SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd da 100 zł na zakup dekodera do nowego standardu telewizji naziemnej

Rząd planuje uchwalić dofinansowanie do zakup dekodera potrzebnego do odbioru telewizji naziemnej po zmianie standardu na DVB-T2/HEVC. Każde gospodarstwo domowe będzie mogło otrzymać do 100 zł.

(Fot. Pixabay)Article

W dokumencie rządowym stwierdzono, że „celem wprowadzenia dofinansowania w formie świadczenia na zakup dekodera umożliwiającego co najmniej odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest złagodzenie skutków społecznych zmiany standardu nadawania poprzez zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym możliwości nieprzerwanego odbierania telewizji naziemnej”.

Podkreślono, że „dla części gospodarstw domowych zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany odbiornika na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej”.

Zaznaczono, że według danych Krajowego Instytutu Mediów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej nadal nie jest przystosowane 2,27 mln gospodarstw.

Do 100 zł dofinansowania na dekoder DVB-T2/HEVC

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln-1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych - stwierdził w komunikacie rządowym Janusz Cieszyński, minister ds. cyfryzacji w kancelarii premiera.

- Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - zapowiedział.

W komunikacie rządowym zapowiedziano, że zgodnie z założeniami ustawy świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać tylko jednej osobie. - Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie - opisano.

Wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć przez internet i w tradycyjnej formia, a także przez pełnomocnika (członka rodziny lub domownika). Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 roku.

- W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace - tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu - mówi minister Janusz Cieszyński.

Start DVB-T2/HEVC wiosną 2022 roku

Standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC zostanie zmieniony w całej Polsce w drugim kwartale przyszłego roku. Wprowadzone zostanie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

Nowy standard zostanie wprowadzony etapami w poszczególnych województwach:
-  od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Opóźniony dekoder TVP

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”.

Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

- Strategicznym celem Spółki jest udostępnienie widzom sygnału wszystkich swoich programów, co najmniej w wysokiej rozdzielczości (HD).  Już dziś, jako jedyny nadawca w naziemnej telewizji cyfrowej, Telewizja Polska udostępnia swój program w jakości HD na 5 antenach:  TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Kultura. Docelowo, po zmianie standardu nadawania, zaplanowanego w połowie przyszłego roku, o ile pozwoli na to liczba przyznanych TVP miejsc na multipleksach, planujemy aby cała dostępna tam oferta programowa była w jakości co najmniej HD, mając również w planach emisję programu o najwyższej dostępnej powszechnie jakości Ultra HD - 4K - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl centrum informacji TVP.

Publiczny nadawca planuje też uruchomienie naziemno-internetowej platformy cyfrowej z kanałem 4K.

Dołącz do dyskusji: Rząd da 100 zł na zakup dekodera do nowego standardu telewizji naziemnej

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Komunizm!!!!
odpowiedź
User
Start!
Jeki nt inflacji I centrum pradu 3,2,1 start!
odpowiedź
User
pol
Dlaczego komunizm ? płacimy obowiązkowy abonament to sie należy.
odpowiedź