SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jarosław Kuźniar: krótkie wideo to wymagający format, robimy 200 materiałów miesięcznie

Grupa Onet-RAS Polska rozwija format 100” - krótkie materiały wideo dotyczące najważniejszych wydarzeń i zjawisk interesujących internautów. Obecnie co miesiąc tworzonych jest około 200 materiałów w ramach tego formatu. - Niełatwo opowiedzieć angażującą historię w ciągu 100 sekund. Wśród naszych najpopularniejszych materiałów jest historia faceta, który odstrzelił sobie twarz i animacja wyjaśniająca mechanizm wyborów w USA - zdradza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Kuźniar odpowiedzialny w Onet-RAS Polska za projekt 100”.

Jarosław Kuźniar, fot. onet Article

Grupa Onet-RAS Polska w środę na konferencji prasowej potwierdziła, że rozwija 100” - projekt krótkich (trwających maksymalnie 100 sekund) materiałów wideo publikowanych zarówno na głównej stronie portalu Onet.pl, jak i w serwisach należących do grupy Onet-RAS Polska.

Według wydawcy materiały wideo w ramach 100” w zwięzły i zrozumiały sposób mają poszerzać wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń, inspirować, opowiadać i tłumaczyć otaczający świat. 100” są przygotowywane z myślą o odbiorcach mediów społecznościowych - pojawiają się z napisami, aby można je było oglądać bez dźwięku, w tym również na urządzeniach mobilnych.

Za projekt 100” odpowiada Jarosław Kuźniar, dziennikarz Onetu prowadzący m.in. codzienny program „Onet Rano”, który należy do flagowych propozycji wideo według szefostwa grupy RASP.

Materiały w formacie 100” są publikowane nie tylko w polskich, ale także zagranicznych serwisach należących do grupy RASP m.in. w Serbii, Chorwacji i na Węgrzech. Jest też kilka opcji napisów w różnych językach, które można wybrać podczas oglądania konkretnego wideo.

W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Jarosław Kuźniar, dziennikarz odpowiedzialny za projekt 100” podkreśla, że format krótkich form wideo jest z jednej strony wymagający, z drugiej zaś inspirujący dla dziennikarzy i twórców.

- Pierwsze testy tego formatu rozpoczęliśmy jeszcze w ubiegłym roku - opisuje Jarosław Kuźniar. - Później konsekwentnie staraliśmy się budować odpowiedni zespół. Udało się. Dzisiaj tworzymy miesięcznie około 200 „setek” o różnej tematyce - dodaje.

Kuźniar przyznaje, że trudność w dotarciu do widza polega dzisiaj na pokazaniu w krótkim czasie świetnie skonstruowanej historii. - Preferencje odbiorców są różne, podam dwa przykłady - tłumaczy Kuźniar.

- Z jednej strony jest materiał o człowieku w USA, który podczas próby samobójczej przeżył, ale odstrzelił sobie twarz. Lekarze cudem przywrócili mu wygląd człowieka drogą przeszczepu. Po drugiej stronie jest w całości animowany materiał wyjaśniający skomplikowany mechanizm wyborów w Stanach Zjednoczonych. Powiem jeszcze coś - dużą popularność zdobyło u nas wideo z symulacją przyczyn wypadku premier Beaty Szydło. To był materiał, który pojawił się kilkadziesiąt godzin po zdarzeniu, ale zawierał konkretną wiedzę o nim. Ten przykład świadczy o tym, że widza nie przyciągają wyłącznie szybko podane błahostki, ale także treści o prawdziwej wartości informacyjnej.

Przygotowanie jednego materiału w formacie 100” trwa około dwóch godzin i wymaga zgrania treści z grafiką. Kuźniar zaznacza, że jego zespół przygotowuje nie tylko „setki” dla serwisów grupy Onet-RAS Polska, ale także dla zewnętrznych partnerów biznesowych. - Część firm woli wydać pieniądze na krótką opowieść o sobie skomponowaną w ramach 100” niż na kolekcję slajdów w PowerPoint - podkreśla Kuźniar.

Według badania Gemius/PBI w styczniu br. serwisy i aplikacje Grupy Onet-RASP zanotowały 21,38 mln realnych użytkowników i 3,25 mld odsłon, a sam portal Onet.pl - 17,81 mln użytkowników i 2,19 mld odsłon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kuźniar: krótkie wideo to wymagający format, robimy 200 materiałów miesięcznie

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
x
Wg mnie taki format nie jest wymagający. Mój ublock blokuje go bez wysiłku.
37 10
odpowiedź
User
Wojciech
Wg mnie taki format nie jest wymagający. Mój ublock blokuje go bez wysiłku.

Dokładnie. Nawet okienek nie widzę.
32 8
odpowiedź
User
krae
Tak się chłopie pocieszaj
28 8
odpowiedź
User
Jacek
To, co Kuźniar ma do powiedzenia interesuje mnie tak jak zeszłoroczny śnieg.
34 12
odpowiedź
User
raxix
To, co Kuźniar ma do powiedzenia interesuje mnie tak jak zeszłoroczny śnieg.

To zadziwiające. Bo to dokładnie tak jak jak nas wszystkich tutaj co ty pleciesz.
10 29
odpowiedź