SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Specjalny kanał TVP umożliwia sprawdzenie, czy można odbierać program w nowym standardzie nadawania

W czwartek, 23 grudnia Telewizja Polska uruchomiła planszę Sprawdzam TV. Ma to związek z nadchodzącą zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej i umożliwia łatwe przetestowanie odbiornika wszystkim odbiorcom. Planszę można znaleźć na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej.

Plansza kodowana jest w nowym standardzie video HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. Dzięki temu każdy z widzów słyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą „Sprawdzam TV”.

"Z myślą o najstarszych widzach"

Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji TVP podkreśla, że Telewizja Polska, wypełniając misję nadawcy publicznego, „podejmuje działania mające na celu informowanie obywateli oraz budowanie ich świadomości w zakresie nadchodzących zmian w naziemnej telewizji cyfrowej”.

- Kanał Sprawdzam TV przygotowaliśmy z myślą o najstarszych widzach, gdyż to seniorzy są grupą najbardziej narażoną na utratę dostępu do bezpłatnych treści. Dzięki umieszczeniu Sprawdzam TV na multipleksie trzecim, który ma największy zasięg (jest dostępny dla ok. 98 proc. populacji Polski) każdy z Polaków korzystających z sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będzie mógł łatwo przekonać się, czy zbliżające się w 2022 roku zmiany wymagają od niego dodatkowych działań związanych z wymianą telewizora lub tunera telewizyjnego.

Przełączenia na nowy standard - od marca

Od końca marca 2022 r. do końca czerwca 2022 r. będą odbywały się przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2 HEVC w poszczególnych województwach. W województwach lubuskim i dolnośląskim nowy standard zacznie obowiązywać od 28 marca 2022 roku, a stary DVB-T/MPEG-4 zostanie wyłączony. Nowy standard nadawania to szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej więcej programów, wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także dodatkowe funkcje.

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. Dzięki uruchomieniu Sprawdzam TV, widzowie zyskują możliwość szybkiego sprawdzenia, czy posiadają sprzęt technicznie przygotowany jego odbioru. Sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora możliwe jest także za pośrednictwem wyszukiwarki ze strony telewizjanaziemna.pl. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia lub u producenta telewizora.

Będą dopłaty do dekodera

W czwartek poinformowano, że rząd planuje uchwalić dofinansowanie do zakup dekodera potrzebnego do odbioru telewizji naziemnej po zmianie standardu na DVB-T2/HEVC. Każde gospodarstwo domowe będzie mogło otrzymać do 100 zł. Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

Dołącz do dyskusji: Specjalny kanał TVP umożliwia sprawdzenie, czy można odbierać program w nowym standardzie nadawania

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Co to jest "pozycja 28"?
odpowiedź
User
TaMaX
Za te „bezplatne tresci” wiekszosc obywateli ma obowiazek placic abonament rtv. A wszyscy placacy podatki, skladaja sie na 2 miliardy rekompensaty…
odpowiedź
User
krzych
co zrobic jak nie mam kanalu 28 mam do 19 i pozniej od 28 Samsung. nie chce wyszukac kanalu 28
odpowiedź