SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT tłumaczy opóźnienia w DAB+ pandemią

W tym roku - wedle zapowiedzi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - miało ruszyć postępowanie na ogólnopolski radiowy multipleks cyfrowy DAB+. - Rok 2020 nie był sprzyjający dla rozwoju radiofonii cyfrowej DAB+ z powodu między innymi ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 - tłumaczy nam Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Na razie zaplanowano jedynie konkurs na multipleks lokalny - w Poznaniu i Rzeszowie.

Pierwsze informacje o planach cyfryzacji radia KRRiT przedstawiała w maju 2019 roku, kiedy przedstawiła w jakich lokalizacjach i terminach odbędą się konkursy na multipleksy lokalne radia cyfrowego. Regulator przewidział także multipleks ogólnopolski (MUX R1) dla nadawców ogólnopolskich i ponadregionalnych.

W kwietniu 2020 roku przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski przekazał nam, że prowadzi konsultacje ws. ogłoszeń na multipleksy ogólnopolskiego DAB+.

Od 18 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określiło wymagania techniczne dla radioodbiorników cyfrowych dla standardu DAB+ (ang. Digital Audio Broadcating+).

Prace nad DAB+ z opóźnieniem z powodu pandemii

Do tej pory - niemal przez rok - nie został jednak ogłoszony konkurs na wolne częstotliwości, a jedynie konsultacje, przesunięte zostały także kolejne tury konkursowe dotyczące lokalnych rozgłośni.

- Rok 2020 nie był sprzyjający dla rozwoju radiofonii cyfrowej DAB+ z powodu między innymi ograniczeń związanych z pandemią Covid-19.  Prace nad przygotowaniem konkursu UKE na operatorów multipleksów lokalnych znacznie się przedłużyły. Prawdopodobnie dopiero po rozstrzygnięciu tego konkursu, który ukształtuje rynek w tym zakresie, będzie możliwe ogłaszanie konkursów koncesyjnych w innych lokalizacjach. Które to będą lokalizacje zostanie określone po zbadaniu stopnia zainteresowania nadawców - odpowiada na nasze pytania Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zapowiada również, że w II kwartale br. KRRiT zamierza zorganizować konferencję z udziałem nadawców, operatorów i przedstawicieli administracji rządowej "w celu przedyskutowania i wytyczenia kierunków dalszego rozwoju DAB+, szczególnie w zakresie konwersji stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych". - Prawdopodobnie, zostanie wówczas określona data ogłoszenia konkursów na multipleksy, ogólnokrajowy i regionalny - zaznacza rzeczniczka KRRiT.

Natomiast Polskie Radio zamierza do końca 2021 roku powiększyć zasięg ludnościowy DAB+ do ok. 80 proc. (obecnie jest to 67 proc.).  

Konkurs w Poznaniu i Rzeszowie

Teraz KRRiT rozpisała kolejne konkursy na nadawanie lokalnych podmiotów w DAB+ w Poznaniu i w Rzeszowie. W Poznaniu o wolne częstotliwości będzie mogło ubiegać się czterech nadawców, a w Rzeszowie - siedem rozgłośni.

Do tej pory KRRiT nie wyznaczała daty switch offu (wyłączenia) nadawania analogowego i zastąpienia go całkowicie nadawaniem cyfrowym. Ogólnopolscy nadawcy komercyjni wielokrotnie podkreślali na naszych łamach, że nie są zainteresowani technologią DAB+, a za rozsądniejsze rozwiązanie uważają inwestycje w radia internetowe.

Dołącz do dyskusji: KRRiT tłumaczy opóźnienia w DAB+ pandemią

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K2101
No ok, ale pandemia tutaj nic nie zmienia. Opieszałość KRRiT to zjawisko normalne. Jest stabilnie ;)
odpowiedź
User
Mirek
E tam. Ten DAB+ dostanie Polskie Radio bez konkursu. W końcu Prawo i Sprawiedliwość ma w nosie prawo i sprawiedliwość.
odpowiedź
User
Poldek
Hahaha... Na całym świecie pandemia przyspieszyła cyfryzację a w KRRiT zatrzymała. Lepszego żartu dziś już nie przeczytam.
odpowiedź