SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy TVP zmieni standard emisji na DVB-T-2/HEVC? Jacek Kurski podał warunek

Choć Telewizja Polska ma zgodę na nadawanie w standardzie DVB-T do końca 2023 r., to zajmowany przez nią MUX-3 może przejść na standard DVB-T2/HEVC wcześniej. Prezes TVP Jacek Kurski uzależnia to od tego jak wiele domów posiadać będzie odbiorniki pozwalające na odbiór telewizji naziemnej w nowym standardzie.

Jacek Kurski podczas konferencji programowej, 2022 rok - fot. AKPAJacek Kurski podczas konferencji programowej, 2022 rok - fot. AKPA

Od końca marca do końca czerwca br. na standard DVB-T2/HEVC przechodziły kolejne regiony Polski. Osoby ze starszymi dekoderami lub telewizorami utraciły dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV).

Pierwotnie także MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) miał przejść na DVB-T2/HEVC. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o możliwość dalszej emisji tego multipleksu w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w DVB-T do końca 2023 roku.

TVP przejdzie na nowy standard przed końcem 2023?

Telewizja Polska może jednak szybciej przejść z MUX-3 na nowy standard nadawania - Jeśli się upewnimy, że 96-98 proc. gospodarstw domowych ma już dostęp do nowego standardu, to nie będziemy tego opóźniać, bo jednocześnie opóźnialibyśmy możliwości, które są nam potrzebne np. przejście TVP3 na HD - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

Z ostatnich badań Krajowego Instytut Mediów wynika, że nadal 1,1 mln gospodarstw domowych nie ma odbiornika dającego dostęp do telewizji naziemnej w nowym standardzie. Mają zatem możliwość oglądania tylko kanałów z MUX-3 i MUX-8.

Rekordowe przychody

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Kiedy TVP zmieni standard emisji na DVB-T-2/HEVC? Jacek Kurski podał warunek

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
A myślałem że jak będzie 101% to dopiero Jacuś skoczy na nowy standard. Nadchodzi okres wegetacji tradycyjnej telewizji
odpowiedź
User
Irek świrek
Poprzeczka jest niewykonalna. Obecnie 1,1 mln gospodarstw nie ma odbiornika dvb-t2/hevc bo znaczna częśćz nich korzysta z kabla i satelity i jakakolwiek zmiana nic im nie da. Po co mają zmieniać odbiornik.
odpowiedź
User
frtyu
Skoro coś dobrze działa to po co to zmieniać.
odpowiedź