SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czołowi operatorzy telewizyjni po uchwale KRRiT wyłączyli rosyjskie stacje

W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych pięciu kanałów rosyjskich. Od czwartkowego wieczoru te stacje wyłączyły ze swoich ofert m.in. Cyfrowy Polsat, Netia, Vectra, Canal+, UPC Polska i Toya.

Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z rejestru programów rozprowadzanych programów wykreślone zostały kanały RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV oraz Russija 24.

KRRiT decyzję uzasadniła „kwestiami bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej”.

Operatorzy kablowi i satelitarni wyłączają rosyjskie kanały

Jeszcze przed ogłoszeniem uchwały Krajowej Rady rosyjskie stacje ze swojej oferty telewizyjnej usunął Orange Polska. - W związku z agresją na Ukrainę wyłączamy wszystkie rosyjskie kanały w telewizji od Orange - poinformował na Twitterze Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy telekomu.

- Wykreślimy kanały z listy kanałów FTA zgodnie z decyzją KRRiT - zapowiedział w czwartek rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. - Potwierdzam, że wyłączamy wszystkie rosyjskie kanały z oferty UPC Polska - poinformował na Twitterze, Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska. W miejsce rosyjskojęzycznego kanału RT operator UPC włączył w czwartek wieczorem TVP World.

UPC, Canal+, Polsat Box, Netia, Vectra i Toya bez rosyjskich stacji

Od czwartku wieczorem o wyłączeniu rosyjskich kanałów informowali w social media kolejni operatorzy telewizyjni, powołując się na uchwałę KRRiT.

- W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, dzięki decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, możemy potwierdzić, że rosyjskie kanały TV zostały przez nas wyłączone - poinformowała Netia (należąca do grupy Cyfrowy Polsat) o godz. 3 w nocy z czwartku na piątek.

Andrzej Pasowski, dyrektor marketingu firmy Toya, przekazał PAP, że "w związku z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji program Russia Today został wyłączony". - Nie mieliśmy innych kanałów rosyjskich w ofercie telewizyjnej - dodał.

- W związku z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyłączamy wszystkie rosyjskie kanały w naszej ofercie- - poinformowała z kolei Justyna Grzelak, koordynatorka ds. PR w Vectrze, wyjaśniła również, że "na miejscu rosyjskich kanałów (w przypadku naszej Grupy są to RT oraz RTR Planeta) pojawi się plansza z informacją: ‘W związku z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, kanał jest niedostępny’".

Rosyjskie kanały wyłączył też Cyfrowy Polsat, którego platforma telewizyjna od jesieni ub.r. funkcjonuje pod nazwą Polsat Box.

Rosyjskie kanały m.in. w sejmowej kablówce

Tym samym sieci kablowe muszą usunąć wymienione wyżej stacje z oferty, a platformy satelitarne z list dekoderów. Drogą satelitarną wybrane kanały rosyjskie są bowiem niekodowane. Teraz ich odbiór będzie możliwy tylko za pośrednictwem internetu (m.in. ich strony internetowe) albo własnych tunerów do telewizji satelitarnej.

Za pośrednictwem Hot Birda 13E, z którego korzystają polskie platformy (Polsat Box, Canal+, Orange) można oglądać m.in. RTR Planeta, Rossija 24, RT News, RT Documentary czy Pierwyj Kanał. Nie wiadomo dlaczego ten ostatni nie znalazł się na liście zabronionych stacji.

Kilkanaście godzin wcześniej na podobną decyzję w sprawie rosyjskich stacji zdecydowała się Łotwa. Na początku grudnia ub.r., że Pierwyj Kanał i Rossija 24 wchodzą w skład sieci kablowej polskiego parlamentu. - Wydaje mi się, że Rosjanie raczej nie umieściliby polskich kanałów w swojej telewizji kablowej w parlamencie - ocenił wówczas w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń.

Niedawno informowaliśmy, że Pasjatv, firma zajmująca się dystrybucją kanałów telewizyjnych podpisała nową umowę z Pierwyj kanał (Channel One Russia). Oferuje 11 stacji telewizyjnych związanych z rosyjskim nadawcą. Firma z Gliwic odpowiada za dystrybucję w sieciach kablowych, platformach satelitarnych i ofertach IPTV kanałów należących do rodziny Channel One Russia. To ogólnotematyczny Channel One Russia Worldwide, filmowe Dom Kino, Dom Kino Premium, dokumentalno-historyczny Vremya, muzyczny Muzika Pervogo, dziecięcy Carousel International, kulinarny Telecafe, familijny O!, lifestyle'owy Bober, podróżniczy Poekhali! i poświęcony wojnie Pobeda.

