SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstał Komitet Sterujący KRRiT przy projekcie badań mediów

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski powołał komitet sterujący programu Telemetria Polska, który będzie zajmować się m.in. budową jednoźródłowego pomiaru mediów elektronicznych.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Prace nad jednoźródłowym badaniem mediów (radia, telewizji i internetu) pod patronatem KRRiT we współpracy z zespołem Telemetria Polska oraz przedstawicielami rynku trwają od kwietnia 2018 roku.

Pod koniec października br. KRRiT podpisała umowę z Instytutem Łączności na przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie jednoźródłowych badań telewizji, radia i internetu, instytut ma m.in. prowadzić badania preferencji w zakresie konsumpcji mediów. Będzie się opierać o model panelu telemetrycznego, który bazuje na blisko 2 tys. gospodarstw domowych.

Teraz szef Krajowej Rady Witold Kołodziejski powołał Komitet Sterujący przy programie Telemetria Polska, który zajmuje się badaniami. - Wdrożenie programu Telemetria Polska wymaga koordynacji działań szeregu podmiotów zaangażowanych w budowę i utrzymanie zaplecza organizacyjnego oraz kadrowego - uzasadnia Krajowa Rada.

Powołanie Komitetu Sterującego ma być także związane z pracami badawczo-rozwojowymi, budową infrastruktury technicznej, przygotowaniem prototypu systemu do monitorowania mediów oraz innych prac związanych z przygotowaniem i uruchomieniem monitoringu odbioru mediów elektronicznych w Polsce. Głównym zadaniem komitetu ma być wspieranie Kołodziejskiego w wykonywaniu tych zadań.

Jak udało się nam dowiedzieć, w jego skład wejdą nie tylko eksperci Krajowej Rady, ale także Instytutu Łączności. Z czasem ta grupa ma być rozszerzana o osoby wydelegowane spośród członków rad metodologicznych.

Nadawcy telewizyjni z porozumieniem

W tym tygodniu informowaliśmy, że nastąpił istotny przełom w pracach nad badaniami mediów - przedstawicielom telewizji po kilku miesiącach prac udało się stworzyć formalne porozumienie w postaci Media Owners Committe nadawców TV, czyli tzw. MOC TV - Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Telewizyjnych "MOC TV".

Do tej pory nadawcy internetowi rozmawiali w ramach spółki Polskie Badania Internetu, radiowi - Komitetu Badań Radiowych. Z kolei marketerzy ustanowili koalicję "Marketerzy dla lepszych badań", aby zadbać o reklamodawców i ich interesy, a telewizje nie miały swojego formalnego ugrupowania.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstał Komitet Sterujący KRRiT przy projekcie badań mediów

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kordo
Za mało komitetów i doradców. Nie uda się.
odpowiedź
User
Turbo
Skoro chcą wpuszczać do niego ludzi z rynku to nie jest to zły pomysł. Pytanie na jakich zasadach.
odpowiedź
User
Badacz
Kur@a, tam się tworzy co parę tygodni jakieś ciało, komitet lub przesuwa je to w jedną to w drugą. Tylko badania jakoś nikt nie tworzy, a 2 lata poszły w dym
odpowiedź