SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT rozpisze konkurs na wolną częstotliwość radiową

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że niebawem rozpisze konkurs na emisję analogową (FM) w Kaliszu. Jak wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, ogłoszenie będzie dotyczyć częstotliwości 89,9 MHz. 

Nadawca, który uzyska koncesję w środkowo-zachodniej Polsce, będzie mógł nadawać z mocą 0,2 kW. Z wykazu wolnych częstotliwości radiowych (stan na dzień 12 marca 2024 roku) wynika, że do rozdysponowania są także częstotliwości w Nysie (107,0 MHz, 1,0 kW), Ostrowcu Świętokrzyskim (89,6 MHz, 0,1 kW), Pile (107,3 MHz, 1,0 kW), Porażynie (100,4 MHz, 1,0 kW), Złotowie (102,8 MHz, 1,0 kW), Gryficach (90,7 MHz, 2,0 kW), Lipianach (104,3 MHz, 2,0 kW), Szczecinie (88,0 MHz, 0,2 kW) i w Wałczu (99,6 MHz, 0,2 kW). W większości lokalizacji uchwała KRRiT w sprawie przeznaczenia częstotliwości oczekuje na publikację.

Wysyp wniosków koncesyjnych

Obecnie poza konkursem dotyczącym dwóch miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, KRRiT rozpatruje wnioski dotyczące analogowych emisji radiowych w Łodzi, Żywcu, Woli koło Czerwieńska, Bielsku-Białej, Częstochowie, Andrychowie, Hajnówce i Sierpcu. W przypadku Hajnówki wpłynął tylko jeden wniosek Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej na nadawanie Radia Orthodoxia. KRRiT zdecydowała się jednak odłożyć decyzję koncesyjną w tej sprawie.

W konkursach dotyczących wolnych częstotliwości radiowych do KRRiT wpłynęło łącznie 58 wniosków. Najwięcej, bo aż 14 z nich dotyczy emisji w Częstochowie. O nadawanie w FM stara się m.in. znana z rynku telewizyjnego Grupa MWE, która chce uruchomienia stacji Wibracje FM i Serce FM.

Spółka MWE Radio, należąca do Grupy MWE Michała Winnickiego w 2022 roku złożyła do KRRiT wniosek o emisję w ogólnopolskim multipleksie DAB+ Mixradia. Postępowanie na wniosek strony rynkowej zawieszono aż do momentu wyboru przez Urząd Komunikacji Elektronicznej operatora MUX-u. UKE miał podjąć decyzję w 2023 roku, ale tak się nie stało. Grupa MWE w swojej siedzibie w Szczecinie posiada m.in. studia radiowe.

Dołącz do dyskusji: KRRiT rozpisze konkurs na wolną częstotliwość radiową

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAT Target Practice
Czysta głupota - o ile dobrze kojarzę, częstotliwość ta miała być oryginalnie przeznaczona do wykorzystania w Koninie z mocą 30 kW. Proponowałbym uruchomić na tej częstotliwości Polskie Radio 24 z Żółwieńca w miejsce obecnej emisji na 90 MHz z Inowrocławia.
odpowiedź
User
LOL
Tylko czy zdążą włączyć sygnał w FM?
rozpisanie konkursu, z pół roku, potem ogłoszenie zwycięzcy następny 12 mies. warunki z UKE - 2 lata , w 2027 roku ruszy - a pozostaną 3-4 lata na emisję analogową
odpowiedź
User
UKF
wolne częstotliwości - w bajkach.
odpowiedź