SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koń to koszt firmy, ale nie podlega amortyzacji

Wypoczynek na łonie natury staje się coraz bardziej popularną metodą na spędzenie urlopu. Jest to dobra okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Dlatego duża liczba przedsiębiorców decyduje się na założenie hotelu w formie gospodarstwa agroturystycznego czy stadniny konnej. Problemem może tu być rozliczenie w kosztach inwentarza żywego. Czy zakupionego za 300 tys. zł konia krwi arabskiej będzie można amortyzować jako środek trwały?

Koń to koszt firmy, ale nie podlega amortyzacji

Koszty uzyskania przychodów są definiowane w ustawie o PIT jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Należy więc rozumieć, że jeżeli wydatki na zakup konia nie są wymienione w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23, będą one stanowiły koszt uzyskania przychodów, gdy można dowieść, że są ponoszone w celu uzyskania przychodu. Zakup konia do stadniny z pewnością można uznać za wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów. Pojawia się jednak w tym momencie problem, czy wydatek ten zaliczyć do kosztów jednorazowo, czy może będzie on rozliczony poprzez odpisy amortyzacyjne.

Czy koń jest środkiem trwałym
Zwierzęta żywe zostały zaliczone do Klasyfikacji Środków Trwałych do grupy 9. Wprawdzie klasyfikacja ta obejmuje zwierzęta, jednak dla celów podatkowych, istotne jest w jaki sposób inwentarz żywy jest klasyfikowany na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Kluczową kwestią jest ustalenie, czy konia można traktować jako środek trwały, który podlega amortyzacji.

Czy koń podlega amortyzacji
W myśl art. 22a ustawy o PIT, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2.maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Brak wymienienia koni w omawianym przepisie jako środka trwałego podlegającego amortyzacji jest argumentem przemawiającym za jednorazowym rozliczeniem takiego zakupu w kosztach. Potwierdzone to jest w interpretacji wydanej przez Urząd Skarbowy w Dębicy (PO I 415/34/2005) w której stwierdzono, że inwentarz żywy nie jest zaliczany do środków trwałych, a wydatki poniesione przez podatnika na nabycie koni stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Podobne stanowisko zajął drugi urząd skarbowy w Rzeszowie (II US. PB-I/415/50b/05) twierdząc, że wydatek poniesiony na zakup konia można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów nawet wtedy, gdy jego wartość przekracza 3500 zł, oczywiście pod warunkiem, że jest on wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

Tak więc stwierdzić należy, że koń nie będzie podlegał amortyzacji jako środek trwały, a koszty jego zakupu zostaną jednorazowo rozliczone jako koszty bieżącego okresu.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care
Elżbieta Węcławik, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koń to koszt firmy, ale nie podlega amortyzacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl