SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Juliusz Braun: Jacek Kurski jako prezes TVP otrzymał od Rady Mediów Narodowych niedostateczną ocenę

Prezes Jacek Kurski patrzy na świat w kategoriach wojny. Orężem w tej wojnie totalnej są obrzydliwie tendencyjne programy informacyjne i publicystyczne. I dlatego powinien odejść ze stanowiska jak najszybciej - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

Juliusz Braun, fot. TVP Article

We wtorek Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polski. Pierwszą kandydatką, która tymczasowo miała Kurskiego zastąpić, była Małgorzata Raczyńska. Gdy czekano na informacje o nowej osobie, która to stanowisko obejmie, Rada Mediów Narodowych poinformowała, że Jacek Kurski nadal będzie kierować TVP, ale tylko do wybrania w konkursie nowego prezesa, co ma nastąpić do 15 października br.

Dotychczasową część kadencji Jacka Kurskiego jako prezesa Telewizji Polskiej ocenia Juliusz Braun - były prezes TVP, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych

„W pełnieniu swojej funkcji członek Rady jest niezależny”, a Rada Mediów Narodowych kieruje się potrzebą „ochrony  samodzielności i niezależności redakcyjnej mediów publicznych”. Tak napisali posłowie w ustawie o Radzie Mediów Narodowych, a następnie do pięcioosobowej Rady wybrali trójkę posłów z klubu PiS, bardzo wyrazistych polityków partii rządzącej. Już pierwsze posiedzenie pokazało, że odpolitycznienie przez upolitycznienie jest działaniem  pozbawionym sensu. Przebieg posiedzenia był szeroko relacjonowany, więc nie ma powodu omawiać go po raz kolejny.

Niezależnie od ostrych sporów dotyczących sposobu podjęcia uchwały i związanych z tym emocji trzeba jednak podkreślić, że decyzja o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP oznacza, iż Rada Mediów Narodowych negatywnie ocenia jego dotychczasową działalność. Jeśli Jacek Kurski przystąpi do konkursu, który będzie wkrótce ogłoszony, trzeba pamiętać, że za pierwszych siedem miesięcy otrzymał już od Rady ocenę niedostateczną. Tak się stało na wniosek posłanki PiS, głosami posłów PiS, do których z pełnym przekonaniem się dołączyłem. Ta jedynka (by użyć szkolnej skali)  wynika z negatywnej oceny efektów jego działania w sferze finansów spółki (bo TVP wciąż jest, i zapewne długo jeszcze pozostanie, spółką prawa handlowego) i dramatycznej utraty widowni. Nerwowe, nieprzemyślane były zmiany organizacyjne i kadrowe (spośród osób, które powoływał Jacek Kurski kilka miesięcy temu, wiele już zdążyło utracić stanowiska).

Dla mnie istotnym argumentem był również ostry, bezsensowny konflikt władz TVP ze środowiskami twórców kultury. Prezes telewizji publicznej, stanowiącej - jak często sam podkreśla - ważną instytucję kultury narodowej chlubi się tym, że dyrektor prowadzący negocjacje z producentami seriali jest osobą najbardziej znienawidzoną (to dosłowny cytat) przez twórców. To oznacza, że kompletnie nie rozumie tego obszaru twórczości, nie rozumie, że autorzy seriali o wielomilionowej widowni są współtwórcami sukcesu telewizji, a wypowiedzenie im wojny to prosta droga do katastrofy. Oczywiście negocjacje handlowe trzeba prowadzić mądrze i twardo, ale nie na bazie nienawiści.

I kolejne stwierdzenie budzące grozę. Prezes zapowiedział, że (znów dosłowny cytat) zamierza „wyssać z rynku atrakcyjne projekty”. To pomysł na kolejny front wojny z otoczeniem zewnętrznym.

To tylko skrótowe sygnały ważnego problemu. Prezes Kurski patrzy na świat w kategoriach wojny. Orężem w tej wojnie totalnej są obrzydliwie tendencyjne programy informacyjne i publicystyczne. Ale orężem ma być, jak widać, cała ramówka. I dlatego Jacek Kurski powinien odejść ze stanowiska jak najszybciej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun: Jacek Kurski jako prezes TVP otrzymał od Rady Mediów Narodowych niedostateczną ocenę

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
niech wyrzucą tego Kurskiego wraz z jego wybitnymi dyrektorami ! bo to WSTYD aby tacy ludzie tam byli,
25 47
odpowiedź
User
ja22
W całej historii TVP nie było gorszego prezesa. Ale nie ma się co dziwić. A ludzie coraz bardziej odzwyczajają się od oglądania TVP, co bardzo trudno będzie już odwrócić. Można śmiało powiedzieć, że panowanie Kurskiego dało początek końca TVP jako najważniejszej grupy telewizyjnej.
26 40
odpowiedź
User
widz
kiedyś TVP kojarzyła się z marką, a teraz ze wstydem i żenadą, zresztą PO nie lepsze było... zniszczyli TVP
17 42
odpowiedź
User
Pytam !!!
Pamięta Braun język WOJNY i nienawiści już w 2007 r. zaPOczątkowany przez Platformę??? Pamięta Braun ten język "miłości " platfusów, który przejawiał się w słowach - dosłowny cytat: Były minister obrony narodowej Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski użył dosadnego zwrotu „Jeszcze jedna bitwa, Panie Marszałku [wtedy był nim Donald Tusk], DORŻNIEMY WATAHĘ”, mając na myśli konkurentów politycznych z PiS !!!

Aktualnie, PO tej nienawistnej wyPOwiedzi członka RMN ( same oceny i zarzuty BRAUNA , bez BEZ POdania ŻADNYCH KONKRETÓW ) i reprezentanta partii POszustów ( 2500 AFER przez 8 lat "rządów") JACEK KURSKI ZDECYDOWANIE POWINIEN POZOSTAĆ NA SWOIM STANOWISKU !!!!
17 26
odpowiedź
User
Kocmentarz
Braun = Kurski. Obaj ci panowie w równym stopniu przyczynili się do zniszczenia tej dojnej krowy dla politycznych koryciarz wszelkiej maści. Polska tkwi w zaklętym kręgu postsolidarnościowych partii steropianu. Teraz polem ich walki - jak to w sezonie ogórkowym - jest firma znajdująca sie w Warszawie przy ulicy Woronicza.
23 15
odpowiedź