SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koncesja naziemna dla TV Republika zagrożona? Szef KRRiT ostrzega

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po raz kolejny wystąpił na antenie TV Republika, która walczy o miejsce na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Maciej Świrski poinformował o brakach formalnych jednego z uczestników konkursu, które przedłużą postępowanie. Problemem jest też wniosek o postawienie szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski (fot. TV Republika)Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski (fot. TV Republika)

Do 20 maja podmioty zainteresowane nadawaniem na ósmym multipleksie, mogły złożyć stosowny wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Regulator w zeszły piątek poinformował, że wpłynęły cztery aplikacje. TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV. Ma mieć charakter rozrywkowo i być adresowany do kobiet. Spółka Telewizja Republika S.A. z Tomaszem Sakiewiczem na czele, zgłosiła kanał Republika. 

Związana z braćmi Karnowskimi Fratria, wydawca tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i nadawca telewizji wPolsce.pl, zaproponowała kanał publicystyczny wPolsce24. Za ostatnim wnioskiem stoi związana z Grupą MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. Zaproponowany kanał miałby się nazywać Polska24. Właściciel firmy Michał Winnicki ujawnił podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, że stacja ma walczyć z dezinformacją.

Kiedy ruszą nowe kanały?

W konkursie KRRiT wyłoni dwa wyspecjalizowane kanały, które dołączą do stacji: Zoom TV, WP, Metro, Nowa TV i ViDoc TV na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Węgierska TV2 podała w komunikacie, że w przypadku wygranej debiut PTV nastąpi jesienią. Wcześniej zwycięzcy konkursu muszą porozumieć się z Emitelem, operatorem m.in. MUX-8. Roczna opłata za nadawanie to ponad 6 mln zł. Koncesja kosztuje niecałe 18 mln zł (płatne w dziesięciu ratach).

CZYTAJ TEŻ: TV Republika w nowej jakości. Debiut już w czerwcu

O termin zakończenia konkursu szef KRRiT był pytany na antenie TV Republika. - To zależy ile jest wniosków jest i na ile te wnioski są skomplikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Najpierw są sprawdzane wszystkie wymogi, które są związane z takim wnioskiem. Kwestia formalności, czy wszystkie podpisy są, zaświadczenia i względy merytoryczne. Mówiąc kolokwialnie czy wszystkie tabelki są wypełnione w odpowiedni sposób. Potem jest analiza tego jakie jest finansowanie danego programu. Dane są przedstawiane przez Departament Regulacji Krajowej Radzie na posiedzeniu. KRRiT decyduje w głosowaniu, komu przyznać koncesję. To dopiero przed nami. W tej chwili jest analiza jeszcze nie merytoryczna, ale formalna. Za chwilę zacznie się analiza merytoryczna. Będzie to rozpatrywane przez Krajową Radę na którymś z posiedzeń. W nieodległym prawdopodobnie czasie. Nie ma co się za bardzo spieszyć. Wiemy, że są pewne braki formalne u jednego z kandydatów. Musi być wezwanie o uzupełnienie braków. W związku z tym ta procedura się wydłuża. Zobaczymy jak długo to potrwa – mówił przewodniczący Świrski.

Prowadząca program pytała też czy wniosek o koncesję dla TV Republika i wniosek o Trybunał Stanu dla przewodniczącego się łączą – Słyszę, że tak. Media tak mówią, słyszałem takie wypowiedzi. Problem polega na tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba postawiona przed Trybunałem Stanu jest zawieszana w swoich czynnościach. Jeżeli byłbym postawiony przed Trybunałem Stanu, a jeszcze koncesja nie byłaby podpisana, to wtedy nie można byłoby tej koncesji podpisać. Cały proces staje. Stają zresztą wszystkie procesy administracyjne Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To przewodniczący na polecenie KRRiT podpisuje wszystkie dokumenty koncesyjne i tak dalej. Jeśli ktoś wymyślił, że wstrzyma kwestię koncesji dla Republiki, zawieszając przewodniczącego Krajowej Rady, o czym mówił Sienkiewicz ostatnio, to zobaczymy. Ja jestem zdania, że artykuł 128 paragraf 3 Kodeksu Karnego jest obowiązujący. Wszyscy, którzy podpisywali ten wniosek w Sejmie powinni pamiętać, że kto groźbą bezkarną wymusza działanie określone na organie konstytucyjnym, podlega karze do lat 10 – odpowiedział Świrski. 

