SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak tworzono postapokaliptyczny świat serialu „The Last of Us” HBO?

W dniu finału „The Last of Us” HBO przyglądamy się efektom specjalnym budującym świat, który przemierzają Joel i Ellie, i kreującym ich przeciwników. Przypominamy także słownik pojęć i najważniejsze elementy tego uniwersum.

1. Klikacze

Klikacze (po raz pierwszy pojawiają się w odcinku drugim pt. „Zarażeni”) to ludzie (a teraz już istoty/stwory) zarażeni grzybem (CBI – Maczużnikowe Zapalenie Mózgowe), który rozrasta się na ich głowach, przez co tracą wzrok. Wyostrzył się u nich słuch, swoje ofiary namierzają za pomocą echolokacji, ich sprzymierzeńcem jest dźwięk. Dążą do zarażania kolejnych zdrowych ludzi.

Klikacze to ludzie zainfekowani, którzy są już w trzecim stadium. W pierwszym zarażeni nazywani są biegaczami (od zdrowych ludzi różni ich jedynie blady odcień skóry i widoczne na niej ślady zainfekowania grzybem). Zarażeni w drugim stadium to czyhacze, atakujący swoje ofiary z zaskoczenia. Infekcja na ich ciele rozwija się sukcesywnie.

Zobaczcie, jak powstawały projekty wizerunku klikaczy i efekt końcowy, który widzimy w serialu:

2. Purchlak

W czwartym stadium zakażenia, zainfekowany staje się purchlakiem. Do osiągnięcia tego stanu potrzebne są lata. Wówczas ciało człowieka w całości pokryte jest grzybem, co sprawia, że zarażony porusza się wolno, ale ma za to niespożyte zapasy siły.

W postać purchlaka, którego poznajemy w odcinku piątym pt. „Wytrwać i przeżyć”, wcielił się brytyjski kaskader Adam Basil. Basil ma blisko dwa metry wzrostu więc idealnie pasował do roli niezwykle silnego i budzącego przerażenie stwora. Jego bohater po zainfekowaniu grzybem był w stanie przeżyć wiele lat i dzięki temu dotarł do czwartego stadium rozwoju tegoż.

Nawet po śmierci ciała, grzyb dalej się na nim rozwija, co mogliśmy zobaczyć już w pierwszym odcinku serialu pt. „Gdy gubisz się w ciemności”.

3. FEDRA

Federal Disater Response Agency – jednostka, która doszła do władzy po wybuchu pandemii grzyba i starała się stworzyć przestrzeń i zasoby dla zdrowych ludzi. Z czasem jednak rozwinęła własne ramię zbrojne i gdy zdobyła pełnię władzy, wprowadziła dyktaturę,  zmuszając ludzi do pracy jedynie za kartki na żywność. Dąży do całkowitej kontroli nad życiem ludzi. Zarządza strefami kwarantanny.

4. Świetliki

Świetliki to grupa rebeliantów walczących z dyktaturą wprowadzoną w kraju gdy pojawił się grzyb i ludzie zostali zainfekowani. Rebelianci mają rozbudowaną siatkę informatorów i  ramię zbrojne. Dążą do tego, żeby ludzie żyjący w czasie „po apokalipsie” mieli dostęp do informacji, zwłaszcza na temat tego, jak wygląda strefa kwarantanny i aby mieli wpływ na decyzje rządu, który dawno już nie jest demokratyczny.

5. Łowcy

Łowcy to ludzie niepowiązani z organizacją FEDRA, ani ze Świetlikami. Ich wrogiem jest FEDRA, a przedstawicielką kobieta imieniem Kathleen, którą poznajemy w serialu (w grze tej postaci nie ma, ale Kathleen może być inspirowana postacią Evy).

Finał serialu „The Last of Us” dostępny jest na HBO Max. Emisja na antenie HBO odbędzie się 13 marca o godz. 20.10.

Dołącz do dyskusji: Jak tworzono postapokaliptyczny świat serialu „The Last of Us” HBO?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl