SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Czabański: Sytuacja w Polskim Radiu jest stabilna

W nocy z 6 na 7 sierpnia br. rada nadzorcza Polskiego Radia zawiesiła w czynnościach dotychczasowego prezesa Jacka Sobalę. Czasowo tę funkcję objął Andrzej Rogoyski, przewodniczący rady nadzorczej PR. Teraz los prezesa jest w rękach Rady Mediów Narodowych. Mimo roszad personalnych w publicznej rozgłośni, Krzysztof Czabański przewodniczący Rady Mediów Narodowych w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnia: - Sytuacja w Polskim Radiu jest stabilna.

Article

Zawieszenie w obowiązkach Jacka Sobali przez radę nadzorczą Polskiego Radia oznacza, że nadal pozostaje on prezesem rozgłośni, ale bez prawa do wykonywania obowiązków szefa radia. O jego dalszym losie zadecyduje natomiast Rada Mediów Narodowych, ponieważ to ona - zgodnie z ustawą - może ostatecznie odwołać Sobalę ze stanowiska (wtedy musi rozpisać konkurs na następcę) lub przywrócić go do pełnienia obowiązków. Jacek Sobala nadal formalnie pozostaje zatem prezesem Polskiego Radia, ale bez prawa do wykonywania obowiązków szefa rozgłośni.

- Dalsze decyzje dotyczące władz Polskiego Radia leżą w kompetencjach Rady Mediów Narodowych - poinformowało Polskie Radio w oświadczeniu przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

„Sytuacja w Polskim Radiu stabilna”

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdził, że sprawą zawieszenia Jacka Sobali Rada zajmie się na kolejnym posiedzeniu.

- Trudno teraz powiedzieć, kiedy się odbędzie, ponieważ trwa okres urlopowy, a staramy się przestrzegać zasady, aby wszyscy członkowie Rady Mediów Narodowych mogli brać udział w posiedzeniu, chyba że mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją. Tutaj nic takiego nie ma miejsca - powiedział nam Krzysztof Czabański.

Według niego, „sytuacja  w Polskim Radiu jest stabilna”.

- Kierownictwo radia jest stabilne - został oddelegowany przewodniczący rady nadzorczej do pełnienia czasowo funkcji prezesa. To bardzo doświadczony prawnik Andrzej Rogoyski, dobrze przygotowany do tego zadania. Spółka jest stabilna, ma stabilne kierownictwo i realizuje swoje cele statutowe, więc nic złego się nie dzieje - podkreślił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Potrzebne „niezwłoczne zwołanie posiedzenia”

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP stwierdził, że informacja o zawieszeniu Sobali jest dla niego całkowitym zaskoczeniem.

- Nie sądzę, aby stało się coś takiego, że trzeba było zawieszać prezesa. Tym bardziej w ten sposób, pod osłoną nocy. Po to jest Rada Mediów Narodowych, aby mogła wysłuchać tłumaczenia prezesa i zadecydować o jego odwołaniu lub pozostaniu na stanowisku - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Juliusz Braun ma również inne zdanie, niż Krzysztof Czabański w kwestii konieczności zwołania posiedzenia RMN. Według niego przewodniczący Rady powinien „niezwłocznie zwołać posiedzenie”.

Z naszych wcześniejszych informacji wynikało, że Rada Mediów Narodowych spotka się na najbliższym posiedzeniu dopiero we wrześniu. Wiadomo było bowiem, że do jej zadań będzie należało m.in. powołanie nowego prezesa Radia Poznań. Obecnie tę funkcję tymczasowo sprawuje prokurent rozgłośni Witold Gładkij (po tym jak ze stanowiska zrezygnował Filip Rdesiński - powołany na prezesa Polskiej Fundacji Narodowej).

- Jeszcze nie było spotkania Rady poświęconego tym kwestiom (wyborom prezesa Radia Poznań – przyp.red.). Myślę, że nie odbędzie się ono wcześniej, niż we wrześniu - powiedział nam przed kilkoma dniami Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Niewykluczone jednak, że w związku z sytuacją w Polskim Radiu, Rada zadecyduje o wcześniejszych obradach.

Członkiem zarządu Polskiego Radia jest nadal Mariusz Staniszewski. O tym, czy pozostanie on w zarządzie spółki także zadecyduje RMN.

W skład rady nadzorczej PR wchodzą: Andrzej Rogoyski (przewodniczący), Grzegorz Kłoczko (wiceprzewodniczący) i Maciej Rodowicz (członek).

Jacek Sobala został powołany na prezesa Polskiego Radia w marcu 2017 roku, po tym jak poprzednia prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację po wygranym konkursie. Poprzednio Sobala kierował warszawskim oddziałem TVP. W przeszłości był szefem radiowej Trójki. Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia BiS.

Z danych badania Radio Track wynika, że w II kwartale br. udział Jedynki w rynku radiowym wyniósł 6,8 proc. (po spadku o 1,1 p.proc.), Trójki - 5,7 proc. (po spadku o 1 p.proc.), a Polskie Radio 24 zanotowało udział na poziomie 0,5 proc. (wzrost o 0,1 p.proc.).

W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański: Sytuacja w Polskim Radiu jest stabilna

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babcia Władzia
To prawda sytuacja w PR jest "stabilna" tyle,że stabilnie dramatyczna.Tak to jest jak radiem rządzą nieudacznicy pokroju Sobala czy Piszczek.
odpowiedź
User
inżynier
Tak, równia pohyła zwykle jest stabilna... Upartyjnienie mediów je zabija, Trójki od dwóch coraz bardziej nie da się słuchać!
odpowiedź
User
Ewa
Sytuacja stabilna, to w medycynie niezbyt optymistyczne określenie:)
odpowiedź
User
Radioznawca
Stabilny w Polskim Radiu jest tylko fakt że wywala się dyrektorów na potęgę i zatrudnia nowych.
odpowiedź
User
Robert
[quotJeden dyrktor jest nieusuwalny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!e="Radioznawca"]Stabilny w Polskim Radiu jest tylko fakt że wywala się dyrektorów na potęgę i zatrudnia nowych.
odpowiedź