SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca Stopklatki woli nie ryzykować kolejnej kary od KRRiT. „Kiler” i „Poranek Kojota” bez wulgaryzmów

Po grzywnie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Kino Polska TV kontynuuje zagłuszanie wulgaryzmów w filmowych klasykach. Po „Psach”, taki sam los spotkał „Kilera”, „Poranek Kojota” i „Straszny film”. Biuro prasowe nadawcy tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że dzięki tej decyzji produkcje mogły dotrzeć do szerszej publiczności.

Zapowiedź filmu „Kiler” w Stopklatce (fot. Facebook.com/StopklatkaTV)Article

Pod koniec 2022 roku szef KRRiT Maciej Świrski nałożył na nadawcę kanału Stopklatka 20 tys. zł grzywny. Regulator poinformował, że doszło do naruszenia artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego m.in. kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich.

Film „Psy” został wyemitowany na antenie Stopklatki 30 marca 2022 roku o godz. 20. Został zakwalifikowany jako dostępny od 16 roku życia, KRRiT uważa, że produkcja z brutalnymi scenami przemocy powinna być przeznaczona wyłącznie dla dorosłych widzów.

W lutym informowaliśmy, że należący do tej samej grupy kanał Zoom TV wyciszył wulgaryzmy w filmie „Psy”, emitowanym o godz. 20.45. Widzowie krytykowali nadawcę i KRRiT. Ich zdaniem taki seans był nienaturalny. - W Zoom TV „Psy” są prezentowane z kategorią wiekową 16+, w związku z czym emisja filmu musiała zostać dostosowana do obowiązujących regulacji prawnych – informowało wówczas biuro prasowe Kino Polska TV.

Kolejne filmy z zagłuszonymi wulgaryzmami

W ostatnim czasie Stopklatka wyemitowała kilka kolejnych produkcji bez niecenzuralnych słów. Również tym razem decyzja nie spodobała się niektórym widzom. - Jak macie puszczać „Kilera” z cenzurą, to dajcie sobie spokój i puśćcie „Muminki” - napisał na fanpage'u stacji jeden z internautów. Inny internauta stwierdził, że konkurencyjne kanały puszczają znane filmy bez zagłuszania wulgaryzmów.

- Filmy „Kiler”, „Poranek kojota” i „Straszny film” były prezentowane w Stopklatce z kategorią wiekową 16+. W związku z czym sposób emisji tych filmów dostosowaliśmy do istniejących regulacji prawnych. Dzięki temu filmy mogły zostać wyemitowane we wcześniejszych godzinach i większa liczba widzów mogła cieszyć się z możliwości oglądania tych kultowych produkcji. Ponadto, filmy te w późniejszych godzinach emitujemy także w wersji oryginalnej - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Kino Polska TV.

KRRiT surowa wobec Kino Polska TV

We wrześniu 2021 roku KRRiT poprzedniej kadencji ukarała Zoom TV za emisję brytyjskiej wersji „Magii nagości”. 20 tys. zł grzywny nałożono za odcinek wyemitowany już po godzinie 23, a więc w czasie, kiedy mogą być emitowane treści tylko dla dorosłych.

- W opinii Organu rozpowszechnienie przedmiotowej audycji narusza standardy dotyczące treści programów (określone w art. 18 ust. 1 ustawy o rtv, tj. zakaz propagowania postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym), w szczególności ze względu na prezentację scen i treści uprzedmiotawiających kobiety i mężczyzn oraz przedstawianie ich w roli obiektów seksualnych, a przez to naruszające ludzką godność obu płci - tłumaczyła wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Wówczas Grupa Kino Polska TV odwołała się do sądu. - Nadawca odwołał się od Decyzji o ukaraniu z 16 sierpnia 2021 r. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 lutego 2022 roku uchylił decyzję Przewodniczącego KRRiT o nałożeniu kary pieniężnej na nadawcę. KRRiT złożyła apelację od ww. wyroku SO w Warszawie; główny zarzut apelacji: nierozpoznanie istoty sprawy - poinformowała Brykczyńska z KRRiT. W listopadzie przewodniczący Świrski nałożył kolejną karę za brytyjską wersję „Magii nagości”. Tym razem w wysokości 40 tys. zł. Firma nie zdradziła czy również w tym przypadku odwołała się od decyzji regulatora.

Z danych Nielsena wynika, że w 2022 roku udział w rynku telewizyjnym kanału Stopklatka wyniósł 1,12 proc. Stacja wchodzi w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: Nadawca Stopklatki woli nie ryzykować kolejnej kary od KRRiT. „Kiler” i „Poranek Kojota” bez wulgaryzmów

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dla kolegi pytam
Czy teraz byle pysowski ydiota będzie nam cenzurował telewizję i filmy? Za chwilę zabronią nam oddychać, a elektorat ćwierćinteligentów nadal się będzie klepał z radości po udach...
odpowiedź
User
bredny
Co za skostniałe czasy. Film, który prawie każdy zna na pamięć jest cenzurowany. Na kanałach filmowych nie powinno być rozgraniczenia co do godzin emisji. Boomerzy z KRRiTV do wora
odpowiedź
User
M
Kolejny pretekst aby wybrać VOD zamiast tradycyjnej telewizji. Tam na szczęście nikt nie cenzuruje filmów i nie wybiera za mnie pory emisji (czytaj późna noc).
odpowiedź