchino ("Odlot")

Najlepsza piosenka:
"Almost There" z "Księżniczka i Żaba", muzyka i słowa: Randy Newman
"Down in New Orleans" z "Księżniczka i Żaba", muzyka i słowa: Randy Newman
"Loin de Paname" z "Paryż 36", muzyka: Reinhardt Wagner, słowa: Frank Thomas
"Take It All" z "Nine - Dziwięć", muzyka i słowa: Maury Yeston
"The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" z "Szalone serce", muzyka i słowa: Ryan Bingham i T Bone Burnett

Najlepszy montaż efektów dźwiękowych:
Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle ("Avatar")
Paul N.J. Ottosson ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")
Wylie Stateman ("Bękarty wojny")
Mark Stoeckinger i Alan Rankin ("Star Trek")
Michael Silvers i Tom Myers ("Odlot")

Najlepszy dźwięk:
Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson i Tony Johnson ("Avatar")
Paul N.J. Ottosson i Ray Beckett ("The Hurt Locker. W pułapce wojny")
Michael Minkler, Tony Lamberti i Mark Ulano ("Bękarty wojny")
Anna Behlmer, Andy Nelson i Peter J. Devlin ("Star Trek")
Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson ("Transformers: Zemsta upadłych")

Najlepsze efekty specjalne:
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones ("Avatar")
Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken ("Dystrykt 9")
Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton ("Star Trek")

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny:
"Burma VJ"
"The Cove"
"Food, Inc."
"The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers"
"Which Way Home"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
"China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province" - Jon Alpert i Matthew O'Neill
"The Last Campaign of Governor Booth Gardner" - Daniel Junge and Henry Ansbacher
"The Last Truck: Closing of a GM Plant" Steven Bognar and Julia Reichert
"Music by Prudence" - Roger Ross Williams and Elinor Burkett
"Królik po berlińsku" Bartek Konopka i Anna Wydra

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:
"French Roast" - Fabrice O. Joubert
"Granny O'Grimm's Sleeping Beauty" - Nicky Phelan, Darragh O'Connell
"The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)" - Javier Recio Gracia
"Logorama" - Nicolas Schmerkin
"A Matter of Loaf and Death" - Nick Park

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy:
"The Door" - Juanita Wilson, James Flynn
"Instead of Abracadabra" - Patrik Eklund, Mathias Fjellström
"Kavi" - Gregg Helvey
"Miracle Fish" - Luke Doolan, Drew Bailey
"The New Tenants" - Joachim Back, Tivi Magnusson.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: James Cameron powalczy z byłą żoną o Oscary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl