SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Kler” z plakatem Andrzeja Pągowskiego. „Korciło mnie, by graficznie skomentować jego dzieła”

Artystyczny plakat filmu „Kler” Wojtka Smarzowskiego został przygotowany przez znanego grafika Andrzeja Pągowskiego. Film będzie pokazywany podczas 43. FPFF w Gdyni.

Article

- Mało mam takich wymarzonych wyzwań, na które czekam. Miałem to szczęście, że skomentowałem swoimi pracami większość najważniejszych polskich filmów ostatnich 40 lat i pracowałem z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami. Ale wśród tych nielicznych było marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego. Już od filmu „Dom zły" korciło mnie, by graficznie skomentować jego dzieła - komentuje Andrzej Pągowski.

- Gdy obejrzałem film zrozumiałem, jak ciężkie czeka mnie zadanie. W kraju, gdzie większość ludzi deklaruje się jako osoby wierzące, poruszanie problemów, z jakimi boryka się współczesny Kościół jest jak włożenie kija w mrowisko. Film, jak to u Smarzowskiego, jest produkcją mocną i bezkompromisową. Nie ma tu banałów i uproszczeń. Jest pokazanie słabości ludzi, którzy wstąpili w stan kapłański, co nie pomogło im oddalić się od zwykłych ludzkich przywar. Fabuła jest wielowątkowa i różnorodna, a ja musiałem znaleźć ten jeden wspólny symbol dla całości - dodaje Pągowski.

„Kler” opowiada o trzech księżach, których przed kilkoma laty połączyły tragiczne wydarzenia. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, spotykają się, by to uczcić. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach i używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce. Drugi z księży - Trybus (Robert Więckiewicz) jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Natomiast Kukuła (Arkadiusz Jakubik) mimo swojej żarliwej wiary właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian.

Scenariusz „Kleru” napisali Wojtek Smarzowski i Wojciech Rzehak, produkcją zajął się Profil Film.

Film będzie miał premierę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do kin trafi 28 września.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 17-22 września 2018 roku. Portal Wirtualnemedia.pl jest partnerem festiwalu.

Dołącz do dyskusji: „Kler” z plakatem Andrzeja Pągowskiego. „Korciło mnie, by graficznie skomentować jego dzieła”

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pod wrażeniem
Niczym najlepsze plakaty z polskiej szkoły plakatu lat 60. Nie ukrywam, jestem pod wrażeniem.
62 24
odpowiedź
User
marketer
bardzo dobra grafika.

Idealnie pasowałaby też do PiS.
51 33
odpowiedź
User
szczepan marzec
Z gwiazdą Dawida to nawet by gość nie pomyślał... ale z krzyżem to wiadomo, czemu nie. Słabe
50 74
odpowiedź