SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT w tym tygodniu podzieli rekompensatę dla mediów publicznych. SDRP wyraża dezaprobatę dla decyzji prezydenta

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na dniach podejmie decyzję w sprawie rozdzielenia środków z rekompensaty dla mediów publicznych - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl. Prawdopodobnie większość pójdzie dla Telewizji Polskiej. Dezaprobatę dla decyzji prezydenta Andrzeja Dudy wyraziło Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Prezydent Andrzej Duda w ostatni piątek podpisał nowelizację ustawy abonamentowej dającą 1,95 mld zł rekompensaty Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Nowelizację w połowie lutego przyjął Sejm, o weto apelowała opozycja, a o podpis - pracownicy TVP i szefowie publicznych rozgłośni regionalnych.

O swojej decyzji w sprawie nowelizacji przyznającej 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowych Andrzej Duda poinformował w piątek o godz. 22:30, na półtorej godziny przed ustawowym terminem, w którym musiał podjąć decyzję w sprawie ustawy. Na konferencji prasowej był wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezydent podkreślił, jak ważne jest sprawne działanie, oparte na stabilnym finansowaniu, regionalnych ośrodków TVP i regionalnych stacji Polskiego Radia. - Jeżeli tych środków nie będzie, to ich działalność będzie ograniczona do minimum - zaznaczył.

W poniedziałek opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej.

KRRiT podzieli środki, większość dla TVP

Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl , KRRiT ma jeszcze w tym tygodniu podjąć decyzję o rozdzieleniu środków z rekompensaty pomiędzy poszczególne spółki mediów publicznych. Formalnie ma na to czas do 15 marca. W rozmowie z nami Witold Kołodzejski, przewodniczący KRRiT przyznał, że większość środków – tak jak w poprzednich latach – trafi do TVP. - Tak jak w poprzednim roku, większość środków z rekompensaty dostanie TVP, jest to oczywiste zarówno ze względu na nieproporcjonalną różnicę kosztów działalności jak i dysproporcji w dotychczasowym udziale abonamentu. Podział nastąpi na drodze uchwały KRRiT, na podobnych zasadach jak w latach poprzednich – powiedział nam Witold Kołodziejski.

Udział środków publicznych w budżecie TVP po przyznaniu tej rekompensaty będzie zbliżać się do poziomu 50 proc. (poprzednio było to ok. 25 proc.), natomiast w przypadku ośrodków regionalnych Polskiego Radia - pieniądze publiczne będą stanowić ok. 80-90 proc. budżetu.

SDRP: TVP nie zasługuje na finansowanie z pieniędzy podatników

W poniedziałek redakcja Wirtualnemedia.pl otrzymała oświadczenie z którego wynika, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy nie podoba się Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP. „Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której TVP, rządowa tuba propagandowa, otrzyma prawie 2 mld złotych rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu, na propagowanie kampanii wyborczej, głównie prezydenta. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wyraża dezaprobatę dla decyzji  prezydenta Andrzeja Dudy” – czytamy w oświadczeniu.

Organizacja  dodała, że jej zdaniem „TVP w ocenie znacznej części społeczeństwa, a także w  zdecydowanej większości środowiska dziennikarskiego jest oceniana negatywnie i nie zasługuje na finansowanie z pieniędzy podatników”. - Popieramy żądania opozycji, by zamiast wspierać działania propagandystów TVP, kwotę 2 mld złotych przeznaczyć na dofinansowanie onkologii. To nie jest demagogia, jak twierdzą rządzący, ale rzeczywista potrzeba tysięcy chorych na nowotwory złośliwe. Każdego dnia w Polsce 300 takich chorych umiera. Prezydent podpisując ustawę dał jednoznacznie do zrozumienia, że  ważniejsza jest partyjna propaganda, a nie zagrożone  zdrowie Polaków. Ważne jest by wierni i usłużni propagandyści z pierwszej linii  TVP zarabiali  po 30- 40 tysięcy  miesięcznie, a chorzy na raka, często dzieci i emeryci, nie mieli pieniędzy na drogie lekarstwa – podkreślono.

