SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UPC Polska przygotowuje sieć do 4K

Amerykańska firma Jupiter Networks została wybrana przez operatora kablowego UPC Polska do dostarczenia nowej, gotowej do 400G infrastruktury technicznej. Pozwoli ona m.in. na korzystanie z usług streamingowych w jakości 4K przez wielu użytkowników.

router Juniper Networks PTX10008Article

400G to nowa generacja infrastruktury chmurowej. Dzięki czterokrotnemu wzrostowi maksymalnej prędkości transferu danych w stosunku do 100G, 400G odpowiada na ogromne zapotrzebowanie na przepustowość stawiane dostawcom infrastruktury sieciowej. Otwarte systemy, sztuczna inteligencja (AI) i przechowywanie danych w chmurze przyczyniają się do wykładniczego wzrostu ruchu. Ponieważ duże centra danych przechodzą na szybszą, bardziej skalowalną infrastrukturę, łączność o dużej pojemności jest niezbędna, aby dotrzymać kroku stale rosnącej liczbie użytkowników, urządzeń i aplikacji.

Zobacz także: Marcin Prokop w wannie reklamuje UPC (wideo)

Rozwiązania obsługujące 400G są przydatne dla dużych dostawców usług telekomunikacyjnych, dużych centrów danych i przedsiębiorstw zmagających się z niesłabnącym wzrostem ruchu. Ponadto 400G gwarantuje moc i wydajność wymaganą do 5G oraz nowych aplikacji, takich jak rzeczywistość rozszerzona, wirtualna czy odbiór streamingowych treści w jakości 4K.

Sieć UPC Polska odnotowała wykładniczy wzrost ruchu w swojej sieci. W ciągu ostatniej dekady rocznie wzrost przekraczał 40 proc. Modernizacja pozwoli operatorowi poradzić sobie ze wzrostem ruchu także w najbliższych latach bez utrudnień dla klientów. Operator obejmuje zasięgiem 3,7 mln gospodarstw domowych i posiada 1,5 mln abonentów, korzystających m.in. z szerokopasmowego dostępu do internetu i telewizji.

Zobacz także: Sieć kablowa UPC Polska założyła tajemniczą spółkę

Nowa sieć UPC Polska

Do modernizacji UPC Polska wybrała Juniper Networks PTX10008 Series Router, najnowszej generacji modułowy router rdzeniowy. Oferuje gęstość portów 100GbE i 400GbE z pełną elastycznością prędkości portów (multi-rate) przy najmniejszej możliwej powierzchni. Pierwszy węzeł nowej sieci został już pomyślnie wdrożony w Poznaniu, a kolejny jest wdrażany w Warszawie. Kolejne trzy węzły zostaną następnie wdrożone w celu stworzenia ogólnokrajowej infrastruktury, która będzie stanowić podstawę modernizacji.

- Liberty Global (przyp. red. właściciel UPC Polska) wierzy, że połączenia, które budujemy dzisiaj, pomagają tworzyć lepsze jutro. Takie podejście ma zastosowanie na wielu poziomach w nowej sieci UPC Polska, zapewniając spójne, pozytywne wrażenia dla milionów naszych abonentów, pamiętając jednocześnie o przestrzeni i zużyciu energii w naszych centrach danych. Zrównoważony rozwój platformy routingowej Juniper PTX Series zapewnia najlepszą ofertę na 5 lat spośród ocenianych przez nas dostawców, co pozwoliło nam również planować przyszłość i zarządzać kosztami w bezpośrednim stosunku do ciągłego wzrostu ruchu w sieci, więc nasz wybór wyróżniającego się dostawcy sieci opartego na doświadczeniu był strategiczną decyzją biznesową, która była łatwa do podjęcia - stwierdziła Monika Nowak-Toporowicz, wiceprezes UPC Polska i UPC Słowacja.

- Coraz częściej dostawcy usług muszą równoważyć koszty, pojemność i wydajność z czynnikami zrównoważonego rozwoju w swoich sieciach. Wdrożenie naszej technologii przez UPC Polska pokazuje, że mniej może znaczyć więcej dzięki inteligentnym rozwiązaniom, które łączą fizyczne i wirtualne innowacje, aby zapewnić dynamiczną, odpowiedzialną sieć przyszłości - ocenił Brendan Gibbs, wiceprezes Juniper Networks.

UPC Polska zmienia właściciela

Niedawno P4, operator sieci Play należący do francuskiego koncernu Iliad Group, podpisał umowę kupna od Liberty Global 100 proc. udziałów UPC Polska za 7 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 roku po uzyskaniu zgód organów antymonopolowych.

W komunikacie giełdowym P4 podano, że cena 7 mld zł „odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych” (patrz grafika poniżej). - Na podstawie danych finansowych za rok 2020, łączne przychody Play i UPC Polska wynoszą PLN 9 mld a łączna EBITDAaL PLN 3,2 mld. Play i UPC będą dostarczać usługi telekomunikacyjne do ponad 17 mln subskrybentów - zaznaczono.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UPC Polska przygotowuje sieć do 4K

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szybcki
W ostatni piątek i sobotę trochę wiało i upc miało problemy - sieć w stolicy działała w kratkę.
Nie wiem jakim cudem chcą zaoferować coś więcej, skoro skromne 60 MB sprawia im problemy.
odpowiedź
User
Szczecin
A ja mam światłowód od UPC po koncentryku. Mówią że jest ok bo po koncentryku idzie tylko 10 metrów od piwnicy do mieszkania. Jeszcze 12 miesięcy i uciekam do pomarańczowych. Światłowód na całym odcinku i ruter dwa razy lepszy.
odpowiedź
User
Szczątek
Jupiter Networks :-) Poprawcie teks proszę bo głupio to wygląda.
odpowiedź