SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amazon kupi część praw Viaplay? „Jesteśmy podekscytowani reakcją polskich widzów”

Choć Prime Video w kilku europejskich krajach posiada atrakcyjne prawa sportowe, to w Polsce nie. Z naszego kraju zniknie jednak Viaplay, który może sprzedać część licencji. Czy Amazon po nie sięgnie? - W kwestii praw sportowych nie mamy nic do ogłoszenia - ucieka od odpowiedzi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe firmy.

Promo meczów Ligue 1 we francuskim Amazon Prime VideoPromo meczów Ligue 1 we francuskim Amazon Prime Video

W Niemczech i we Włoszech Amazon Prime Video posiada prawa do transmisji wybranych meczów Ligi Mistrzów, w Wielkiej Brytanii może pokazywać rocznie 20 spotkań Premier League, a we Francji jest posiadaczem głównego pakietu narodowej Ligue 1. Inwestycje w prawa sportowe opłacają się. Niedawno firma przedłużyła licencję odnośnie włoskiego rynku do końca sezonu 2026/27.

Kwietniowe starcie między  Manchesterem City i Bayernem Monachium w fazie ćwierćfinałowej Ligi Mistrzów obejrzeli subskrybenci Prime Video z ponad 4 mln gospodarstw domowych. Mimo dużego zainteresowania, użytkownicy nie narzekali na problemy techniczne, które często zdarzały się mniej popularnemu Viaplay. Z danych brytyjskiej firmy Ampere Analysis wynika, że Amazon Prime Video jest obecnie najpopularniejszym serwisem streamingowym w Niemczech. Prime Video ma mieć za Odrą 13,8 mln subskrybentów, Netflix 10 mln, a Disney+ 5,9 mln. Wpływ na to ma z pewnością duża popularność sklepu Amazona u naszych zachodnich sąsiadów.

Wycofanie się Viaplay okazją do pozyskania praw

Choć Amazon na razie nie uczestniczył w przetargach dotyczących polskiego rynku, to może się to niebawem zmienić. Do połowy 2024 roku Ligę Mistrzów pokazywać będą kanały Polsatu. Licencji na lata 2024-27 jeszcze nie przedłużono. Prime Video posiada pakiety do transmisji tych rozgrywek w innych krajach, więc może zainwestować także w Polsce.

Okazją do wejścia w sport Prime Video jest też zapowiedź wycofania się z naszego kraju Viaplay. Skandynawska platforma pozyskała prawa do Premier League do końca sezonu 2027/28. Ponadto posiada licencje na Bundesligę aż do 2029 roku, wyścigi Formuły 1 do 2025 roku, NHL do 2026 roku, gale KSW do 2025 roku, Ligi Europy i Ligi Konferencji do 2024 roku. Canal+, który kupił 12 proc. udziałów w Viaplay będzie z pewnością zainteresowany częścią licencji. Na pewno firmę interesuje pełny pakiet praw do Premier League, którą Canal+ pokazuje od ponad 25 lat.

Kilka dni temu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl eksperci nie mieli złudzeń: Viaplay za wiele praw mocno przepłacił. Aby odzyskać chociaż część tych sum, musi sprzedać je taniej. W przeciwnym razie licencje wrócą na rynek. Tak stało się kilka lat temu we Francji z Ligue 1. W 2018 roku LFP zdecydowała, że główny pakiet rozgrywek trafi do hiszpańsko-chińskiej firmy Mediapro. Miała ona płacić 780 mln euro rocznie, ale wycofała się z umowy po czterech miesiącach. W mocy pozostała jednak licencja beIN Sports, który udzielił sublicencji Canal+.

Canal+ miał płacić za każdy sezon 332 miliony euro, posiadając prawo do transmisji tylko dwóch spotkań z każdej kolejki Ligue 1. Po wycofaniu się Mediapro główna licencja wróciła do LFP, która zdecydowała, że rozgrywki przypadną Amazonowi i będą dostępne w serwisie streamingowym Prime Video. Amerykański koncern za prawa do transmisji 80 proc. meczów musi płacić tylko 250 mln euro rocznie. Spodziewana likwidacja Viaplay to również okazja na „promocyjne” nabycie praw sportowych. Mogą skorzystać nie tylko Canal+, Polsat/Eleven Sports i TVP, ale także Prime Video.

Viaplay zadowolony z wyników polskich produkcji

Czy Amazon Prime Video na polskim rynku rozważa zaoferowanie treści sportowych? Prime Video może kupić licencje na niektóre prawa od Viaplay, który ma wycofać się z Polski? -  Jesteśmy podekscytowani reakcją polskich widzów na nasze pierwsze polskie programy „Amazon Originals: Lewandowski – Nieznany”  i „LOL: Kto Się Śmieje ostatni” i z niecierpliwością czekamy na drugi sezon tego ostatniego. W kwestii praw sportowych nie mamy nic do ogłoszenia - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Amazon Prime Video.

Prime Video kosztuje 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie. W kwietniu w Polsce ruszyła usługa Prime Video Channels. To dodatkowe biblioteki z wideo na żądanie, choć w innych krajach Amazon oferuje w ten sposób również kanały linearne. We Francji można na przykład wykupić opcję ze stacjami Warner Bros. Discovery i towarzyszącymi im treściami VOD. Nad Wisłą w Prime Video Channels są oferowane: History Play, Crime+Investigation Play, MGM,  Stingray Karaoke, Ello Concerts by Stingray, OUTtv, Film Total, Hayu i Pash. Oferta będzie z pewnością rozwijana. W Niemczech czy we Francji kanałów w ramach Prime Video Channels jest kilkanaście razy więcej.

Ostatnia wprowadzona biblioteka to Film Total.- Z usługą Prime Video Channels możesz wybierać własne kanały. Tylko członkowie mogą dodawać kanał Film Total i ponad 100 innych kanałów - bez konieczności posiadania telewizji kablowej - można przeczytać w Prime Video. To jasny sygnał, że oferta będzie rozbudowywana.

Dołącz do dyskusji: Amazon kupi część praw Viaplay? „Jesteśmy podekscytowani reakcją polskich widzów”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomekk2803
Jeśli mecze na Amazon to tylko na zasadzie sublicencji. Przynajmniej na razie.
odpowiedź
User
PioB1985
Z artykułu wynika że nie kupi praw viaplay a więc cały ten artykuł jest bez sensu.
odpowiedź
User
Zapol
Nie, nie i jeszcze raz nie. Polski widz nie potrzebuje kolejnych streamów platform. Poco to rozdrobnione. Przecież jak będę chciał więcej piłki to muszé wykupić ją u kilku dostawców. Na bank przepłacę.
Redakcjo, z czego się tak cieszycie ?
odpowiedź