SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kampania 'Rzuć palenie i wygraj'

Rozpoczęła się VII Międzynarodowa Kampania Antytytoniowa Quit&Win 2006, prowadzona w ramach programu Cindi, przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Organizatorzy spodziewają się, że podczas tegorocznej edycji spróbuje zerwać z nałogiem milion palaczy na całym świecie. Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to światowy rekord w jednoczesnym rzucaniu palenia. Kampania organizowana jest w 87 krajach na wszystkich kontynentach. Główna nagroda dla zwycięzcy to 10 tysięcy USD.

Quit&Win jest największą na świecie kampanią antytytoniową, której uczestnicy próbują rzucić palenie w tym samym czasie. Ma ona przede wszystkim zapewnić palaczom wsparcie i dostarczyć im dodatkowej motywacji do skutecznego zerwania z nałogiem.

Komplikacje zdrowotne związane z paleniem papierosów są jedną z głównych przyczyn wysokiej umieralności na świecie. Lekarze wiążą z tym 4 mln zgonów w ciągu roku i 100 mln zgonów w ciągu całego XX wieku – stwierdza prof. Wojciech Drygas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wieloletni koordynator kampanii w Polsce. Według szacunku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2025 roku liczba zgonów w następstwie palenia może dojść do 10 mln. Dzieje się tak dlatego, że nałóg ten zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i wielu nowotworów – raka płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, pęcherza moczowego i trzustki. Co czwarta osoba paląca papierosy umiera przedwcześnie w wieku 35–69 lat, tracąc w ten sposób 20–25 lat życia – podkreśla prof. Wojciech Drygas. Zdaniem specjalistów na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Już po 15 latach abstynencji u byłych palaczy ryzyko śmierci wskutek udaru mózgu jest porównywalne z tym u nigdy niepalących.

Kampania Quit&Win jest organizowana od 1994 roku co dwa lata w ramach CINDI (Countrywide Integrated Noncommunicable Disease Intervention) – Programu Zintegrowanej Profilaktyki Przewlekłych Chorób Niezakaźnych. Międzynarodowym koordynatorem akcji jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego KTL w Helsinkach. W pierwszej edycji wzięło udział 60 tys. osób z 13 krajów, w ostatniej ok. 700 tys. osób z 73 państw.

Głównym elementem kampanii jest konkurs „Rzuć palenie i wygraj”. Zwycięzca polskiej edycji otrzyma 3 500 zł, czyli równowartość 2-letnich średnich kosztów palenia. Osoba ta weźmie także udział w losowaniu nagrody europejskiej w wysokości 2,5 tys. USD i światowej – 10 tys. USD.

Polską edycję kampanii Quit&Win koordynują Miejski Ośrodek Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi i dyrektor programu WHO – CINDI w Polsce, kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej UM w Łodzi prof. dr hab. med. Wojciech Drygas, propagator zdrowego i aktywnego stylu życia.

Patroni medialni: „Super Express”, „Przyjaciółka”, „Vita”, „Echo Miasta”, „Interia.pl”, „RoxyFM”, „TVP3”.

Patroni zdrowotni: Pfizer – producent Nicorette i GlaxoSmithKline – producent NiQuitin.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kampania 'Rzuć palenie i wygraj'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl