SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Stonewall zwraca uwagę na krytyczną sytuację młodzieży LGBT+ w Polsce. W kampanii Maja Heban, Monika Dubiel, Dawid Myśliwiec

W nowej kampanii społecznej "Bal" działacze Grupy Stonewall wspierają młode osoby LGBT+. Stowarzyszenie zebrało ponad 500 historii szkolnej dyskryminacji, jakiej doświadczają osoby LGBT+.  W kampanię włączono także influencerów - m.in. aktywistkę Maja Heban, Monikę czy youtubera Dawida Myśliwca.

Article

Dyskryminacja osób LGBT+ szkodzi przede wszystkim młodzieży. Alarmujące dane o kondycji psychicznej młodych osób nie spotykają się z adekwatną reakcją MEN. “Wobec bezczynności rządzących stawiamy na wspólnotę i solidarność” - informuje Grupa Stonewall, która wystartowała z kampanią ”Bal” dedykowaną młodzieży LGBT+.

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości - sytuacja nieheteronormatywnej młodzieży w Polsce jest krytycznie zła. Trzy czwarte młodzieży szkolnej LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Pomocy próżno szukać w szkole - aż 80 proc. nastolatków LGBT+ nie ujawnia swojej orientacji i/lub tożsamości płciowej przed nauczycielami.

Grupa Stonewall, udzielająca bezpłatnej pomocy psychologicznej osobom LGBT+, zebrała kilkaset historii szkolnej dyskryminacji i przemocy, jakich doświadczają młode osoby nieheteronormatywne.

- Zrobiliśmy to po słowach wielkopolskiego kuratora oświaty, który oświadczył, że w poznańskich szkołach nie ma dyskryminacji osób LGBT+. Opublikowaliśmy wtedy prostą ankietę, w której poprosiliśmy osoby LGBT+ o podzielenie się doświadczeniami z polskich szkół. W 24 godziny wypełniło ją ponad 500 osób. Historie były bardzo przejmujące. “Najlżejsze” dotyczyły słownych zaczepek i wyzywania. Najtrudniejsze opowiadały o latach terroru, przemocy fizycznej i seksualnej. Na pytanie o pomoc ze strony nauczycieli osoby najczęściej odpowiadały - nie było jej, lub była nieskuteczna - mówi Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.

Grupa Stonewall zaprasza na "Bal"

Zebrane informacje były inspiracją do startującej kampanii “Bal”, której hasło przewodnie brzmi “Jesteśmy dobrzy w byciu razem”. Jej głównym celem jest wzmocnienie nastoletnich osób LGBT+ i wskazanie miejsc, w których można uzyskać profesjonalną pomoc.

W ramach kampanii powstała seria filmików, w których dorosłe osoby LGBT+ rozmawiają z sojusznikami. Wśród nich są m.in. modelka Julia Sobczyńska, aktywistka Maja Heban, Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński z VIP Team oraz youtuber Dawid Myśliwiec. Motywem przewodnim rozmów jest nadzieja - ambasadorzy akcji opowiadają o tym, jak wsparcie otoczenia zmieniło ich życie na lepsze.

Oprócz tego powstała specjalna grupa na discordzie, gdzie młode osoby LGBT+ mogą w bezpiecznej, moderowanej przestrzeni wymienić się doświadczeniami. Kulminacją kampanii będzie tytułowy Bal Stonewall online, który odbędzie się 29 maja. Wydarzenie bezpośrednio nawiązuje do popularnej w społeczności LGBT+ kultury ballroomu, która celebruje wspólnotę, różnorodność i dumę.

Wszystkie informacje o kampanii można znaleźć na stronie balstonewall.pl. Można się tam również zapisać na Bal voguingowy, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie osoby z dostępem do internetu. Wydarzenie odbędzie się 29 maja.

- Na stronie internetowej kampanii można również znaleźć informacje o tym, gdzie szukać wsparcia, jak mądrze działać aktywistycznie czy też jak bezpiecznie dokonać coming outu. Nie wprowadzimy w kilka dni potrzebnych zmian systemowych w szkołach, ale możemy zaoferować młodym osobom chwilę dumy, solidarności i wytchnienia. Zapraszamy na Bal!” - podsumowuje Mateusz Sulwiński.

Dołącz do dyskusji: Grupa Stonewall zwraca uwagę na krytyczną sytuację młodzieży LGBT+ w Polsce. W kampanii Maja Heban, Monika Dubiel, Dawid Myśliwiec

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Axe
500 historii napisało za pieniądze 3 działaczy. I teraz wszyscy poszkodowani na umyśle biją pianę medialną
odpowiedź
User
Ramzes 88
Tysiąc - dwa tysiące obejrzeń przez miesiąc, mimo zatrudnienia znanych postaci z internetu? Chętnie napisałbym, co to oznacza, a po kwadransie mój komentarz zostałby usunięty. Ale to osoby LGBT są dyskryminowane.
odpowiedź
User
bal
Nawet nazwę maja importowaną. Przelewy na konta również.
Zaś "trzy czwarte młodzieży szkolnej LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze" - to od faszerowania środkami farmakologicznymi naiwnych ludzi o niskim poczuciu wartości. Importerzy ze stonewal zapomnieli tego dodać
Pogratulować aktywistce Heban i youtuberowi Myśliwcowi takich klientów.
odpowiedź