SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT podzieliła rekompensatę dla mediów publicznych. 1,71 mld zł dla TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę w sprawie podziału skarbowych papierów wartościowych pomiędzy Telewizję Polską, Polskie Radio oraz ośrodki regionalne Polskiego Radia z przeznaczeniem na realizację misji publicznej. Ma to związek z podpisaną przez prezydenta ustawą o tzw. rekompensacie dla mediów publicznych. TVP otrzyma skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Prezydent Andrzej Duda tydzień temu podpisał nowelizację ustawy abonamentowej dającą 1,95 mld zł rekompensaty Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Nowelizację w połowie lutego przyjął Sejm, o weto apelowała opozycja, a o podpis - pracownicy TVP i szefowie publicznych rozgłośni regionalnych. O swojej decyzji w sprawie nowelizacji przyznającej 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowych Andrzej Duda poinformował w piątek o godz. 22:30, na półtorej godziny przed ustawowym terminem, w którym musiał podjąć decyzję w sprawie ustawy.

Na konferencji prasowej był wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezydent podkreślił, jak ważne jest sprawne działanie, oparte na stabilnym finansowaniu, regionalnych ośrodków TVP i regionalnych stacji Polskiego Radia. - Jeżeli tych środków nie będzie, to ich działalność będzie ograniczona do minimum - zaznaczył.

W poniedziałek opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej.

KRRiT podzieliła środki z rekompensaty

O tym, że w tym tygodniu mają zostać podzielone środki z rekompensaty, informowaliśmy jako pierwsi. W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę w sprawie podziału skarbowych papierów wartościowych pomiędzy Telewizję Polską, Polskie Radio oraz ośrodki regionalne Polskiego Radia z przeznaczeniem na realizację misji publicznej.

Telewizja Polska otrzyma skarbowe papiery wartościowe o nominalnej wartości 1 mld 711 mln 500 tys. zł, Polskie Radio - o wartości 119 mln 200 tys. zł, a regionalne ośrodki Polskiego Radia - 119 mln 300 tys. zł.  

Jednocześnie, wraz z uchwałą, KRRiT przyjęła stanowisko, w którym zobowiązuje Zarząd Telewizji Polskiej S.A. do przeznaczenia nie mniej niż 400 mln zł na działalność oddziałów terenowych, tj. 130 mln zł z wpływów z opłat abonamentowych oraz 270 mln zł ze skarbowych papierów wartościowych,  w tym na finansowanie wydatków inwestycyjnych w oddziałach terenowych - 120 mln zł.

Krajowa Rada zaznaczyła: - Mając na uwadze istotną rolę, jaką pełnią regionalne ośrodki Telewizji Polskiej w realizacji misji publicznej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że z otrzymanego abonamentu oraz skarbowych papierów wartościowych, Telewizja Polska powinna przeznaczyć na działalność oddziałów terenowych łącznie nie mniej niż 400 mln zł, tj. 130 mln zł – wpływy z opłat abonamentowych oraz skarbowe papiery wartościowe o nominalnej wartości 270 mln zł, w tym na finansowanie wydatków inwestycyjnych w oddziałach terenowych - 120 mln zł - podkreślono.

Według regulatora pieniądze te "posłużą wzmocnieniu ich działalności programowej i pozwolą na ulepszenie zaplecza produkcyjno-technicznego".

KRRiT zaznaczyła, że będzie weryfikować przeznaczenie tych środków na oddziały terenowe, przy uzgadnianiu Karty Powinności TVP na lata 2020-2024 oraz przy korekcie planu programowo - finansowego spółki na 2020 rok.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Władze publicznej telewizji spodziewały się, że w tym okresie wydatki na realizację zadań w ramach misji publicznej zwiększą się z 2,62 mld zł w 2020 roku do 2,97 mld zł w 2024 roku. Zdecydowaną większość tych kosztów miałyby pokryć środki publiczne, których wartość ma wzrosnąć z 1,84 mld zł w 2020 roku do 2,14 mld zł cztery lata później. Te środki publiczne to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dodatkowo od dwóch lat TVP dostaje rekompensaty z budżetu państwa za przychody nieuzyskane z abonamentu RTV wskutek zwolnienia z tej daniny kolejnych grup społecznych.

Z kolei zarząd Polskiego Radia prognozował, że w kolejnych latach jego koszty znacząco wzrosną - z 385,43 w 2020 roku do 438,24 mln zł w 2024 roku. Założono, że proporcjonalnie będą rosły wpływy, tak żeby w każdym z tych lat wynik netto wyniósł zero. W tym celu przede wszystkim podano duże wzrosty przychodów abonamentowych - ze 159,32 mln zł prognozowanych w br. do 337,76 mln zł pięć lat później.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: KRRiT podzieliła rekompensatę dla mediów publicznych. 1,71 mld zł dla TVP

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
A tyle było krzyku, że te 2 miliardy nie są tylko na TVP. No racja, racja, na TVP pójdzie tylko 1,7 miliarda...
odpowiedź
User
tadzizna
Łupy podzielone...
odpowiedź
User
Adam K
I bardzo dobrze! TVP jest obecnie najlepsza programowo i technicznie. Dobre seriale, wreszcie bogata oferta sportowa na TVP Sport HD i dobra rozrywka. Już dawno zrezygnowałem z kablówki bo po co przepłacać skoro w ramach abonamentu mam wszystko w TVP, łącznie z bogatą ofertą VOD w strefie abo :-)
odpowiedź