- Kanały są adresowane przede wszystkim dla osób, które posiadają znajomość języka rosyjskiego, prowadzą interesy w bloku wschodnim oraz interesuje ich sytuacja polityczna i gospodarcza Rosji. Państwa, które ma duże znaczenie na rynku światowej gospodarki.Sieci kablowe, które położone są geograficznie bliżej granicy będą bardziej zainteresowane - informowała wówczas portal Wirtualnemedia.pl Barbara Guźniczak, prezes Pasjatv. Kanałów o charakterze rozrywkowym zakaz KRRiT nie dotyczy. Mogą być więc oferowane w ofercie sieci kablowych i platform cyfrowych. W ofercie firmy są jednak także Russia Today i RT Doc.

- W związku  z trudną sytuacją polityczną oraz decyzją KRRiT o wykreśleniu z rejestru programów informacyjnych rosyjskich jesteśmy zmuszeni do zaprzestania dystrybucji kanału Russia Today, Russia Today Documentary do czasu ustabilizowania się sytuacji politycznej na świecie. Pasjatv zajmuje się przede wszystkim sprzedażą kanałów telewizyjnych z całego świata . Nie zajmujemy się kwestią polityki. Oczywiście zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji i muszę przyjąć zalecenia jakie przekazała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - informuje Wirtualnemedia.pl Guźniczak.

Jak KRRiT może wykreślić z rejestru program

"W związku z rozpoczęciem przez Federację Rosyjską działań wojennych na Ukrainie, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę w sprawie wykreślenia z +Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych+ następujących programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24" - poinformowała w czwartek Rada Radiofonii i Telewizji.

Jak podkreślono w zamieszczonym w czwartek na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji komunikacie, wykreślenie z rejestru oznacza brak możliwości rozprowadzania ww. programów w sieciach kablowych, platformach satelitarnych oraz platformach internetowych.

"Upoważnia się Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do wykreślenia nw. programów z rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych z uwagi na zamieszczane treści zagrażające bezpieczeństwu i obronności państwa: Russia Today, Russia Today Documentary, RTR Planeta, Soyuz, Russia 24. Upoważnia się Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do nadania decyzjom podjętym w oparciu o niniejszą uchwałę rygoru natychmiastowej wykonalności. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia" - głosi uchwała KRRiT.

O jej podjęciu informował także w czwartek na Twitterze pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów, w tym Russia Today" - napisał.

W myśl ustawy o radiofonii i telewizji KRRiT może wykreślić z rejestru program rozprowadzany, który w okresie ostatnich 12 miesięcy co najmniej dwukrotnie zamieścił treści propagujące działania m.in. sprzeczne z prawem, z polską racją stanu oraz postawy i poglądy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz który m.in. zamieszczał "treści nawołujące do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym lub zagrażające bezpieczeństwu i obronności państwa".

Ukraińskie MSZ poinformowało w czwartek rano, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Nieco później ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym - głosiło oświadczenie ukraińskiego MSZ.

TVP wycofała rosyjskie seriale "Stepowa miłość" i "Kozacka miłość"

W czwartek na antenie TVP2 nie wyemitowano ani powtórki odcinka „Stepowej miłości” zaplanowanej o godz. 13:25, ani premierowego odcinka o godz. 18:45. Serial w ramówce stacji pojawił się 26 stycznia br.

Wcześniej, od 30 listopada 2020 do 25 stycznia br. TVP2 pokazywała rosyjsko-ukraiński serial „Kozacka miłość”. W grudniu 2020 roku oglądało go średnio 1,76 mln osób (dane Nielsen Audience Measurement).

Zarówno „Stepowa miłość”, jak i „Kozacka miłość” w czwartek zostały wycofane z platformy internetowej TVP VOD.

- Świat musi poznać prawdę o agresji Rosji na Ukrainę. Reporterzy, w tym Wiadomości, TVP Info, TVP World, Biełsat są w Kijowie, na wschodzie i południu Ukrainy. Nadajemy specjalny program 24/7 o rosyjskiej inwazji. Na TVP World wyd. specjalne oraz format o rosyjskiej dezinformacji - wyliczył prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski w czwartek rano.

Zupełnie inne podejście do rosyjskiej kultury Kurski wyraził na początku stycznia ub.r., odnosząc się zastrzeżeń co do emisji „Kozackiej miłości” w TVP2. - Nie można mieć pretensji do garbatego, że ma proste dzieci. Czym innym jest kultura rosyjska, kinematografia rosyjska, a czym innym jest reżim Putina. Czy mamy przestać czytać Dostojewskiego, słuchać Prokofiewa, bo dyktator jest na Kremlu? To jest nonsens - mówił w „Gościu Wiadomości”

 

Dołącz do dyskusji: Czołowi operatorzy telewizyjni po uchwale KRRiT wyłączyli rosyjskie stacje

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek Atomek
Wolna Ukraina, pieprzyć Putina, Pieprzyć trolli z Rosji.
odpowiedź
User
Roger
Bardzo dobrze!
odpowiedź
User
enter
No, ale jak to? Usunięcie kanału fta z listy dekodera jest złamaniem umowy w której mowa, że dekoder odbiera pakiet i kanały fta.
Oglądanie propagandy pozwala na wyciąganie wniosków podobnych jak oglądanie rodzimej państwowej telewizji.
odpowiedź