SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Czabański: TVN i Tomasz Lis są wojującą stroną sporu politycznego

Poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ocenił, że media takie jak TVN i dziennikarze tacy jak Tomasz Lis wyszli w ostatnim okresie poza swoją rolę. - Tego rodzaju media są bardzo zaangażowaną, wojującą stroną sporu politycznego - uważa.

Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PR Article

W rozmowie z wPolityce.pl Krzysztof Czabański potępił akty agresji wobec dziennikarzy relacjonujących wydarzenia publiczne, przede wszystkim protesty środowisk opozycyjnych. Przypomnijmy, że półtora tygodnia temu dziennikarz TVP Info Michał Rachoń był zaczepiany na kontrmanifestacji w czasie miesięcznicy smoleńskiej. Reporterom TVP Info wielokrotnie utrudniano relacje z demonstracji opozycji, w czwartek wieczorem wśród krzyczących na dziennikarkę stacji przed Sejmem był wicenaczelny „Wprost” Marcin Dzierżanowski.

Z drugiej strony niestosownie zachowywali się sami dziennikarze. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik wulgarnie odpowiadał na pytania o przeprosiny za działania jego przyrodniego brata, a reporterzy TVP Info Filip Styczyński i Lucjan Ołtarzewski na manifestacji przed Sejmem wykonywali obraźliwe gesty (zostali zawieszeni przez dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej).

- Myśmy, jako Rada Mediów Narodowych, wydali oświadczenie przestrzegające i apelujące do polityków, bo to oni nakręcali tę agresywną atmosferę. To są niedopuszczalne rzeczy. Zarówno z jednej, jak i drugiej strony. To niedopuszczalne także ze strony ludzi, którzy protestują - ocenił to Krzysztof Czabański. Dodał, że w tej sytuacji sami dziennikarze powinni zachowywać się spokojnie i nie podgrzewać emocji.

Zupełnie odwrotnie według przewodniczącego RMN postępują m.in. TVN i Tomasz Lis. - Media komercyjne, głównie TVN, nie zachowują się już jak media. Jeśli Tomasz Lis wzywa, żeby zrobić Majdan w Polsce, to nie można nazywać go przedstawicielem mediów. Tego rodzaju media są bardzo zaangażowaną, wojującą stroną sporu politycznego. Nie pełnią już roli mediów - uważa Czabański.

Przypomnijmy, że Tomasz Lis w ostatnich dniach na Twitterze ostro krytykował Jarosława Kaczyńskiego i zachęcał do demonstrowania przeciw reformie sądownictwa. - Tylko ślepiec nie widzi śmiertelnego zagrożenia dla demokracji. Ja ślepcem nie jestem. Jestem obywatelem, który broni swych praw. Robię to tak, jak uważam za stosowne - tłumaczył Lis w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. Z kolei TVN i Polsat zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powołującego się na zleconą analizę, przy relacjonowaniu protestu posłów PO i Nowoczesnej w drugiej połowie grudnia ub.r. i pierwszej połowie stycznia br. „były bardzo agresywne, jednostronne. Mówiąc wprost: antyrządowe”.

- Kiedy tamta strona zaczyna się zachowywać jak zbrojne ramię opozycji, to i tak media publiczne są bardzo wstrzemięźliwe w swoim przekazie. I oby wytrzymały nerwowo tę sytuację. Media w tej sytuacji powinny relacjonować i tonować emocje. Nie ukrywać żadnych faktów, ale też nie podgrzewać atmosfery - ocenił Krzysztof Czabański. - Ja wiem, że to jest trudne. Ale tak być powinno - podsumował.

Na początku br. KRRiT, po skardze złożonej przez posłankę PiS Krystynę Pawłowicz, orzekła, że w wydaniach „Faktów” z października ub.r. widać było zaangażowanie się nadawcy w spór polityczny, niereagowanie na nieprawdę i podsycanie społecznego napięcia, co może nosić znamiona propagowania mowy nienawiści. Krajowa Rada wezwała TVN do niestosowania w przyszłości takich zabiegów.

W ub.r. KRRiT otrzymała 12,1 tys. skarg identycznej treści o cofnięcie koncesji kanałom TVN i TVN24.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański: TVN i Tomasz Lis są wojującą stroną sporu politycznego

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
michał
powiedział co wiedział funkcjonariusz pis, członek pzpr - paradne
29 18
odpowiedź
User
gość
towarzysz z nielegalnego organu specjalista od abonamentów od liczników od prądu
31 13
odpowiedź
User
WaszaBroszka
Czaban a jaką stroną jest TVPinfo?
33 13
odpowiedź
User
!!!!!
Znam osobiście tylko jedną popleczniczkę PiS-u. Ponieważ znam ją dobrze, mówię z pełną odpowiedzialnością: to co mówi publicznie to hipokryzja i interesowność. Moja osobista obserwacja pokrywa się z ogólniejszą - ta formacja łamie ludziom kręgosłupy, zmusza do oportunizmu, ujawniania najgorszych cech. Jaką Polskę nam zbudują?!
20 13
odpowiedź
User
Jv
Tvp Info towarzysz nie ogląda, tak jest zajęty TVN-em? Jak to możliwe, że w publicznej telewizji INFORMACYJNEJ każdy pasek jest jednoznacznym, skrajnie ocennym komentarzem, tak samo zresztą jak każda wypowiedź dziennikarza?
22 13
odpowiedź