SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konsumpcja w Polsce słabnie

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła tylko o 1,2 proc. rok do roku. W maju wzrost wyniósł 3,8 proc. - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-KrzysztoszekArticle

- W czerwcu, mimo że wzrosły zatrudnienie  i wynagrodzenia, spadło bezrobocie, decyzje konsumpcyjne gospodarstw domowych były więcej niż wstrzemięźliwe.  W czerwcu w stosunku do maja spadła sprzedaż detaliczna we wszystkich grupach towarów, z wyjątkiem pojazdów samochodowych, ale tu baza w maju była bardzo niska. Wyraźnie zmalała nawet dynamika sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach, czyli hiper- i supermarketach. Zdecydowanie niższa była dynamika sprzedaży żywności. Mniejsza niż przed rokiem (o 1,6 proc.) była sprzedaż  mebli, RTV i AGD. Przed spadkami obroniła się jedynie sprzedaż odzieży i , ale to efekt sezonowych wyprzedaży.
Tymczasem sytuacja na rynku pracy wskazywałaby na inne zachowania konsumpcyjne gospodarstw domowych. Widać jednak, że biorą one pod uwagę, przy decyzjach zakupowych nie tylko sytuację na rynku pracy, ale w coraz większym stopniu  niepewność związaną z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą.
W kolejnych miesiącach nie należy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży detalicznej, a to znaczy, że wpływ konsumpcji na tempo wzrostu PKB w 2014 roku nie będzie tak duży, jak można było zakładać jeszcze w pierwszym kwartale br. W tym kontekście ważne są decyzje RPP, aczkolwiek trudno się spodziewać, że ewentualna decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych wpłynie na poprawę wyników sprzedaży detalicznej, a tym samym pobudzenie konsumpcji i przyspieszenie wzrostu gospodarczego, bowiem problem tkwi nie w dostępie do finansowania wzrostu konsumpcji, ale w postrzeganiu ryzyka przez gospodarstwa domowe - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konsumpcja w Polsce słabnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl