SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT upomina TVN24 za pomylenie pilota Jaka-40 na premierze „Smoleńska”. „To podważa wiarygodność stacji”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła stacji TVN24 upomnienia za pomylenie pilota Artura Wosztyla z przypadkowym widzem w relacji z premiery filmu „Smoleńsk”. Do KRRiT przesłano w tej sprawie kilka tysięcy skarg.

Artur Wosztyl, fot. YouTube Article

W relacji TVN24 z premiery filmu „Smoleńsk” pokazano rzekomą wypowiedź Artura Wosztyla, który 10 kwietnia 2010 był pilotem Jaka-40 lądującego w Smoleńsku przed samolotem prezydenckim. Po kilku dniach sam Wosztyl na Facebooku podkreślił, że nie rozmawiał z dziennikarzami stacji, a w materiale pokazano komentarz nieznanej mu osoby. TVN24 szybko przeprosił za pomyłkę, tłumacząc, że wynikła z podobnego wyglądu obu mężczyzn.

Wczoraj Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że otrzymała kilka tysięcy skarg na ten błąd. KRRiT po przeanalizowaniu sprawy udzieliła stacji upomnienia.

W stanowisku Krajowa Rada podkreśliła, że „tłumaczenie TVN, że pomyłka powstała z powodu fizycznego podobieństwa wypowiadającej się osoby do por. Artura Wosztyla i przekonania, że por. Wosztyl wyrażał już podobne opinie, nie zwalnia nadawcy z odpowiedzialności wobec widzów, którzy w tak istotnej sprawie społecznej zostali wprowadzeni w błąd, ani wobec osób przywołanych w relacji”.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraża głębokie zaniepokojenie opisanym wyżej zdarzeniem, które ocenia w kategoriach art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. niedochowania zasady odpowiedzialności nadawcy za emitowane treści, a także braku odpowiedniej wrażliwości przy relacjonowaniu wydarzeń szczególnie poruszających opinię społeczną. Tego typu zdarzenia podważają wiarygodność programu informacyjnego TVN24 - czytamy w stanowisku KRRiT. - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzywa nadawcę do wprowadzenia w stacji TVN24 procedur uściślających zasady przygotowywania i kontroli materiałów przeznaczonych do emisji, które w przyszłości uniemożliwią wystąpienie tego rodzaju negatywnych zdarzeń - dodano.

Od połowy września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji działa w nowym składzie, powołanym w poprzednich miesiącach przez parlament i prezydenta. Przewodniczącym jest Witold Kołodziejski, jego zastępcą Teresę Bochwic, a pozostali członkowie to Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. średnia oglądalność TVN24 wynosiła 226 660 widzów, a udział w rynku telewizyjnym - 3,87 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT upomina TVN24 za pomylenie pilota Jaka-40 na premierze „Smoleńska”. „To podważa wiarygodność stacji”

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
A pomylenie w Tuska z Trumpem w Wiadomościach czym jest? Kompetentnym dziennikarstwem?
75 34
odpowiedź
User
ciekawy
Kilka tysięcy skarg? To jakaś zorganizowana akcja?
71 15
odpowiedź
User
W
A pomylenie w Tuska z Trumpem w Wiadomościach czym jest? Kompetentnym dziennikarstwem?

Bez przesady... To było raczej przejęzyczenie, zresztą zaraz poprawione.
49 35
odpowiedź
User
Tomas
to drugie to miało być, cytuję: "rzekomą wypowiedź Arturowi Wosztylowi, który 10 kwietnia 2010 był pilotem Jaka-40"
23 11
odpowiedź
User
justy
Kilka tysięcy skarg? To jakaś zorganizowana akcja?
Mysle, że na bank. Polecenie poszło niestety z mojego ukochanego Żoliborza.:-(
52 27
odpowiedź