SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

JSW: 30 proc. zysku na dywidendy. 130 mln zł dla Skarbu Państwa

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która rozpoczyna ofertę publiczną 13 czerwca, zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidend na poziomie co najmniej 30% skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy, poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym. Proponowana dywidenda z zysku za 2010 rok przypadająca Skarbowi Państwa ma wynieść 130 mln zł.

"Polityka w zakresie dywidendy będzie uwzględniać plany rozwoju Grupy, w szczególności jej plany inwestycyjne, które mają zapewnić stabilny rozwój Grupy i generowanie zysków z bieżącej działalności. Polityka spółki w zakresie dywidendy będzie uzależniona od aktualnych wyników działalności, przepływów pieniężnych, sytuacji finansowej oraz potrzeb kapitałowych, ogólnych uwarunkowań gospodarczych, jak również związanych z wypłatą dywidendy ograniczeń prawnych, podatkowych, regulacyjnych i umownych, a także innych czynników, które zarząd uzna za istotne, i będzie podlegała zmianom, mającym na celu dostosowanie jej do powyższych czynników" - czytamy w prospekcie.

JSW zastrzegła, że choć statut dopuszcza możliwość wypłaty zaliczek na poczet dywidendy, zarząd nie przewiduje proponowania takiego rozwiązania. "W przyszłości wypłaty dywidendy przez spółkę będą zależeć również od stanowiska Skarbu Państwa, który po zakończeniu oferty pozostanie akcjonariuszem posiadającym największą liczbę akcji" - czytamy dalej.

Spółka podała, że w okresie objętym skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi firma wypłaciła dywidendę z zysku jedynie za rok obrotowy 2008 w kwocie 11,0 mln zł przy zysku 567,6 mln zł.

"Zarząd spółki wystąpił do walnego zgromadzenia z wnioskiem o podział zysku netto spółki wynikającego ze sprawozdania finansowego (…) za 2010 rok w wysokości 1.136,6 mln zł oraz zysku z lat ubiegłych. Wniosek ten pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza (…). Wnioskowany podział zysku zakłada wypłatę dywidendy dla Skarbu Państwa w wysokości 130,0 mln zł" - czytamy dalej.

Pod koniec maja prezes JSW informował, że spółka ma wypłacić jedynemu  właścicielowi - Skarbowi Państwa - niewielką dywidendę z zysku za 2010 rok, a większość zysku ma pozostać w firmie.

Zastępca prezesa ds. ekonomicznych Marek Wadowski poinformował wtedy ISB, że przedmiotem podziału będzie jednostkowy zysk netto JSW za 2010 rok w kwocie ok. 1,1 mld zł oraz kwota ok. 0,5 mld zł, która powstała w wyniku przekształceń w bilansie w związku z przejściem spółki na międzynarodowe standardy rachunkowości.

JSW miała w 2010 roku 1.502 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 2.771 mln zł zysku EBITDA i 7.289 mln zł, wobec 669 mln zł straty netto, 34 mln zł zysku EBITDA i 4.470 mln zł sprzedaży w 2010 roku

Dołącz do dyskusji: JSW: 30 proc. zysku na dywidendy. 130 mln zł dla Skarbu Państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl