SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec Radia SuperNova. Będzie Eska2

Grupa ZPR Media zawnioskowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę nazwy radia SuperNova na Eska2. Sieć stacji lokalnych pod tym szyldem ma grać wyłącznie polskie utwory. Zdaniem ekspertów rynku rebranding to dobry ruch, bo rozpoznawalność SuperNovej nie była wysoka. - Znajomość wspomagana brandu Eska, a mieliśmy kilka lat temu takie wyniki, kształtuje się między 70 a 80 procent słuchaczy. W porównaniu z brandem SuperNova, który ani nie zdobył słuchaczy, ani rozpoznawalności, to przepaść - mówi Kamil Dąbrowa. 

Grupa ZPR Media chce zakończyć funkcjonowanie marki radiowej SuperNova - zastąpić ma ją Eska2. Wniosek o zmianę nazwy trafił właśnie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - dowiedział się portal Wirtualnmedia.pl.

- Dopiero wpłynął wniosek. Będziemy się pochylać [nad nim] tak szybko, jak to tylko możliwe - przekazała nam Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Szersze grono słuchaczy?

- Trwają prace nad rozwojem marki parasolowej Eska – przyznaje Magdalena Godzik, PR managerka Grupy ZPR Media. - Do Radia Eska i Eska Rock już wkrótce dołączy marka Eska2, data startu projektu Eska2 uzależniona jest jednak od decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oczywiście Eska2 realizować będzie wszelkie zapisy koncesyjne – podkreśla.

– Wraz ze zmianą nazwy nastąpi korekta strategii programowo-promocyjnej, ale jest zbyt wcześnie by mówić o szczegółach – ucina Olgierd Wojtkowiak, który we wrześniu został dyrektorem programowym radia SuperNova. - Mogę jedynie zapewnić, że nie mamy w planach anteny w formacie „CHR po polsku” [Contemporary hit radio, czyli radio ze współczesnymi przebojami – red.]. Eska2 będzie stacją inną od Radia ESKA, skierowaną do szerszego grona słuchaczy - zaznacza.

Niezmiennie będzie to unikatowa oferta na polskim rynku radiowym: sieć stacji lokalnych grających tylko i wyłącznie polskie utwory – dodaje Wojtkowiak. - To jest świetny czas dla szeroko rozumianej polskiej muzyki pop, z mowy potocznej znika fraza „jak na polski kawałek, to fajna piosenka”, coraz częściej nasze nagrania w niczym nie ustępują światowym hitom. Jestem przekonany, że na tej zmianie skorzystają wszyscy: słuchacze, polscy artyści i sama marka Eska – mówi dyrektor programowy.

Uzasadniona zmiana

- SuperNova nie zdobyła odpowiedniego rynku i co za tym idzie popularności, udziału w rynku – ocenia Kamil Dąbrowa, w latach 2011-2016 dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia, później naczelny Radia Zet Gold i Meloradia, w przeszłości zaś m.in. szef programowy Radiostacji, zastępca dyrektora programowego Roxy FM, dyrektor muzyczny Tok FM, a także dyrektor radiowej Czwórki oraz Polskiego Radia BiS. - Właściciele długo byli niezadowoleni z tego formatu, natomiast Eska jest uznanym brandem i formatem. Zmiana jest zatem uzasadniona, ale pytanie, co będzie za tym się kryło – dodaje.

Dąbrowa zastanawia się jednak, czy nazwa Eska2 będzie docelowym rozwiązaniem. - Dwójki niekoniecznie stają się stacją pierwszego wyboru. Myślę, że właściciele chcą postawić na silny, rozpoznawalny brand. Pamiętam, że znajomość wspomagana brandu Eska, a mieliśmy kilka lat temu takie wyniki, kształtuje się między 70 a 80 procent słuchaczy. W porównaniu z brandem SuperNova, który ani nie zdobył słuchaczy, ani rozpoznawalności, to przepaść – podkreśla.

Czy Eska2 będzie dobrą nazwą dla projektu? - Dzisiaj na rynku nie chodzi tylko o brandy, ale też zawartość. Jeśli ma być tam muzyka polska, to nie jest najbardziej fortunna nazwa, która w jakikolwiek sposób oddaje zawartość tego brandu, kontent tej stacji - uważa były dyrektor Jedynki.

- Rynek radiowy jest dość ciasny i bezwzględny dla nowych brandów. W ostatnich latach jedynym dużym przesunięciem były niebywałe spadki w udziałach Polskiego Radia, co zostało zagospodarowane przez dwie największe stacje komercyjne oraz stację news Tok FM. To byli najwięksi beneficjenci upadku Jedynki i Trójki - mówi Dąbrowa.

- Były pomysły, żeby posługiwać się brandem Eska, jest Eska Rock. Eska2 to trochę dziwna nazwa, powinno to raczej nazywać się Eska.pl czy Polska Eska, bo oni muszą grać polską muzykę – mówi anonimowo przedsiębiorca z branży radiowej. - Nie dziwi mnie zmiana, bo SuperNova sukcesu nie ma. Zrobili sobie kuku niepotrzebną zmianą dawnej nazwy, teraz próbują to odkręcić, znaleźć drogę, żeby zaistniała ponownie. Eska na pewno jest silnym brandem, więc podpięcie się pod niego będzie dla SuperNovej wsparciem - podkreśla.

ZPR kupiły Muzo.fm od Polsatu

Niemal rok temu grupa zawarła z Telewizją Polsat porozumienie dotyczące sprzedaży udziałów Muzo.fm. Strony spodziewały się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale br. Tak się jednak nie stało. Pytana o to Magdalena Godzik mówi krótko: Transakcja jest w trakcie finalizacji.

Radio SuperNova to sieć rozgłośni lokalnych nadających w Warszawie, Ostrołęce, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Opolu, Trzebnicy, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Koninie oraz Kielcach. Stacja w każdym z tych miast nadaje lokalne serwisy informacyjne i kulturalne.

SuperNova pod obecną nazwą nadaje od ponad dwóch lat. Poprzednio na tych samych częstotliwościach nadawało Radio Wawa. Właściciel zdecydował się na zmianę nazwy, by nie kojarzyła się tylko z Warszawą, jednak ta operacja poskutkowała spadkiem słuchalności rozgłośni.

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od lipca do września br. udział Radia SuperNova w rynku wyniósł 0,8 proc. wobec 0,6 proc. rok wcześniej. Udział Radia ESKA w tym samym czasie to 7,1 proc. (8,1 proc. w 2022 roku).

Dołącz do dyskusji: Koniec Radia SuperNova. Będzie Eska2

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Co oznacza termin "polska piosenka"? Czy polskim utworem jest "Każdy oddech Twój" Grzegorza Markowskiego (cover "Every Breath You Take" Stinga)? Czy polskim utworem jest kompozycja własna Roberta Gawlińskiego śpiewana w j.angielskim "Son Of The Blue Sky" Wilków?
odpowiedź
User
Boguś
A jak tam sprawa z MUZO? Polsat jak widać nie ma ochoty rozstawać się z radiową koncesją i rękami Benbenka postanowił po prostu przeczekać czas przedwyborczy. Ot cała tajemnica. Kto ciekawy niech idzie pod "byłą" siedzibę MUZO na Aleję Stanów i sprawdzi, czy po roku te pomieszczenia zostały jakoś zagospodarowane. Idę o zakład, że studio emisyjne, produkcyjne, cały sprzęt a nawet papier w drukarce są w nienaruszonym stanie. To jest nieogrodzony parter. Każdy może tam zajrzeć. Śmiało!
odpowiedź
User
Lechu
Ostatni śródtytuł jest mylący, bo ZPR żadnego radia od Polsatu nie kupiły. Przez ostatni rok nikt z ZPR nawet nie dołaczył do zarządu czy rady nadzorczej MUZO. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale póki co to poprawcie ten nagłówek.
odpowiedź