SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Kanał telewizyjny Wirtualnej Polski ma trafić do kablówek, platform satelitarnych i internetu. Powstaje nowe studio

Przygotowywany przez Wirtualną Polskę kanał telewizyjny ma trafić do ofert sieci kablowych i platform satelitarnych, będzie też streamingowany w internecie. Wydawca buduje nowe studio telewizyjne, które wystartuje jesienią br.

Article

Kanał Wirtualnej Polski będzie nadawany na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8), który ma być uruchomiony w czwartym kwartale br. Szefem stacji dwa miesiące temu został Wojciech Pawlak.

W kanale zgodnie z warunkami koncesji będą pokazywane m.in. programy o charakterze interaktywnym, pochodzące z nowych mediów i dotyczące edukacji medialnej. Cała stacja ma mieć uniwersalny profil programowy. Wojciech Pawlak w zeszłym tygodniu powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl, że z myślą o kanale szykowane są kolejne programy na żywo, które wcześniej, zaraz po wakacjach, trafią do emisji na WP.pl.

Jak poinformował prezes Wirtualnej Polski Jacek Świderski, firma przygotowuje obecnie w swojej siedzibie drugie studio telewizyjne, w którym będą realizowane programy zarówno do kanału telewizyjnego, jak też produkcje internetowe. Studio zostanie oddane do użytku jesienią, prawdopodobnie w październiku.

Zbudowanie studia będzie kosztować ok. 5 mln zł, mniej więcej tyle co koszt pierwszego studia, uruchomionego w marcu ub.r. (kieruje nim Jacek Amsterdamski). Od jesieni ub.r. wydawca emituje już na portalu WP.pl dwa codziennie pasma wideo na żywo: rano publicystyczne, a po południu lifestylowe.

- Od połowy września będziemy już produkować programy telewizyjne i emitować je „do puszki”. Start kanału planujemy w czwartym kwartale, najpóźniej na Boże Narodzenie - zapowiedział Jacek Świderski. Firma, tak samo jak właściciele innych stacji z koncesjami na MUX-8, negocjuje umowę z operatorem technicznym multipleksu - Emitelem. Wydawca liczby, że odwołanie od konkursu wygranego przez Emitel, nie spowoduje opóźnienia startu multipleksu. - Wiemy, że jest takie ryzyko, ale zakładamy, że Krajowa Rada sobie z nim poradzi - stwierdził Świderski.

W kanale Wirtualnej Polski będzie sporo produkcji zewnętrznych. Firma negocjuje umowy  z producentami i dystrybutorami, przede wszystkim polskimi. Konkretów na razie nie ujawnia. Wiadomo natomiast, że pozyska prawa także do emisji tych treści także w internecie, dzięki czemu kanał będzie emitowany także w internecie. Przypomnijmy, że od października ub.r. na portalu o2.pl (należącym do Grupy Wirtualna Polska) jest już streamingowanych ponad 20 polskich kanałów, co nie podoba się części ich nadawców. W oparciu o produkcje kupione do nowego kanału wydawca może też w przyszłym roku uruchomić serwis VoD.

Wirtualna Polska planuje też, by stacja trafiła także do ofert sieci kablowych i platform satelitarnych. - Bardzo byśmy tego chcieli. Nie mamy jeszcze podpisanej żadnej umowy, ale rozmawiamy z operatorami - poinformował Jacek Świderski.

Dwa miesiące temu wydawca przedstawił plan biznesowy nowego kanału: w tym i przyszłym roku wyda na niego ponad 23,1 mln zł, a w kolejnych dwóch latach - 25-26 mln zł (w tym 13,5 mln zł opłaty koncesyjnej za 10 lat). W przyszłym roku stacja ma zanotować 0,5-0,6 proc. udziału w rynku tv i 13,9 mln zł wpływów reklamowych, w 2018 roku - 1-1,1 proc. udziału i 28,3 mln zł wpływów, a w 2019 roku - 1,2-1,4 proc. udziału i prawie 39 mln zł wpływów. W 2018 roku ma osiągnąć rentowność (3,4 mln zł zysku EBITDA), a w 2019 roku mieć już 12,9 mln zł EBITDA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kanał telewizyjny Wirtualnej Polski ma trafić do kablówek, platform satelitarnych i internetu. Powstaje nowe studio

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Danka R.
Cała branża już się śmieje z Pawlaka. Organizuje wielkie castingi, a nawet nie sprawdził Kto już pracuje w WP i kogo mógłby zaagażować. Jakby wp była bezludną wyspą.
18 12
odpowiedź
User
do Danka R.
Widać Pan Wojciech zamierza wprowadzić styk bizancyjny :) Jak było w TVP, gdy był dyrektorem :) Nie ważne co kto umie, ważne kto go nominuje
14 11
odpowiedź
User
xyz
oby był w HD
10 10
odpowiedź
User
Ben
WP to świetna marka, więc oczekiwania są duże:) Myślę, że sobie poradzą, bo wszystko co robią jest mega przemyślane. Udziały w rynku ciągle rosną.
11 11
odpowiedź
User
Nick
Ale się czepiacie. Na rynku jest jeszcze dużo miejsca na telewizję, szczególnie w tej sytuacji politycznej. Każdy kto w tym roku wystartuje dostanie od widzów duży bonus, szczególnie WP może być obdarzone zaufaniem.
11 11
odpowiedź