SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Joanna Mucha: w przyszłym roku programy zachęcające dzieci do uprawiania sportu

Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje wystartować w przyszłym roku z trzeba dużymi programami aktywizacyjnymi dla uczniów podstawówek. Działania te mają zachęcić dzieci do uprawiania sportu i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Łączny koszt to około 70 mln złotych.

Pierwszy z programów aktywizacyjnych – „Mały mistrz”, przeznaczony będzie dla dzieci z klas I-III. Natomiast program „Multisport” realizowany będzie dla starszych uczniów z klas IV-VI. Program zapewni darmowe zajęcia pozalekcyjne w lokalnych klubach sportowych. Mają one trwać po 90 minut i odbywać się trzy razy w tygodniu. Z kolei program „Umiem pływać”, obejmujący pozalekcyjną naukę pływania oraz profilaktykę wad postawy, będzie skierowany do uczniów klas trzecich.

 – To są duże projekty, które zakładają udział setek tysięcy, jeśli nie milionów dzieci – mówi minister sportu i turystyki Joanna Mucha. – Oczywiście to nie nastąpi w pierwszych miesiącach tej akcji, ale mam nadzieję, że po pierwszym roku czy półtora będziemy mieli naprawdę duże liczby dzieci, które będą uczestniczyły w tych programach.

Ministerstwo przeznaczy na realizację trzech programów aktywizacyjnych 22 mln złotych.

 – Resztę kosztów poniosą urzędy marszałkowskie i władze lokalne. Łączny koszt powinien wynieść około 70 mln złotych – twierdzi Mucha.

Programom towarzyszyć będzie akcja „WF z klasą”, która ma uatrakcyjnić zajęcia gimnastyki w szkole oraz akcja „Stop zwolnieniom z WF”.

 – Te zwolnienia są w Polsce absolutną patologią i jestem przekonana, że działania mające im zapobiegać są szczególnie istotne – mówi Mucha.

Akcje te mają na celu walkę z problemami zdrowotnymi polskich dzieci, takimi jak najszybsze w Europie przybieranie na wadze, częste wady postawy i stale obniżająca się sprawność fizyczna, wynikająca z siedzącego trybu życia. Programy pomogą też nauczycielom WF w podniesieniu kwalifikacji zawodowych.

 – Wuefistów nam nie brakuje, natomiast na pewno chcielibyśmy, żeby mogli oni uzyskać jakiś nowy warsztat i dodatkowe umiejętności – mówi minister Mucha. – Na programach powinni też skorzystać trenerzy w klubach sportowych, z którymi będziemy kontaktować programy „Umiem pływać” i „Multisport”. Będzie to dla nich szansa na dodatkowe zatrudnienie – dodaje.

Programy „Multisport” i „Umiem pływać” są obecnie na etapie pilotażowym. Konkursy mające wyłonić jednostki chętne do współpracy z resortem rozpoczną się w 2014 r. Minister Mucha szacuje, że programy wystartują w pełni w ciągu kilku pierwszych miesięcy przyszłego roku.

Dołącz do dyskusji: Joanna Mucha: w przyszłym roku programy zachęcające dzieci do uprawiania sportu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mamcia
ha ha a kogo na to stać!!!!! moja corka chciala uprawiać sport więc dostała się w wiku 7 lat do klasy sportowej w państwowej podstawówce.po tygodniu okazało się ,że jak chce uprawiać wymarzony sport to muszę placić wraz z calą klasą miesięcznie do pani trener po 50zł, po pół roku 100 zł a teraz 160, ponadto obóz obowiązkowy 2000zł i zimowe treningi 500zł bo jak nie to nie będzie uprawiać sportu.hitem jest to że nadszedł czas kiedy dziewczynki będą wyjeżdżac na zawody...ale za każde uczestnictwo corki w zawodach muszę zaplacić... 500zł no i co 2 zawody musze mieć nowy strój startowy ( koszt ok 900zł)...i przybory... wyliczyłam ,że koszt to ok 12000 zł rocznie aby córka mogła uprawiać na lekcjach wf wf panstwowej podstawowce ... niestety nie stać mnie na to....więc nigdy moja córka nie pojedzie na wymarzone zawody....pojadą tylko dzieci bogaczy....nigdy nie stanie nawet w szkole na podium ( i nie ma to nic wspólnego z brakiem talentu) bo na podium w szkolnym stają ci którzy płacą, a córka... no cóż ma 8 lat i patrząc się małymi oczami jak w Polsce wygląda sport ( i że nie o sport chodzi tylko pieniądze)przestaje chcieć go uprawiać .....pewnie wiele jest takich podstawówek....
odpowiedź