SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Janusz Palikot "tokenizuje" whisky we współpracy z Rahimem Blakiem. Zebrał milion zł od inwestorów

Były polityk i przedsiębiorca Janusz Palikot, prezes spółki Tenczyńska Okovita pozyskał pierwszy milion na produkcję whisky poprzez tokenizację. Za emisję tokenów odpowiada Rahim Blak za pośrednictwem platformy Mosaico oraz giełdy Kanga Exchange. Celem akcji jest zebranie 5 mln zł.

Janusz Palikot i Rahim Blak z zespołem/ fot. Klaudia MalinowskaArticle

Janusz Palikot od ponad roku ponownie zajął się biznesem alkoholowym. Pod koniec 2019 roku ogłaszał, że będzie rozwijał Teńczyńskią Okovitę i produkował m.in. piwa starzone. Przedsiębiorca pobił rekord w historii crowdfundingu udziałowego w Polsce - w 36 dni pozyskał wtedy 4 mln 180 tys. zł na rozwój projektu z branży alkoholowej. W ten sposób zyskał pieniądze nie tylko na odrodzenie Okovity, ale i inwestycje w Browar Tenczynek oraz zapowiadane otwarcie taproomu.

Teraz Janusz Palikot nawiązał współpracę z biznesmenem Rahimem Blakiem, który jest m.in. udziałowcem edrone, Sapiency i Mosaico - platformy do tokenizacji.

„Zostań inwestorem Beczek Whisky Palikota, który wraz z doświadczonym zespołem osób z branży alkoholowej zbuduje rynek i tradycję beczkowanego, staropolskiego alkoholu oraz zapewnij sobie zyski z rosnącej wartości trunku. (…) Dlatego właśnie teraz jest idealny moment, abyś stał się częścią tego unikatowego przedsięwzięcia, którego prezes Janusz Palikot odpowiada za sukcesy takich spółek, jak Ambra czy Polmos Lublin” - czytamy na stronie Mosaico, prezentującej kampanię emisyjną.

Za kwotę 100 zł można odebrać 0,5l kraftowej whishy; zainwestować 100 zł na 3 lata (spodziewany zysk to 50 zł) lub pozostawić alkohol w beczce (zysk ma stanowić 50 proc. udział w zysku ze sprzedaży alkoholu przez spółkę Tenczyńska Okovita SA).

Pakiety inwestorskie obejmują do wyboru: 5 litrów whisky od 1000 zł (od 10 tokenów - JPWhisky2021 oznacza udział w Beczkach Whisky Palikota, który produkuje 0,5-litrową butelkę starzonego whisky, a butelkę można reinwestować, wypłacić zysk lub wypić); 15 litrów (inwestycja od 30 tokenów w cenie 3 tys. zł); inwestycja w 1 beczkę – od 10 tys. zł (od 100 tokenów), 5 beczek w cenie 50 tys. zł (od 500 tokenów) czy 10 beczek (od 1000 tokenów w cenie 100 tys. zł).

Do końca emisji udziałów w postaci tokenów za pośrednictwem Mosaico zostało 330 dni, celem jest 5 mln zł, ale w styczniu udało się zebrać już ponad milion zł. Cena za tokena to 100 zł, w tej chwili na inwestycję zdecydowały się 774 osoby.

Blak: W tym tempie uda się zebrać 12 mln zł

Rahim Blak, szef Mosaico jest zdania, że skoro emisja tokenów pierwszego rocznika Beczek Whisky Palikota (Tokeny JPW21) trwa do końca tego roku, a już w styczniu zebrali milion, to w tym tempie uda się zebrać 12 mln. - Wierzę, że zbierzemy 20 mln, bo polski rynek whisky dopiero raczkuje, więc nowi interesariusze będą przybywać - stwierdził.

Tłumaczy też, dlaczego emisja obejmuje tokeny, a nie zakłada equity crowdfundingu lub akcji firmy. - Tu nie chodzi tylko o zebranie pieniędzy, ale zaprogramowany w tokenie cykl życia aktywa i obsługę inwestora. Kupując udział w beczce w formie tokena, produkujesz whisky, które będziesz mógł sprzedać na giełdzie, ale także wypić. Jak? Zapłacisz tymi tokenami za prawdziwe whisky w e-sklepie Janusza (Palikota), albo wypłacisz sobie dywidendę z giełdy, gdzie Janusz podzieli się zyskami. Naszym celem jest zaprogramowanie i zautomatyzowanie tego procesu, aby nie skończyło się tylko na pamiątkowym certyfikacie, który powiesicie na ścianie, albo hipotetycznych dywidendach - zachęca inwestorów.

Według niego "najważniejsze jest jednak to, że nie tylko technologia tu działa, ale za tokenami stoi tzw. realny biznes". - Możecie śledzić na co dzień na Instagramie Janusza, jak w zabytkowych piwnicach Browaru Tenczynek przybywa kolumbijskich beczek, w których Okowita zamienia sie w whisky zyskując tym samym na wartości - zapewnia portal Wirtualnemedia.pl.

W ostatnich miesiącach Janusz Palikot wspólnie z Kubą Wojewódzkim założyli także firmę Przyjazne Państwo, która zajmuje się sprzedażą napojów alkoholowych i bezalkoholowych z zawartością związków pochodzących z konopi, czyli CBD.

Dołącz do dyskusji: Janusz Palikot "tokenizuje" whisky we współpracy z Rahimem Blakiem. Zebrał milion zł od inwestorów

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oio
hahahahaha hahah az tylu naiwnych? pam moze sprzedawać gumwe zabawki do zabawy to jest szczyt jego mozliwosci
odpowiedź
User
Host
Daje mu 3 miesiące zanim się pozna na Rahimku :)
odpowiedź
User
ghg
cóz wyłudza od naiwnych
odpowiedź