Prezydium zarządu głównego SDRP zaznaczyło też, że „nie przyjmuje do wiadomości bałamutnych argumentów o potrzebie rozwoju misji TVP”. - Już dawno misja telewizji rządowej  odeszła do lamusa. Nie przemawiają również zapewnienia o wsparciu finansowym dla ośrodków regionalnych TVP i PR, tak jak nieprawdą jest, że dzięki rekompensacie poprawi się poziom nadawanych audycji. Nasili się tylko propaganda - podsumowano.

1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia, zarządy będą mogły być większe

Zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej w br. minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, powiększoną o niewypłaconą w 2019 r. część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych, z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej.

Ostatecznie to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecyduje o podziale środków w drodze uchwały i ustali łączną kwotę rekompensaty. Nie może być ona jednak większa niż wspomniane 1,95 mld zł. Podpisana nowelizacja objęła też zmianę ustawy o radiofonii i telewizji zakładającą, że zarządy firm mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: KRRiT w tym tygodniu podzieli rekompensatę dla mediów publicznych. SDRP wyraża dezaprobatę dla decyzji prezydenta

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gośc
zdeczydowanie nie zgadzam się ani z opozycją ani z SDRP bo TVP absolutnie potrzebowała pieniędzy bo bez pieniędzy nie było by żadnych programów rozrywkowych sportu pytanie na śniadanie czy filmów bez pieniędzy groziła nam likwidacja TVP a tak pieniądze są i całe szczęście a opozycja i SDRP zaliczyli kompromitującą wpadkę bo pieniądze są potrzebne a poza tym oni kłamią jak z nut kompletnie nie znają się na TVP i kompletnie się nie popisali kłamstwem jest to że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której TVP, rządowa tuba propagandowa, otrzyma prawie 2 mld złotych rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu, na propagowanie kampanii wyborczej, głównie prezydenta. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wyraża dezaprobatę dla decyzji prezydenta Andrzeja Dudy” jak tu żadnej dezaprobaty nie było i w ogóle jej nie Bedzie 2 kłamstwo to Organizacja dodała, że jej zdaniem „TVP w ocenie znacznej części społeczeństwa, a także w zdecydowanej większości środowiska dziennikarskiego jest oceniana negatywnie i nie zasługuje na finansowanie z pieniędzy podatników”. - Popieramy żądania opozycji, by zamiast wspierać działania propagandystów TVP, kwotę 2 mld złotych przeznaczyć na dofinansowanie onkologii. To nie jest demagogia, jak twierdzą rządzący, ale rzeczywista potrzeba tysięcy chorych na nowotwory złośliwe. Każdego dnia w Polsce 300 takich chorych umiera. Prezydent podpisując ustawę dał jednoznacznie do zrozumienia, że ważniejsza jest partyjna propaganda, a nie zagrożone zdrowie Polaków. Ważne jest by wierni i usłużni propagandyści z pierwszej linii TVP zarabiali po 30- 40 tysięcy miesięcznie, a chorzy na raka, często dzieci i emeryci, nie mieli pieniędzy na drogie lekarstwa – podkreślono. Prezydium zarządu głównego SDRP zaznaczyło też, że „nie przyjmuje do wiadomości bałamutnych argumentów o potrzebie rozwoju misji TVP”. - Już dawno misja telewizji rządowej odeszła do lamusa. Nie przemawiają również zapewnienia o wsparciu finansowym dla ośrodków regionalnych TVP i PR, tak jak nieprawdą jest, że dzięki rekompensacie poprawi się poziom nadawanych audycji. Nasili się tylko propaganda - podsumowano. Jacek Kurski zostawia TVP bogatszą i tu mocno nie mieli racji bo pan duda i pan kurski mają racje a wiec prawda jest to że dzięki rekompensacie poprawi się poziom nadawanych audycji i tu są co prawda kłamstwa TVP kurskiego racje miało 7833 razy a kłamstw 93984 razy ale propagandy w ogóle jej nie było i nie Bedzie bo dlatego ja uważam ze opozycje zdeczydowanie przegra z panem andziejem dudą a SDRP zostanie zlikwidowany za kłamstwa na pana prezesa jacka kurskiego na pana prezydenta andzieja dudę oni ich obrazili i to bardzo bardzo bardzo mocno
odpowiedź