SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

27 czerwca koniec emisji w naziemnym standardzie DVB-T na Mazowszu

Instytut Łączności poinformował mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego o zmianie standardu  naziemnej telewizji cyfrowej. Kanały w DVB-T będą działać tylko do 27 czerwca 2022 roku. Część gospodarstw domowych musi wymienić telewizory.

Article

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest pewnie najbardziej znanym obiektem nadawczym w Polsce. Już w przyszłym roku jego anteny telewizji naziemnej rozpoczną emisję programów dla stolicy i województwa mazowieckiego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Widzów czekają spore zmiany, do których warto przygotować się już teraz.

Cyfrowe nadawanie programów telewizji naziemnej wprowadzono w Polsce zaledwie osiem lat temu, a już w przyszłym roku pożegnamy stosowany tam od 2013 roku standard DVB-T. Od 30 czerwca 2022 roku niemal wszystkie kanały będą trafiały do widzów w nowym formacie DVB-T2/HEVC. To poważna zmiana, będzie dotyczyć milionów odbiorców.

Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. 27 czerwca 2022 roku jednym z czterech regionów z nowym standardem stanie się województwo mazowieckie. Szacuje się, że w całej Polsce ponad 2 mln domostw nie jest gotowych na standard DVB-T2/HEVC. Większość tych osób nie jest tego świadoma.

Zmiana nie dotyczy telewizji kablowej i satelitarnej

Zmiana standardu nie obejmuje widzów telewizji satelitarnej i kablowej. Dotyczy tylko tych, którzy odbierają programy za pomocą standardowych anten umieszczonych przeważnie na dachu lub balkonie. Za pośrednictwem nadajników rozmieszczonych na terenie kraju, dociera do nich ponad 30 kanałów, w większości bezpłatnych. W województwie mazowieckim telewizję naziemną obsługują głównie stacje nadawcze w Raszynie, na szczycie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w Rachocinie koło Płocka i w Chotyczach w okolicy Siedlec.

Zobacz także: TVN Grupa Discovery uruchomi naziemną wersję platformy Player

Oferta telewizji naziemnej w mazowieckim obejmuje pięć grup programów, czyli multipleksów (MUX):

multipleks MUX-1 (w mazowieckim to kanał 25, 30, 36, 40 lub 58 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV

multipleks MUX-2 (kanał 37, 41, 43, 48 lub 57): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6

multipleks MUX-3 (kanał 26, 27, 36, 39, 42, 52 lub 56): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD

multipleks MUX-4 (kanał 21, 28, 34, 35 lub 50): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24

multipleks MUX-8 (kanał 7, 8, 9 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Od 27 czerwca 2022 roku programy zawarte w multipleksach 1, 2, 3 i 4 będą nadawane już w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, MUX-8 ma zostać dostosowany w późniejszym terminie.

Lepsza jakość obrazu i dźwięku

Po uruchomieniu DVB-T2/HEVC lista dostępnych programów szybko przestanie być aktualna. Nowoczesny standard pozwoli zwiększyć ich liczbę w ramach każdego z multipleksów i oferta nadawców będzie bogatsza.

Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4. Telewizja Puls już zapowiedziała, że kanały Puls i Puls 2 będą w DVB-T2/HEVC dostępne w jakości HD. Podobnych działań należy się spodziewać także ze strony innych nadawców.

To, co stanie się normą po 27 czerwca 2022 roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Siedem stacji nadawczych w województwie mazowieckim emituje od maja 2021 roku multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Testowe emisje dostępne są na kanałach 31, 39 i 44, a ich dokładny zasięg można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/. Widzowie w Warszawie są też w zasięgu próbnych programów TVN i Polsatu w nowym standardzie. Należy ich szukać odpowiednio na kanałach 45 i 23.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 27 czerwca koniec emisji w naziemnym standardzie DVB-T na Mazowszu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
wszyscy wiedzą kiedy DVB-T ZNIKNIE, natomiast OD KIEDY DVBT2 się POJAWI, tego nikt nie mówi
odpowiedź
User
martin
polst może wstko a tyn nie może nic bo tyn jest oxciny polat jes przjety
odpowiedź