SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT uruchomiła nowe badanie mediów. Na początek w oparciu o 400 urządzeń

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski oraz eksperci projektu Telemetria Polska zaprezentowali wstępne wyniki prac badawczo-rozwojowych oraz ogłosili uruchomienie jednoźródłowego pomiaru mediów. Na razie opiera się ono na 400 urządzeniach, pokazano też działanie systemu danych ze ścieżki zwrotnej (RPD - return path data).

Forum Gospodarcze w Krynicy 2019, fot. Nikola Bochyńska Article

We wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wraz z ekspertami z projektu Telemetria Polska zaprezentował postępy w realizacji planów wdrożenia nowego jednoźródłowego badania mediów. Prace nad nim ruszyły w kwietniu br., ale najważniejsze założenia dotyczące panelu telemetrycznego przedstawiono dokładnie rok temu podczas Forum Ekonomicznego.

Szef KRRiT stwierdził, że "po roku jest się czym chwalić, a postępy w pracach nad wypracowaniem nowego standardu pomiaru mediów są znaczące".

W ramach projektu Telemetria Polska przeprowadzono już badania urządzeń do pomiaru, którymi zajął się Instytut Łączności. Z wstępnych wniosków z tych prac wynika m.in., że występują duże różnice w skuteczności pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, rodzaj audycji ma niewielkie znaczenie, różnice w poziomie rozpoznawalności audycji radiowych i telewizyjnych są niewielkie czy trzymanie urządzenia do pomiaru w torebce lub w plecaku wpływa na skuteczność pomiaru.

Najważniejszą wiadomością z punktu widzenia przedstawicieli rynku mediowego jest fakt, że uruchomiono już jednoźródłowy pomiar mediów - na razie w oparciu o ponad 400 urządzeń. W trybie online - stacjonarnie i mobilnie zbierają one dane jedno źródłowo na temat korzystania przez widzów, słuchaczy oraz użytkowników z telewizji, radia i internetu. Panel ma być rozbudowywany o kolejnych uczestników badania.

Niemal 5 mln danych z RPD. Umowa z UPC, współpraca z Emitelem

W ramach projektu przeprowadzono 5,8 mln obserwacji, które łącznie zajęły 1174 godziny testów. W dotychczasowym badaniu sprawdzono 26 urządzeń od sześciu dostawców dekoderów (to 80 proc. dostępnych na rynku urządzeń).

Andrzej Olszewski, ekspert Telemetrii Polska poinformował, że obecnie trwają prace nad raportem z testów, a Tomasz Figura zaprezentował sposób działania mierników do zbierania danych w ramach działającego panelu.

Do pomiaru radia i telewizji będzie wykorzystywany system audio matchingu (metoda pasywna), a pomiar internetu jest realizowany na poziomie przeglądarki. W ramach badania mierzona jest też odległość między miernikami, natężenie dźwięku (pokazano, że dźwięk wyłapywany jest na poziomie praktycznie trudno słyszalnym dla człowieka), a dane zbierane są z akcelerometrów. Dalej przekazywane są do systemu, który jest zlokalizowany w chmurze, tam poddawane są analizie.

- To działający pomiar jednoźródłowy, ale wciąż jest w fazie eksperymentów i prac badawczych - podkreślił podczas prezentacji urządzeń Tomasz Figura, ekspert zespołu Telemetria Polska.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała także, że ma dostęp do około 4,8 miliona zanonimizowanych danych ze ścieżki zwrotnej RPD (return path data). Pokazano także, jak dane spływają z dekoderów w systemie analizy online.

Umowę podpisano także z KIKE, rozmowy w tej sprawie mają trwać również z innymi izbami. Spośród operatorów nawiązano współpracę z firmą UPC, a w trakcie podpisywania umowy jest także ta z Emitelem, operatorem cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Wsparcie dla projektu wyraził podczas Forum Gospodarczego w Krynicy prezes Emitela, Andrzej Kozłowski. - To daje nam potencjalny dostęp do zanonimizowanych danych z kolejnych blisko 3 milionów odbiorników telewizji naziemnej - oszacował Marcin Grabowski, ekspert zespołu Telemetrii Polska.

