SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT upomina TVN24 za pomylenie pilota Jaka-40 na premierze „Smoleńska”. „To podważa wiarygodność stacji”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła stacji TVN24 upomnienia za pomylenie pilota Artura Wosztyla z przypadkowym widzem w relacji z premiery filmu „Smoleńsk”. Do KRRiT przesłano w tej sprawie kilka tysięcy skarg.

Artur Wosztyl, fot. YouTubeArticle

W relacji TVN24 z premiery filmu „Smoleńsk” pokazano rzekomą wypowiedź Artura Wosztyla, który 10 kwietnia 2010 był pilotem Jaka-40 lądującego w Smoleńsku przed samolotem prezydenckim. Po kilku dniach sam Wosztyl na Facebooku podkreślił, że nie rozmawiał z dziennikarzami stacji, a w materiale pokazano komentarz nieznanej mu osoby. TVN24 szybko przeprosił za pomyłkę, tłumacząc, że wynikła z podobnego wyglądu obu mężczyzn.

Wczoraj Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że otrzymała kilka tysięcy skarg na ten błąd. KRRiT po przeanalizowaniu sprawy udzieliła stacji upomnienia.

W stanowisku Krajowa Rada podkreśliła, że „tłumaczenie TVN, że pomyłka powstała z powodu fizycznego podobieństwa wypowiadającej się osoby do por. Artura Wosztyla i przekonania, że por. Wosztyl wyrażał już podobne opinie, nie zwalnia nadawcy z odpowiedzialności wobec widzów, którzy w tak istotnej sprawie społecznej zostali wprowadzeni w błąd, ani wobec osób przywołanych w relacji”.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraża głębokie zaniepokojenie opisanym wyżej zdarzeniem, które ocenia w kategoriach art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. niedochowania zasady odpowiedzialności nadawcy za emitowane treści, a także braku odpowiedniej wrażliwości przy relacjonowaniu wydarzeń szczególnie poruszających opinię społeczną. Tego typu zdarzenia podważają wiarygodność programu informacyjnego TVN24 - czytamy w stanowisku KRRiT. - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzywa nadawcę do wprowadzenia w stacji TVN24 procedur uściślających zasady przygotowywania i kontroli materiałów przeznaczonych do emisji, które w przyszłości uniemożliwią wystąpienie tego rodzaju negatywnych zdarzeń - dodano.

Od połowy września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji działa w nowym składzie, powołanym w poprzednich miesiącach przez parlament i prezydenta. Przewodniczącym jest Witold Kołodziejski, jego zastępcą Teresę Bochwic, a pozostali członkowie to Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. średnia oglądalność TVN24 wynosiła 226 660 widzów, a udział w rynku telewizyjnym - 3,87 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT upomina TVN24 za pomylenie pilota Jaka-40 na premierze „Smoleńska”. „To podważa wiarygodność stacji”

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
A pomylenie w Tuska z Trumpem w Wiadomościach czym jest? Kompetentnym dziennikarstwem?
odpowiedź
User
ciekawy
Kilka tysięcy skarg? To jakaś zorganizowana akcja?
odpowiedź
User
W
A pomylenie w Tuska z Trumpem w Wiadomościach czym jest? Kompetentnym dziennikarstwem?

Bez przesady... To było raczej przejęzyczenie, zresztą zaraz poprawione.
odpowiedź