SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Juliusz Braun: TVP powinna dostawać więcej z abonamentu

Prezes TVP Juliusz Braun zwrócił się do przewodniczącego KRRiT o zmianę podziału wpływów z abonamentu między TVP a radio publiczne - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Telewizja Polska chciałaby dostawać ok. 60 proc. przychodów abonamentowych, a nie 40 proc. jak to jest obecnie.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 29 czerwca br. przewiduje, że do momentu wpłynięcia na konto KRRiT  wpływów z abonamentu za 2013 rok w wysokości 401 mln zł 44,89 proc. tej kwoty otrzyma TVP, a resztę - spółki radia publicznego. Środki powyżej tego pułapu dzielone będą w proporcji 60/40 na rzecz radia. Podobna sytuacja miała miejsce w latach poprzednich. TVP otrzymała 44 proc. kwoty z abonamentu za 2011 roku (było to 205,4 mln zł), a jej udział we wpływach abonamentowych za 2012 rok ma wynieść 44,04 proc.

Prezes Juliusz Braun uważa jednak, że KRRiT powinna wrócić do dzielenia abonamentu w proporcji 60/40 na korzyść TVP. Tak było jeszcze w latach 2005-2007, od 2008 roku udział TVP we wpływach z abonamentu zaczął spadać. W piśmie z 23 listopada br. wysłanym do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka Braun argumentuje, że prowadzenie działalności telewizyjnej wymaga nieporównywalnie wyższych nakładów niż w przypadku prowadzenia rozgłośni radiowej.

- Koszty realizacji misji publicznej ponoszone przez TVP są czterokrotnie wyższe niż w przypadku spółek radia publicznego - mówi nam Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowa TVP, która potwierdza, że pismo od prezesa Brauna zostało skierowane do przewodniczącego KRRiT.

Braun we wniosku zwraca też uwagę, że TVP ponosi obecnie dodatkowe wydatki związane z cyfryzacją, podczas gdy cyfryzacja radia to dopiero kwestia przyszłości. Spółka musiała sfinansować ostatnio także Euro 2012 oraz Igrzyska Olimpijskie w Londynie, a na rynku reklamy nastąpiło załamanie. Wszystkie te czynniki miały negatywny wpływ na jej sytuację finansową. Jak wczoraj podawaliśmy, Telewizja Polska w ciągu 11 miesięcy br. zanotowała 150 mln zł straty, a do końca roku może ona wzrosnąć do 180 mln zł (więcej na ten temat).

Pismo prezesa TVP wpłynęło do KRRiT 6 grudnia br., ale dotąd Rada się nim nie zajęła. 

- Na razie obowiązuje uchwała z 29 czerwca br. W planie najbliższego posiedzenia także nie ma punktu dotyczącego zmiany uchwały w sprawie podziału środków abonamentowych. Do końca roku mają być jeszcze dwa posiedzenia Rady. Myślę jednak, że najbliższa perspektywa omawiania tej kwestii to przyszły rok - poinformowała nas Monika Bąk, rzecznik prasowa KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun: TVP powinna dostawać więcej z abonamentu

64 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
UkLa
Czy ten pan mógłby już iść na politrucki urlop i dłużej nas sobą nie męczyć? Polskiemu Radiu jego klakierska i towarzysko-skorumpowana TVP może jedynie powąchać. Dym z rury.
8 8
odpowiedź
User
tim
No proszę, panu paraprezesowi jedna Korona Ziemi nie wystarcza, ustanawia własną. Będą to szczyty jego: bezczelności, zakłamania, hipokryzji, niekompetencji i braku honoru. Patrząc na przykład LOT jutro rządy Wielkiego Geologa powinny przejść do niechlubnej historii TVP. Inaczej to TVP przejdzie do historii
8 8
odpowiedź
User
śmieszniej coraz
Braun wysyła list do Dworaka. To znaczy, że sprawa jest już uzgodniona ustnie lub telefonicznie. KRRiTv podejmie odpowiednią decyzję przy jednym głosie przeciwnym. Rodzi się nowa świecka partyjniacka tradycja. Tarzysze z jednej UD i jednej UW w imię ratowania tarzysza wsławionego skasowaniem TVP mają ruszyć na pomoc w obawie przed własną kompromitacją. Dworak ponosi osobistą odpowiedzialność za mianowanie Brauna prezesem, za program, którego nie da sie oglądać i za gospodarkę przychodami spółki. Za to, że prezesem TVp został "koncyliacyjny" Braun, który przedtem ani minuty nie pracował w żadnej telewizji. Patrzcie dzieci i uczcie się jak wyglądała ekonomia polityczna realnego socjalizmu w PRL.
8 8
odpowiedź
User
kropka.
Nie wspieram złodziei, a tym bardziej powołanych bezprawnie prezesow, będących kompletnymi ignorantami. Jak ktoś musi wyrzucać kasę garściami w błoto, niech gra w TOTKA.
8 8
odpowiedź
User
BLAGA
W czasie trwania Euro 2012 i IO w Londynie tvp miała rekordowe wyniki SHR w obu grupach. Oglądalność nie przełożyła się na wpływy komercyjne. Na rynku reklamy nie nastąpiło załamanie, tylko mianowanie. Mianowanie swoich, tzn. protege przewodniczęcego Jana Dworaka, na stanowiska odpowiedzialnych za sprzedaż czasu reklamowego przy bijących rekordy audycjach, np. meczu Polska-Rosja. Tvp pana Brauna zwyczajnie spaprała robotę i szuka winnych. Zajrzyjcie w zwierciadełko, odpowie wam przecie, który politruk najgłupszy w powiecie.
8 8
odpowiedź