SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT podzieliła rekompensatę dla mediów publicznych. 1,71 mld zł dla TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę w sprawie podziału skarbowych papierów wartościowych pomiędzy Telewizję Polską, Polskie Radio oraz ośrodki regionalne Polskiego Radia z przeznaczeniem na realizację misji publicznej. Ma to związek z podpisaną przez prezydenta ustawą o tzw. rekompensacie dla mediów publicznych. TVP otrzyma skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz Kiełczewski Article

Prezydent Andrzej Duda tydzień temu podpisał nowelizację ustawy abonamentowej dającą 1,95 mld zł rekompensaty Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Nowelizację w połowie lutego przyjął Sejm, o weto apelowała opozycja, a o podpis - pracownicy TVP i szefowie publicznych rozgłośni regionalnych. O swojej decyzji w sprawie nowelizacji przyznającej 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowych Andrzej Duda poinformował w piątek o godz. 22:30, na półtorej godziny przed ustawowym terminem, w którym musiał podjąć decyzję w sprawie ustawy.

Na konferencji prasowej był wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezydent podkreślił, jak ważne jest sprawne działanie, oparte na stabilnym finansowaniu, regionalnych ośrodków TVP i regionalnych stacji Polskiego Radia. - Jeżeli tych środków nie będzie, to ich działalność będzie ograniczona do minimum - zaznaczył.

W poniedziałek opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej.

KRRiT podzieliła środki z rekompensaty

O tym, że w tym tygodniu mają zostać podzielone środki z rekompensaty, informowaliśmy jako pierwsi. W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę w sprawie podziału skarbowych papierów wartościowych pomiędzy Telewizję Polską, Polskie Radio oraz ośrodki regionalne Polskiego Radia z przeznaczeniem na realizację misji publicznej.

Telewizja Polska otrzyma skarbowe papiery wartościowe o nominalnej wartości 1 mld 711 mln 500 tys. zł, Polskie Radio - o wartości 119 mln 200 tys. zł, a regionalne ośrodki Polskiego Radia - 119 mln 300 tys. zł.  

Jednocześnie, wraz z uchwałą, KRRiT przyjęła stanowisko, w którym zobowiązuje Zarząd Telewizji Polskiej S.A. do przeznaczenia nie mniej niż 400 mln zł na działalność oddziałów terenowych, tj. 130 mln zł z wpływów z opłat abonamentowych oraz 270 mln zł ze skarbowych papierów wartościowych,  w tym na finansowanie wydatków inwestycyjnych w oddziałach terenowych - 120 mln zł.

Krajowa Rada zaznaczyła: - Mając na uwadze istotną rolę, jaką pełnią regionalne ośrodki Telewizji Polskiej w realizacji misji publicznej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że z otrzymanego abonamentu oraz skarbowych papierów wartościowych, Telewizja Polska powinna przeznaczyć na działalność oddziałów terenowych łącznie nie mniej niż 400 mln zł, tj. 130 mln zł – wpływy z opłat abonamentowych oraz skarbowe papiery wartościowe o nominalnej wartości 270 mln zł, w tym na finansowanie wydatków inwestycyjnych w oddziałach terenowych - 120 mln zł - podkreślono.

Według regulatora pieniądze te "posłużą wzmocnieniu ich działalności programowej i pozwolą na ulepszenie zaplecza produkcyjno-technicznego".

KRRiT zaznaczyła, że będzie weryfikować przeznaczenie tych środków na oddziały terenowe, przy uzgadnianiu Karty Powinności TVP na lata 2020-2024 oraz przy korekcie planu programowo - finansowego spółki na 2020 rok.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Władze publicznej telewizji spodziewały się, że w tym okresie wydatki na realizację zadań w ramach misji publicznej zwiększą się z 2,62 mld zł w 2020 roku do 2,97 mld zł w 2024 roku. Zdecydowaną większość tych kosztów miałyby pokryć środki publiczne, których wartość ma wzrosnąć z 1,84 mld zł w 2020 roku do 2,14 mld zł cztery lata później. Te środki publiczne to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dodatkowo od dwóch lat TVP dostaje rekompensaty z budżetu państwa za przychody nieuzyskane z abonamentu RTV wskutek zwolnienia z tej daniny kolejnych grup społecznych.

Z kolei zarząd Polskiego Radia prognozował, że w kolejnych latach jego koszty znacząco wzrosną - z 385,43 w 2020 roku do 438,24 mln zł w 2024 roku. Założono, że proporcjonalnie będą rosły wpływy, tak żeby w każdym z tych lat wynik netto wyniósł zero. W tym celu przede wszystkim podano duże wzrosty przychodów abonamentowych - ze 159,32 mln zł prognozowanych w br. do 337,76 mln zł pięć lat później.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT podzieliła rekompensatę dla mediów publicznych. 1,71 mld zł dla TVP

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
A tyle było krzyku, że te 2 miliardy nie są tylko na TVP. No racja, racja, na TVP pójdzie tylko 1,7 miliarda...
39 5
odpowiedź
User
tadzizna
Łupy podzielone...
40 6
odpowiedź
User
Adam K
I bardzo dobrze! TVP jest obecnie najlepsza programowo i technicznie. Dobre seriale, wreszcie bogata oferta sportowa na TVP Sport HD i dobra rozrywka. Już dawno zrezygnowałem z kablówki bo po co przepłacać skoro w ramach abonamentu mam wszystko w TVP, łącznie z bogatą ofertą VOD w strefie abo :-)
10 64
odpowiedź
User
LG
Mam nadzieję, że przez tę akcję PiS straci władzę (w pierwszej kolejności prez. Duda)
44 7
odpowiedź
User
lol
I bardzo dobrze! TVP jest obecnie najlepsza programowo i technicznie. Dobre seriale, wreszcie bogata oferta sportowa na TVP Sport HD i dobra rozrywka. Już dawno zrezygnowałem z kablówki bo po co przepłacać skoro w ramach abonamentu mam wszystko w TVP, łącznie z bogatą ofertą VOD w strefie abo
A tymczasem w szpitalach brakuje podstawowych środków ochrony osobistej do walki z koronawirusem. No ale Ty masz bogatą ofertę z naszych podatków :)
54 7
odpowiedź