SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Śpiewak chce 500 tys. zł grzywny dla Palikota i Wojewódzkiego za reklamy wódki

Fundacja Jana Śpiewaka będzie stroną w procesie karnym wytoczonym Januszowi Palikotowi, Kubie Wojewódzkiemu i Tomaszowi Czechowskiemu za promowanie mocnego alkoholu w social media. - Będziemy wnioskować o maksymalna karę 500 tysięcy grzywny, przepadek mienia zarobionego na przestępstwie - zapowiada Śpiewak. - Jego argumenty są żadne - uważa Palikot.

O dopuszczeniu kierowanej przez Jana Śpiewaka Fundacji Bezpieczna Polska dla Wszystkich do udziału w tym procesie zdecydował Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia. - Wykazała swój interes statutowy w udziale w postępowaniu, a zgodę na jej udział wyraził oskarżyciel publiczny - uzasadniono w piśmie, które Śpiewak opublikował w poniedziałek na platformie X.

Palikot i Wojewódzki skazany za wpisy na Instagramie

Prokuratura Rejonowa w Warszawie postawiła Januszowi Palikotowi, Kubie Wojewódzkiemu i Tomaszowi Czechowskiemu zarzuty, że naruszyli przepisy, reklamując w internecie mocny alkohol (m.in. wódki produkowane przez Manufakturę Piwa Wódki i Wina, w której Palikot jest prezesem i głównym akcjonariuszem, Wojewódzki ma mniejszościowy pakiet, a Czechowski do niedawna był w zarządzie).

Według ustaleń śledczych Palikot od 2 października 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku na swoim profilu społecznościowym zamieścił 264 materiały, z czego 181 nagrania wideo i 83 zdjęcia, w których reklamował napoje alkoholowe. Na profilu Kuby Wojewódzkiego od 21 kwietnia 2021 roku do 7 stycznia 2023 roku zamieszczono 12 materiałów, w których reklamowano alkohol. Natomiast na profilu społecznościowym należącym ich wspólnika Tomasza Czechowskiego od 24 listopada 2020 roku do 7 stycznia 2023 roku udostępnionych zostało 68 materiałów, w których reklamowano napoje alkoholowe.

W maju br. wszyscy zostali, w trybie nakazowym, czyli na posiedzeniu bez udziału stron, uznani za winnych. Palikotowi wymierzono 80 tys. zł grzywny, a Wojewódzkiemu i Czechowskiemu - po karę 70 tys. zł. Dodatkowo Palikot ma zapłacić ok 9 tys. zł kosztów sądowych, a Wojewódzki i Czechowski po 8 tys. zł.

- Wyrok jest nieprawomocny i stanie się przedmiotem normalnego postępowania sądowego, w trakcie którego przedstawimy swoje argumenty wskazujące, że nigdy nie łamaliśmy prawa - zapowiedział Janusz Palikot. Podkreślił, że w razie potrzeby będzie odwoływał się nawet do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Śpiewak o „gigantycznej szkodliwości społecznej”

Jan Śpiewak podkreślił na platformie X, że „to sprawa bezprecedensowa, która dała początek sprzątaniu internetu z alkopatusów”. - Cały upadający właśnie biznes Palikota i Wojewódzkiego był oparty na kryminalnej reklamie alkoholi. Panowie dostali już wyrok w tej sprawie, ale zarówno prokuratura jak i oskarżeni apelowali od niego - opisał.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Aktywista zapowiedział, że jego fundacja będzie „wnioskować o maksymalna karę 500 tysięcy grzywny, przepadek mienia zarobionego na przestępstwie - tyczy się to ewentualnych gaż Palikota i Wojewódzkiego oraz zysków ze sprzadaży reklamowanego towaru”.

- Ze względu na gigantyczną szkodliwość społeczną działalności Wojewódzkiego i Palikota będziemy wnioskować również o opublikowanie na swoich mediach społecznościowych materiałów na temat szkodliwości alkoholu. To będzie największa kampanii przeciwko uzależnieniom w historii! - dodał Śpiewak.

Janus Palikot zapewnił, ze cieszy się z udziału aktywisty w tej sprawie. - Raz, że jego argumenty są żadne. Dwa, że to już kolejny wspólny proces, tyle że pozostałe wytoczyłem ja - zauważył.

W lipcu br. aktor Maciej Musiał i influencerka Julia „Maffashion” Kuczyńska zostali skazani na grzywny za wpisy na Instagramie promujące mocne alkohole. Wyrok wydano w trybie nakazowym.

Natomiast w połowie października Prokuratura Rejonowa Warszawa–Śródmieście skierowała akt oskarżenia przeciwko 12 osobom zaangażowanym w nielegalną reklamę alkoholu. Wśród oskarżonych są znane aktorki Joanna O.–K. i Olga K. oraz influencerki Tatiana M., czy Ewa M-K. znana też z jednego z programów telewizyjnych, a także przedstawiciele podmiotów zlecających publikację takich treści na Instagramie.

Dołącz do dyskusji: Śpiewak chce 500 tys. zł grzywny dla Palikota i Wojewódzkiego za reklamy wódki

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antek
Przecież ten PaliKot to upada, nawet na waciki nie ma
odpowiedź
User
YKK
Śpiewak to sobie może chcieć...
odpowiedź
User
psotulec
Janek , nie kop leżącego ... Niech sobie leży ...
odpowiedź