Prezes TV Republika krytykuje powołanego przez PiS szefa UKE

Na antenie stacji poruszono też wątek multipleksów eksperymentalnych. Niedawno portal Wirtualnemedia.pl podawał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie przedłużał pozwoleń dla emisji próbnych w DVB-T2/HEVC. UKE jest gotów zgodzić się za to na testy w nowych technologiach, na przykład 5G Broadcast.

- Są takie MUX-y, które mają opinię nie MUX-ów laboratoryjnych, nie studyjnych, ale eksperymentalnych. Dziwnym trafem, kiedy występujesz z wnioskiem o wyższy zasięg dla Republiki, te MUX-y mają przestać istnieć. O co chodzi? – pytał prezesa TV Republika Adrian Klarenbach.

- To są w większości jedyne MUX-y, na których jesteśmy. Z jednej strony będą próbować blokować koncesję, a z drugiej próbują nam wyłączyć te MUX-y. To nie będą wszystkie MUX-y, ale część oczywiście. W tym czasie wszyscy przełączą się na satelitę i internet, ale to wszystko kosztuje. Dlatego musimy się wysilić, musimy walczyć i nie pozwolić zastraszyć nas, zatkać nam ust, wyłączyć Republiki, bo wojna jest na całego. Widać wyraźnie, że tam mają obłęd. Oni razem z Państwem codziennie włączają rano Republikę i ścierają pot z czoła, że ktoś mówi nie tak, jak oni chcieliby. Niech się pocą dalej. Trudno, jak komuś przeszkadza wolność słowa. Musi się pocić – odpowiedział Tomasz Sakiewicz.

Sęk w tym, że prezes UKE Jacek Oko został powołany na stanowisko przez Sejm we wrześniu 2020 roku. Większość miało wtedy Prawo i Sprawiedliwość. To po decyzji prezesa UKE zezwolono MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej z głównymi kanałami Telewizji Polskiej na nadawanie w starym standardzie. MUX-y z m.in. TVN i Polsatem musiały zmienić standard, dlatego wielu odbiorców ze starszymi sprzętami straciło dostęp do tych stacji. Ostatnio te decyzje prezesa Oko uchylił po skardze Polsatu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Kadencja prezesa UKE kończy się w przyszłym roku.

Jak oglądać prawicowe kanały?

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

Kanał wPolsce.pl można oglądać za pośrednictwem strony nadawcy, na platformie Polsat Box i w serwisie Polsat Box Go, a także w UPC Polska i w Vectrze. Ponadto kanał nadaje za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, multipleksów lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Stream TVMN (Telewizja Media Narodowe) jest dostępny za pośrednictwem portalu tvmn.pl, aplikacji na Smart TV, a także mniejszych operatorów kablowych. Nadawca prowadzi też emisję na multipleksach eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie i na multipleksach lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Dołącz do dyskusji: Koncesja naziemna dla TV Republika zagrożona? Szef KRRiT ostrzega

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TVKrólewstwo
Przewodniczący organu przyznającego koncesje występuje na antenie kanału starającego się o koncesje. Sytuacja co najmniej wątpliwa prawnie.
odpowiedź
User
AnNi
Właśnie mam włączona TV REPUBLIKA. Wspaniała telewizja!
odpowiedź
User
AnNi
Powiem wam tak: jest TV REPUBLIKA i jest TV wPolsce24. Obie są świetne, choć trochę inaczej kładą akcenty. Obie zasługują na koncesję!.
odpowiedź