SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powieść Jarosława Marka Rymkiewicza „Reytan. Upadek Polski” w radiowej Trójce

W radiowej Trójce można słuchać powieści historycznej „Reytan. Upadek Polski” Jarosława Marka Rymkiewicza w interpretacji Andrzeja Mastalerza. Emisja od poniedziałku do czwartku o godz. 22.45 w wieczornym wydaniu „Prozy czytanej w Trójce”.

Andrzej Mastalerz w radiowej Trójce (fot. Ł. Rabikowski / Polskie Radio)Article

Jarosław Marek Rymkiewicz to zmarły w tym roku ceniony dramatopisarz, eseista, poeta, historyk oraz krytyk literacki. To autor, który w swoich odwołaniach literackich nawiązywał do charakterystycznych treści epoki baroku oraz polskiego romantyzmu.

Powieść historyczna „Reytan. Upadek Polski” opowiada o proteście Tadeusza Reytana na sejmie rozbiorowym 1773 roku, o dziejach rodu Reytanów, a przede wszystkim o zdradzie i upadku Polski.

„Jarosław Marek Rymkiewicz to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej literatury drugiej połowy XX wieku, ale też przełomu wieków XX i XXI. Czytam jego książki i wiersze z ogromną fascynacją. Głośne czytanie – a mam okazję czynić to w Trójce - jest wielką podróżą, wspaniałą przygodą i ogromną radością” – mówił Andrzej Mastalerz na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Andrzej Mastalerz w 2019 roku otrzymał nagrodę Wielkiego Splendora przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia za wybitną kreację w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. W tym samym roku otrzymał również Grand Prix za rolę w słuchowisku radiowym „Wielka Improwizacja” na 19. Festiwalu „Dwa Teatry”.

Trzy ostatnie książki Jarosława Marka Rymkiewicza – „Kinderszenen”, „Wieszanie”, „Samuel Zborowski” i „Reytan. Upadek Polski” zostały nazwane „Tetralogią polską”. W 2019 roku autor książek odniósł się na antenie radiowej Trójki do swoich dzieł - „W moim przekonaniu, nie ma różnic między »Kinderszenen«, »Wieszaniem«, »Samuelem Zborowskim« i »Reytanem. Upadkiem Polski«. To książki składające się na »Tetralogię polską« odpowiadające na to samo pytanie. Jak być człowiekiem wolnym? Jak wybrawszy wolność, starać się ją zachować ?”.

W audycji „Proza czytana w Trójce” prezentowane są fragmenty powieści polskich i zagranicznych pisarzy, które są czytane przez polskich aktorów. Od poniedziałku do czwartku słuchacze mogą liczyć na spotkania z literaturą wybitnych autorów i ich doskonałą interpretację.

Z najnowszego badania Radio Track wynika, że w okresie od marca do maja 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,9 proc. i względem analogicznego okresu rok wcześniej spadł o 0,6 pkt proc.

Dołącz do dyskusji: Powieść Jarosława Marka Rymkiewicza „Reytan. Upadek Polski” w radiowej Trójce

62 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
animowany
W radiowej co? Trójki już nie ma. Jest Ciechan jego złote przeboje.
odpowiedź
User
Lol
Rymkiewicz jako lekka, wakacyjna lektura? Naprawdę? Trzeba mieć coś z głową nie tak... albo chcieć odstraszyć tych kilku słuchaczy co jeszcze zostało. Upadłe radio o upadku Polski, chyba z dedykacją dla posłanki L.
odpowiedź
User
DrJ
W radiowej co? Trójki już nie ma. Jest Ciechan jego złote przeboje.
Przede wszystkim prostacki język, ch@amskie żarty często kpiące ze starszych, niepełnosprawnych, kobiet. Mania gadania o piciu, wódzie, trzeźwieniu, alkomatach, doświadczeniach z młodości w piciu. Ileż można?
odpowiedź