SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT zajmie się problemem niewidzących i niesłyszących. Ruszają konsultacje społeczne dotyczące zwartości programów telewizyjnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazuje do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Chce, aby zagwarantować określoną ilość tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji w programach telewizyjnych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

W rozporządzeniu projektu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji „w sprawie udogodnień dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku i osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu w programach telewizyjnych” znalazły się m.in. takie propozycje jak: wprowadzenie audiodeskrypcji w programach, napisów dla niesłyszących oraz tłumaczeń na język migowy.

Organ podaje dokładne wytyczne, jakie rodzaje udogodnień dla osób niepełnosprawnych powinny znaleźć się w kwartalnym czasie nadawania programu (z wyłączeniem reklam i telesprzedaży) od 2024 roku. Przykładowo w  programach o charakterze uniwersalnym, program musi zawierać co najmniej 40 proc. napisów dla niesłyszących, 7 proc. audiodeskrypcji oraz 3 proc. tłumaczenia na język migowy. Audycje z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych miałyby być – zgodnie z zapisami projektu - nadawane w godzinach 5 – 24.

Konsultacje społeczne, organizowane przez KRRiT mają pomóc w zebraniu uwag i opinii zainteresowanych stron, dotyczące poszczególnych zapisów projektu.

Uwagi i opinie do projektu zainteresowani mogą przekazać do 17 sierpnia br. na adres niepelnosprawni_tv@krrit.gov.pl.

Obowiązek wydania przez KRRiT rozporządzenia w ww. zakresie określa ustawa z dn. 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (DZ.U. z 16 maja 2018 r. Poz. 915).

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT zajmie się problemem niewidzących i niesłyszących. Ruszają konsultacje społeczne dotyczące zwartości programów telewizyjnych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berek Zbytkower
O borze... 50??!!??
8 8
odpowiedź
User
Szmul Pragmaner
O borze... 50??!!??
...znaczy, że procent
8 8
odpowiedź