SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jednorazowe naczynia z otrąb alternatywą dla plastikowych. Rozkładają się w 30 dni

Jednorazowe naczynia z otrąb pszennych mają być ekologiczną alternatywą dla środowiska. Z 1 tony naturalnych otrąb spożywczych - produktu ubocznego w procesie produkcji mąki można wytworzyć do 10 tys. sztuk naczyń, które rozkładają się w 30 dni. Firma Biotrem dostarcza je już do kilkunastu państw na całym świecie.

Autorska technologia produkcji biodegradowalnych naczyń z otrąb jest chroniona patentami. Została opracowana wspólnie z polskimi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi i zakłada wytwarzanie jednorazowych naczyń w procesie. Ma być nieuciążliwy dla środowiska, bazuje na śladowych ilościach wody i wykorzystaniu otrąb pszennych, które są produktem ubocznym przy produkcji mąki. Można je ugryźć, jeść na nich posiłki zimne, jak i gorące, czy podgrzewać w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych.

Zarówno naczynia, jak i sztućce mają rozkładać się w 30 dni. Dla porównania: zwykły plastikowy talerz jednorazowego użytku może rozkładać się nawet 500 lat. Nie wymają do produkcji stosowania żadnych związków chemicznych, ani sztucznych surowców. W sumie z jednej tony otrąb firma Biotrem jest w stanie wytworzyć do 10 tys. sztuk naczyń. Rocznie zakład zlokalizowany w Zambrowie jest w stanie wytworzyć ok. 15 milionów talerzy oraz tyle samo sztućców.

Technologia produkcji jednorazowych naczyń z otrąb pszennych została opracowana przez Jerzego Wysockiego, wywodzącego się z rodziny z tradycjami młynarskimi z początku XX wieku. Obecnie zakład ma swoich przedstawicieli zagranicznych od USA po Koreę Południową i m.in. w Danii, Kanadzie, Szwajcarii, Rumunii, Portugalii, Norwegii czy Austrii.

Zakaz sprzedaży jednorazowych produktów

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

Do 2021 r. zakazem sprzedaży w UE zostaną objęte następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągniecie poziomu 90% recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25% z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30%.

Dołącz do dyskusji: Jednorazowe naczynia z otrąb alternatywą dla plastikowych. Rozkładają się w 30 dni

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek Karolak
Fajnie, jeśli będziemy znani z produktów eko. Oby więcej takich rozwiązań z Polski się pojawiło.
odpowiedź
User
proboszcz
No i jak zdrowo. Ktoś, kto ma kłopoty z wypróżnianiem, zje talerzyk i zesra się aż miło, po takiej dawce błonnika.
odpowiedź
User
rosier
No ok, ale zobacz ile czasu potrzebuje polska firma (dzięki niekorzystnym zawirowaniom polityczno prawnym) aby dokonać ekspansji na tzw zachód. A te sieroty, które od lat 90 na Wiejskiej stacjonują, nie mają z tym żadnego problemu.
Ja widzę problem - @_@owe PKB.
odpowiedź