SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komputery firmowe w Polsce przeważnie chronione tylko hasłem (infografika)

Hasło jako jedyna metoda weryfikacji tożsamości użytkownika to najpowszechniejsze zabezpieczenie komputerów pracowników w dużych firmach w Polsce - wynika z badania Ipsos.

fot. Shutterstock.comArticle

Badanie przeprowadzone wśród managerów IT z dużych firm w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech wskazuje na problem niedostatecznego zabezpieczenia dostępu do firmowych urządzeń, a tym samym zasobów, we wszystkich krajach regionu.

62% dużych przedsiębiorstw w regionie korzysta wyłącznie z zabezpieczenia w postaci hasła. Na Węgrzech jest to 80% wszystkich przebadanych firm, w Polsce - 62%, w Czechach - 54%, a w Rumunii - 46%.

Zabezpieczenie wyższego stopnia, czyli hasło plus jedna dodatkowa metoda uwierzytelniania (np. karta dostępu, czytnik linii papilarnych, dodatkowy kod PIN) stosowane jest znacznie rzadziej: w 38% przedsiębiorstw z Czech, 36% z Rumunii, 24% z Polski oraz 14% z Węgier (średnia dla regionu to 26%).

W organizacjach objętych badaniem sporadycznie stosuje się jeszcze silniejsze zabezpieczenie, składające się z hasła i dwóch dodatkowych metod weryfikacji tożsamości. Wykorzystuje je 8% firm w Polsce, 6% firm w Rumunii, 4% firm w Czechach i 4% firm na Węgrzech, co daje średnią regionalną na poziomie 6%.

Pomimo powszechnego stosowania hasła do komputera jako jedynego zabezpieczenia, niewielu managerów IT uważa je za najskuteczniejszą metodę kontroli dostępu (w Rumunii - 24%, w Polsce - 14%, w Czechach - 10%, na Węgrzech - 9%, średnia dla regionu - 14%). To biometria cieszy się największym zaufaniem decydentów IT w dużych firmach (pośród 55% respondentów w Polsce i całym regionie), wyprzedzając jeszcze karty dostępu oraz kod PIN (odpowiednio wśród 20% respondentów w Polsce i całym regionie oraz 2% respondentów w Polsce i 4% całym regionie).

Badanie zostało przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie Intela w kwietniu i maju 2016 r. w dużych firmach (zatrudniających powyżej 150 pracowników) w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Węgrzech. Na pytania odpowiedziało 250 decydentów IT z przedsiębiorstw z różnych branż, w tym 80 z Polski, 50 z Rumunii, 70 z Węgier i 50 z Czech.

Dołącz do dyskusji: Komputery firmowe w Polsce przeważnie chronione tylko hasłem (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl