SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec telewizji analogowej w Polsce dopiero w 2015?

Wyłączenie nadawania naziemnej telewizji analogowej zaplanowane w Polsce na 2013 rok może zostać opóźnione nawet do roku 2015, wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

„Jednym z głównych czynników opóźniających proces cyfryzacji w Polsce jest impas legislacyjny. Brak rozstrzygnięć w jaki sposób wybrane podmioty mają rozwijać i wdrażać telewizję cyfrową w Polsce, pociąga za sobą zastój i brak oczekiwanych odpowiednich działań zarówno ze strony nadawców telewizyjnych, jak i dostawców infrastruktury" – czytamy w raporcie.

Z przeprowadzonych przez KPMG badań wynika, że w 2012 roku – w terminie rekomendowanym przez Komisję Europejską – całkowitego telewizyjnego nadawania analogowego zaprzestanie 24 z 27 państw Unii Europejskiej. Okres przełączania, podczas którego jest równolegle prowadzona naziemna transmisja analogowa i cyfrowa, został już zakończony w 13 państwach europejskich, w tym w 10 z UE. Tymczasem w Polsce zaplanowane na 2013 rok wyłączenie nadawania naziemnej telewizji analogowej może zostać opóźnione nawet do roku 2015, a więc do czasu, kiedy wygasa międzynarodowa ochrona emisji analogowych.

„Tylko uruchomienie kilka miesięcy temu dwóch multipleksów mających na celu odtworzenie w wersji cyfrowej oferty analogowej (czyli dostępu do wybranych programów nadawanych przez TVP, Polsat, TVN i TV Puls) odbyło się z prawie rocznym opóźnieniem" – powiedział partner w KPMG Jerzy Kalinowski.

KPMG zwraca jednak uwagę, że opóźnienie w procesie cyfryzacji ma także pozytywny skutek. Według raportu obecnie polscy konsumenci mają do wyboru standard kodowania MPEG-4, który zastąpił standard MPEG-2, wdrażany w Europie Zachodniej.

Dołącz do dyskusji: Koniec telewizji analogowej w Polsce dopiero w 2015?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
realista
Ta firma doradcza KPMG nie ma chyba pojęcia co dzieje się na świecie.Rozwój cyfryzacji jest tak szybki,że za 5 lat nasz system kodowania MPEG4 może też być już przestarzały.Ciekawe czy znajdzie się kraj w europie(nie tylko z UE) ,który wyłączy analog póżniej niż Polska.
odpowiedź