Harmonogram działań, jaki przedstawił Michał Wigurski w ramach realizacji projektu badań zakłada - po uruchomieniu jednoźródłowego pomiaru - w kolejnej fazie: rozbudowę panelu telemetrycznego oraz RPD (ma to potrwać od września 2019 roku do lipca 2020 roku), a w następnym etapie: budowę prototypu pomiaru (od września br. do marca 2021 roku).

KRRiT wyraża wsparcie dla dynamicznego wstawiania reklam

Dane RPD mają być także istotne z punktu widzenia innego projektu, którego realizacją jest zainteresowana KRRiT we współpracy z rynkiem. Chodzi o DAI (Dynamic Ad Insertion) – dynamiczne wstawianie reklam – podmienianie ich w czasie rzeczywistym w przypadku tradycyjnej telewizji, platform VOD lub streamingu live.

Przewodniczący Rady Witold Kołodziejski zadeklarował, że gotowy jest ze swojej strony dostosować regulacje prawne do wyzwań, jakie niesie z sobą wdrożenie tego rozwiązania. - Rynek i technologie po raz kolejny wyprzedziły regulacje prawne - ocenił.

Projekt Telemetria Polska zakłada panel telemetryczny oparty o 26 tys. respondentów, jednoźródłowy pomiar telewizji, radia i internetu (dane pochodzą od tego samego panelisty). Korzystanie z mediów ma być mierzone zarówno w domu, jak i poza nim. W ramach projektu ma zostać uruchomiony również panel RPD, który docelowo ma objąć 11 milionów gospodarstw domowych.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Wyniki mediów publicznych w 2018 roku

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej). Zmalały przychody ze sprzedaży serwisów ogólnoinformacyjnych i ekonomicznych oraz Centrum Prasowego, a wzrosły z PAP Foto, obsługi medialnej i wynajmu. Na koniec ub.r. firma zatrudniała 401 osób.

Wyniki głównych mediów komercyjnych w 2018 roku

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

W ub.r. TVN osiągnął wzrost wpływów sprzedażowych o 8,6 proc. do 1,97 mld zł, a przychody z emisji reklam zwiększyły się o 9,7 proc. do 1,42 mld zł. Nadawca zanotował 157,5 mln zł straty netto, głównie wskutek 394,7 mln zł odpisu dot. wartości udziałów w platformie nc+. Na koniec roku zatrudniał 1 514 pracowników.

W ub.r. Grupa RMF zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 7,8 proc. do 288,22 mln zł oraz 147,16 mln zł zysku netto (wobec 133,29 mln zł rok wcześniej). Firma zatrudniała 292 pracowników.

W ub.r. grupa kapitałowa Eurozet (należą do niej m.in. rozgłośnie Radio ZET, Radio ZET Chilli, Meloradio, Radio Plus i Antyradio) zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto. W przypadku samej spółki Eurozet wpływy i zysk nieco zmalały.

Spółka Radio Eska, która jest nadawcą 42 rozgłośni radiowych pod tą nazwą zamknęła 2018 rok przychodami netto w kwocie 32,33 mln zł i zyskiem netto w wysokości 8,51 mln zł. Spadły wpływy ze sprzedaży reklam, ale udało się to zrekompensować wpływami ze sprzedaży praw autorskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT uruchomiła nowe badanie mediów. Na początek w oparciu o 400 urządzeń

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
400 urządzeń będzie monitorować około 400 kanałów TV dostępnych w Polsce? Niezłe jaja.
odpowiedź
User
Barbs
To się nie dzieje...
odpowiedź
User
Yana
To jest kpina z całego rynku medialnego. Spotykamy się, dyskutujemy, zgłaszamy uwagi, a na końcu okazuje się, że mały Michaś wystrugał coś sam pod kołderką. Mam nadzieje, że nadawcy wyciągną właściwe wnioski z takiego działania.
odpowiedź